Czy erupcja zniszczyła włoską wyspę?

Redakcja VIVA! 29 sierpnia 2019 16:31

Stromboli to wyspa w archipelagu Wysp Liparyjskich na Morzu Tyrreńskim. Powierzchnia wyspy to 12,4 km², a zamieszkuje ją ok. 600 osób. Wyspę tworzy czynny wulkan o wysokości 926 m, wznoszący się z głębokości ok. 2300 m. Niestety wczoraj po raz kolejny doszło do erupcji wulkanu, w wyniku czego mieszkańcy i turyści zostali ewakuowani. Pamietajmy, że do podobnej erupcji doszło zaledwie w lipcu 2019, w wyniku czego zginęła jedna osoba. Od 2003 roku, gdy jego erupcja spowodowała tsunami, na wyspie działa system ostrzegawczy, którym zarządza obrona cywilna. Wczorajszy wybuch obserwowało z łodzi wielu turystów. Pierwsze oznaki erupcji widoczne były w okolicach południa. Według Volcano Discovery, było to dokładnie o 11.55 czasu lokalnego. Mieszkańcy Sycylii mogli dostrzec kłęby dymu, unoszące się nad górą. 926-metrowy Stromboli jest aktywny, jednak silne wybuchy mają miejsce bardzo rzadko. Tym razem dosłownie moment przed samym wybuchem nie działo się nic, co mogłoby go zapowiadać. Z wulkanu lawa wydobywała się przez północno-wschodni otwór w kraterze. Co działo się wczoraj na Morzu Tyrreńskim?  

1/5
Stromboli wulkan 2019
Copyright @Adobe Stock
1/5

Wyspa Stromboli położona jest na Morzu Tyrreńskim.
 

2/5
Wulkan Stromboli 2019
Copyright @GettyImages
2/5

Na wyspie mieszka ok. 600 osób. Wyspę tworzy czynny wulkan o wysokości 926 m, wznoszący się z głębokości ok. 2300 m

3/5
Wulkan Stromboli 2019
Copyright @AdobeStock
3/5

Wulkan w momencie wybuchu uwolnił też lawę, która dostała się do morza. Pierwsze oznaki erupcji widoczne były w okolicach południa.
 

4/5
Wulkan Stromboli 2019
Copyright @Adobe Stock
4/5

Z wulkanu lawa wydobywała się przez północno-wschodni otwór w kraterze. W wyniku incydentu nikt nie ucierpiał. 
 

5/5
Wulkan Stromboli 2019
Copyright @Adobe Stock
5/5

Poprzedni wybuch miał miejsce w lipcu tego roku. W wyniku wybuchu zginęła wówczas jedna osoba.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…