Czy erupcja zniszczyła włoską wyspę?

Redakcja VIVA! 29 sierpnia 2019 16:31

Stromboli to wyspa w archipelagu Wysp Liparyjskich na Morzu Tyrreńskim. Powierzchnia wyspy to 12,4 km², a zamieszkuje ją ok. 600 osób. Wyspę tworzy czynny wulkan o wysokości 926 m, wznoszący się z głębokości ok. 2300 m. Niestety wczoraj po raz kolejny doszło do erupcji wulkanu, w wyniku czego mieszkańcy i turyści zostali ewakuowani. Pamietajmy, że do podobnej erupcji doszło zaledwie w lipcu 2019, w wyniku czego zginęła jedna osoba. Od 2003 roku, gdy jego erupcja spowodowała tsunami, na wyspie działa system ostrzegawczy, którym zarządza obrona cywilna. Wczorajszy wybuch obserwowało z łodzi wielu turystów. Pierwsze oznaki erupcji widoczne były w okolicach południa. Według Volcano Discovery, było to dokładnie o 11.55 czasu lokalnego. Mieszkańcy Sycylii mogli dostrzec kłęby dymu, unoszące się nad górą. 926-metrowy Stromboli jest aktywny, jednak silne wybuchy mają miejsce bardzo rzadko. Tym razem dosłownie moment przed samym wybuchem nie działo się nic, co mogłoby go zapowiadać. Z wulkanu lawa wydobywała się przez północno-wschodni otwór w kraterze. Co działo się wczoraj na Morzu Tyrreńskim?  

1/5
Stromboli wulkan 2019
Copyright @Adobe Stock
1/5

Wyspa Stromboli położona jest na Morzu Tyrreńskim.
 

2/5
Wulkan Stromboli 2019
Copyright @GettyImages
2/5

Na wyspie mieszka ok. 600 osób. Wyspę tworzy czynny wulkan o wysokości 926 m, wznoszący się z głębokości ok. 2300 m

3/5
Wulkan Stromboli 2019
Copyright @AdobeStock
3/5

Wulkan w momencie wybuchu uwolnił też lawę, która dostała się do morza. Pierwsze oznaki erupcji widoczne były w okolicach południa.
 

4/5
Wulkan Stromboli 2019
Copyright @Adobe Stock
4/5

Z wulkanu lawa wydobywała się przez północno-wschodni otwór w kraterze. W wyniku incydentu nikt nie ucierpiał. 
 

5/5
Wulkan Stromboli 2019
Copyright @Adobe Stock
5/5

Poprzedni wybuch miał miejsce w lipcu tego roku. W wyniku wybuchu zginęła wówczas jedna osoba.

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BEATA TADLA: „Obiecaliśmy sobie z Rafałem, że nie będziemy opowiadać o naszym związku w mediach. Rafał nie jest osobą publiczną”. Dlaczego SZYMON MAJEWSKI mówi o sobie: „dożywotni maminsynek”? Aneta Hickinbotham produkowała głośną „Ostatnią rodzinę”, nominowane do Oscara „Boże Ciało” i pracowała przy filmie „Troja”. Dlaczego została producentką, a nie… lekarzem? A także oscarowe zaskoczenia i karnawałowe szaleństwo w Rio.