Dieta mindfulness
Fot. Adobe.Stock.com
Kuchnia

To nie dieta, to już styl życia! Na czym polega Mindful Eating?

Zasada numer jeden? Jeść w skupieniu!

Marta Roszewska 25 lutego 2018 10:00
Dieta mindfulness
Fot. Adobe.Stock.com

Na czym polega Mindful Eating? To nic innego, jak świadome jedzenie w skupieniu, które pozwala nam celebrować każdy posiłek. To nie dieta, to bardziej styl życia i podejście do jedzenia. Koncepcja ta wywodzi się z buddyzmu i została zauważona przez psychologów prowadzących badania nad stresem i depresją. Jest ona częścią praktyki mindfulness - zwanej po polsku uważnością. Mindfulness to metoda, która pomaga w redukcji stresu, zwiększenia koncentracji, dobrego samopoczucia oraz w poprawie i profilaktyki zdrowia w wielu chorobach takich jak schorzenia serca, zaburzenia neurologiczne czy psychosomatyczne. 

Mindful Eating - jak zacząć?

Jedząc uważnie nauczysz się też prawidłowo rozróżniać głód i sytość i zapomnisz o ssaniu w żołądku, kompulsywnym jedzeniu, nadwadze i obżarstwie. Dzięki skupianiu się na jedzeniu kubki smakowe na nowo wyczuwają naturalne smaki, przez co np. słodycze nagle stają się za słodkie. W zależności od potrzeb organizmu, dla każdego ta metoda wyglądać będzie inaczej. 

Przede wszystkim należy jeść wolniej. Zdaniem naukowców potrzeba 15 minut, by nasz mózg zrozumiał, że nie jesteśmy już głodni. Dzięki temu zjemy mniej, gdyż jesteśmy w stanie zorientować się, w którym momencie najedliśmy się do syta. Ważną rolę odgrywa tu także dokładne przeżuwanie, które ułatwia naszemu żołądkowi w trawieniu. 

Jedzenie w ciszy i spokoju pozwala bardziej skupić się na posiłku. Warto na chwilę wyciszyć telefon, telewizor czy radio, by w stu procentach poświęcić swoją uwagę temu, co mamy na talerzu.

Mindful Eating otworzy nasze kubki smakowe, co pozwoli nam odkryć nowe smaki. Sprawi także, że zaprzyjaźnimy się ze swoim ciałem, by w rezultacie cieszyć się wymarzoną sylwetką. Warto wesprzeć się także medytacją, która pozwoli nam w koncentracji, lepszej pamięci, a także kreatywności. 

 

Mindful Eating
Fot. Instagram

Mindful Eating
Fot. Instagram

 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?