Dieta mindfulness
Fot. Adobe.Stock.com
Kuchnia

To nie dieta, to już styl życia! Na czym polega Mindful Eating?

Zasada numer jeden? Jeść w skupieniu!

Marta Roszewska 25 lutego 2018 10:00
Dieta mindfulness
Fot. Adobe.Stock.com

Na czym polega Mindful Eating? To nic innego, jak świadome jedzenie w skupieniu, które pozwala nam celebrować każdy posiłek. To nie dieta, to bardziej styl życia i podejście do jedzenia. Koncepcja ta wywodzi się z buddyzmu i została zauważona przez psychologów prowadzących badania nad stresem i depresją. Jest ona częścią praktyki mindfulness - zwanej po polsku uważnością. Mindfulness to metoda, która pomaga w redukcji stresu, zwiększenia koncentracji, dobrego samopoczucia oraz w poprawie i profilaktyki zdrowia w wielu chorobach takich jak schorzenia serca, zaburzenia neurologiczne czy psychosomatyczne. 

Mindful Eating - jak zacząć?

Jedząc uważnie nauczysz się też prawidłowo rozróżniać głód i sytość i zapomnisz o ssaniu w żołądku, kompulsywnym jedzeniu, nadwadze i obżarstwie. Dzięki skupianiu się na jedzeniu kubki smakowe na nowo wyczuwają naturalne smaki, przez co np. słodycze nagle stają się za słodkie. W zależności od potrzeb organizmu, dla każdego ta metoda wyglądać będzie inaczej. 

Przede wszystkim należy jeść wolniej. Zdaniem naukowców potrzeba 15 minut, by nasz mózg zrozumiał, że nie jesteśmy już głodni. Dzięki temu zjemy mniej, gdyż jesteśmy w stanie zorientować się, w którym momencie najedliśmy się do syta. Ważną rolę odgrywa tu także dokładne przeżuwanie, które ułatwia naszemu żołądkowi w trawieniu. 

Jedzenie w ciszy i spokoju pozwala bardziej skupić się na posiłku. Warto na chwilę wyciszyć telefon, telewizor czy radio, by w stu procentach poświęcić swoją uwagę temu, co mamy na talerzu.

Mindful Eating otworzy nasze kubki smakowe, co pozwoli nam odkryć nowe smaki. Sprawi także, że zaprzyjaźnimy się ze swoim ciałem, by w rezultacie cieszyć się wymarzoną sylwetką. Warto wesprzeć się także medytacją, która pozwoli nam w koncentracji, lepszej pamięci, a także kreatywności. 

 

Mindful Eating
Fot. Instagram

Mindful Eating
Fot. Instagram

 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?