druga edycja TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia muzeum Polin Warszawa
Fot. AdobeStock
KUCHNIA

Zapraszamy na drugą edycję TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia!

Jak smakuje cymesowa trufla i żurawinowy kawior?

Marcin Brzeziński 17 października 2019 12:39
druga edycja TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia muzeum Polin Warszawa
Fot. AdobeStock

Druga edycja TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia odbywa się w Warszawie w dniach 16-20 października w trakcie radosnego, żydowskiego święta Sukkot. Hasłem tegorocznej edycji kulinarnego festiwalu organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN będzie...dom.                                            

Czym jest dom? Czy jest to miejsce urodzenia, zamieszkania? A może to miejsce, w którym można czuć się najbezpieczniej? Mimo wielości znaczeń, dom to dla każdego obraz wspólnoty, emocje i relacje łączące nas z otoczeniem. Kuchnia domowa zaś nierozerwalnie kojarzy nam się ze smakami dzieciństwa, prostotą i szczerością na talerzu.

TISZ* (jid. stół) - w tradycji żydowskiej radosny czas spędzany na jedzeniu, piciu, śpiewaniu i rozmowach przy wspólnym stole

Druga edycja TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia

Podczas drugiej edycji TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia między 16 a 20 października Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza do wspólnego próbowania domowych smaków wraz z dobrze podanymi opowieściami o żydowskich mieszkańcach Polski. Na pięć festiwalowych dni Muzeum POLIN zaplanowało czas przy wspólnym stole, ale i spacery kulinarne po Warszawie, dzielenie się rodzinnymi historiami o jedzeniu. Uczestników wydarzenia czeka też wyjątkowy szabatowy brunch, wspólne plecenie chałek, szabatowa kolacja z Leah Koenig i wiele innych atrakcji. Na zakończenie festiwalu organizatorzy zapraszają do wspólnego odkrywania smaków i zwiedzania Warszawy kulinarnym szlakiem. Wszystko po to, aby razem gotować, rozmawiać i smakować żydowskie jedzenie.

Jedz, spaceruj, śledź i tańcz

Na przykład w sobotni poranek warto spędzić, smakując potrawy żydowskiej kuchni w nowej restauracji WARSZE w Muzeum POLIN na festiwalowym brunchu. O atmosferę spotkania, które rozpocznie się o godz. 10.00, zadba Malka Kafka. Gwarantowane, że gospodyni wydarzenia podzieli się barwnymi opowieściami o żydowskich tradycjach kiedyś i dziś. Pieczywo do skosztowania specjalnie na tę okazję przygotują Monika Walecka i Laurel Kratochvila. Bilety dostępne na polin.pl. Od. 14.30 również w Muzeum POLIN kulinarny spacer po wystawie stałej. Będzie można poznać zasady rządzące koszerną kuchnią i dowiedzieć się, co kiedyś pojawiało się na stołach przy okazji świąt żydowskich. Wieczorem od 20.00 zaś w Barze Targowym w Hali Mirowskiej Śledź i tańcz zabawa taneczna poprzedzona całodniowym festynem rybnych przysmaków.

Ostatni kęs

Na zakończenie TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia szykuje się eksperyment kulinarny, przygotowany przez Mecyje, nieformalną grupę kucharek eksplorującą wspólne polskie i żydowskie korzenie kulinarne. Inspiracją do działań jest opublikowana w jidysz w 1938 roku książka kucharska słynnej restauratorki Fani Lewando. W Klubokawiarni Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN uczestnicy wspólnie wskrzeszą dawne receptury, nieoczywiste konsystencje, barwy, smaki i zapachy. Specjalnie dla wyrafinowanych podniebień będzie cymesowa trufla skąpana w jadalnym złocie albo żurawinowy kawior. By skosztować tych smakołyków, potrzebny bilet dostępny w kasach muzeum i na polin.pl.

druga edycja TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia muzeum Polin Warszawa
Fot. Materiały prasowe

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.