wakacje-koronawirus-2020-urlop-zagranica-morze-biuro-podrozy-testy-na-covid
Fot. AdobeStock.com
o tym się mówi!

Koszty testów na koronawirusa podnoszą ceny wakacji!

Kto powinien za nie zapłacić - biuro podróży czy turyści?

Redakcja VIVA! 6 sierpnia 2020 16:30
wakacje-koronawirus-2020-urlop-zagranica-morze-biuro-podrozy-testy-na-covid
Fot. AdobeStock.com

Otwarcie granic i wznowienie ruchu lotniczego na terenie Europy sprawiło, że Polacy ruszyli na urlopy nie tylko w kraju, ale także zagranicą. Popularne kierunki to Grecja, Chorwacja czy Cypr Północny. Wielu turystów zamiast podróżować na własną rękę, postawiło na zorganizowany wypoczynek. Koszty wycieczek prezentują się zachęcająco. Poza tym płacąc za wyjazd biuru podróży nie narażamy się na nieprzewidziane koszta - od razu wiemy, ile wakacje będą kosztować. Czy na pewno?

Konflikt między klientami Exim Tours i biurem podróży

Jak donosi portal Money.pl klienci biura podróży Exim Tours, którzy wykupili wakacje na Cyprze Północnym, chcąc spędzić tam spędzić urlop, muszą zapłacić za testy na COVID-19, nie mając przy tym gwarancji, że zostaną wpuszczeni i wypuszczeni z wyspy. Podobno wielu chce zrezygnować z wyjazdu i odzyskać pieniądze. Biuro podróży uważa jednak, że przepisy o anulowaniu umowy bez dodatkowych kosztów nie mają tu zastosowania. Proponuje hotel w innej części wyspy lub wysyła wezwania do zapłaty.

Jak powstał problem? Jak się okazuje w związku z zagrożeniem koronawirusem w tej części wyspy w stosunku do turystów z zagranicy na Cyprze wprowadzono wymóg aż dwukrotnego wykonywania testów medycznych. Oczywiście testy te są płatne. Koszty wycieczki rosną więc automatycznie o ok. 800 do 1 000 zł. od osoby. Jako że jest to zarządzenie państwowe, biuro podróży Exim Tours nie chce wziąć na siebie kosztów. „To tak, jakby ktoś skarżył się na biuro za to, że musi zapłacić za wymianę paszportu”, czytamy komentarz przedstawiciela Exim na portalu Money.pl.

Osoby, które wykupiły wycieczki w Exim Tours podobno rezygnują z wyjazdów i żądają od biura podróży zwrotu zaliczek, powołując się na przepis ustawy o usługach turystycznych, który umożliwia im odstąpienie od umowy w sytuacji nadzwyczajnej. Biuro podróży wyjaśnia natomiast, że pandemia trwa już kilka miesięcy i co za tym idzie nie jest już sytuacją niespodziewaną. Teraz klienci biura rozważają podobno pozew zbiorowy przeciwko Exim Tours.

Jak rozwiążę się konflikt? Kto Waszym zdaniem powinien ponosić koszty testów? Wakacje w dobie koronawirusa niosą ze sobą pewne ryzyko - bez względu na to, czy wyjeżdżamy prywatnie czy wybieramy zorganizowany wyjazd. A może lepiej jest zostać w domu i zdecydować się na wakacje za kilka miesięcy?

loty-wakacje-urlop-koronawirus-2020
Fot. AdobeStock.com

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.