kiedy dzieci wroca do szkoly 2021
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Kiedy powrót dzieci do szkół? Rząd podał wstępną datę luzowania obostrzeń

Ministerstwo edukacji szykuje nowe przepisy!

Paulina Filipowicz 22 stycznia 2021 10:29
kiedy dzieci wroca do szkoly 2021
Fot. Adobe Stock

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce wciąż bardzo dynamicznie się rozwija. Przypominamy, że 17 stycznia zakończyły się ferie zimowe, a 18 stycznia najmłodsze klasy I-III wróciły do normalnego trybu nauczania w placówkach, w przeciwieństwie do starszych uczniów. W ostatnich dniach pojawiały się doniesienia, że minister zdrowia planuje poluzowanie obostrzeń, a minister edukacji zapowiada powrót do szkół kolejnych roczników.

Kiedy powrót dzieci do szkół 2021? Minister Zdrowia o luzowaniu obostrzeń

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z "Polsat News" zaznaczył, że decyzje rządu powinny być podejmowane z dużą ostrożnością, by nie dopuścić do dalszego rozwoju pandemii i nie doprowadzić do trzeciej fali koronawirusa. Jak zaznaczył, mogłaby ona przyczynić się do "kompletnego paraliżu systemu opieki zdrowotnej". W wywiadzie odniósł się do przykładu walki z pandemią u naszych sąsiadów:

"Poprzedni czas uczy, że ci, którzy nadmiernie szybko podejmowali decyzje o luzowaniu - tutaj przykładem są Czechy, Słowacja i inne kraje - natychmiast okazywało się, że z liderów walki z pandemią stawali się liderami zachorowań" - wyjaśnił Niedzielski.

Minister zdrowia zapowiedział, iż wstępnie od 1 lutego rząd będzie mógł luzować niektóre obostrzenia, również te związane z edukacją stacjonarną. Zaznaczył jednak, że sytuacja dynamicznie się zmienia, dlatego musi być dobrze skontrolowana, zanim zapadną ostateczne decyzje.

"Niestety martwi nas duża liczba zgonów cały czas, bo wydaje się, że jest ona jednym z kluczowych argumentów, żeby nadal zastanawiać się nad tym, czy restrykcje muszą być luzowane" - zaznaczył minister zdrowia.

Minister edukacji o powrocie do nauki stacjonarnej

Minister edukacji Przemysław Czarnek w rozmowie z RMF FM również potwierdził, iż wstępnie dzieci starsze będą mogły wrócić do szkół od 1 lutego. "W pierwszej kolejności do szkół wrócą uczniowie klas ósmych i maturzyści, bo oni tego najbardziej potrzebują" - powiedział minister edukacji w wywiadzie. Przemysław Czarnek poinformował, iż ostateczna decyzja w sprawie stacjonarnej edukacji zostanie podjęta i ogłoszona w przyszłym tygodniu, przy czym podkreślił, że będzie ona uzależniona od statystyk epidemiologicznych w naszym kraju.  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.