Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER East News
O tym się mówi

Jesienią 2020 powrót do maseczek? Czeka nas druga fala koronawirusa!

Minister zapowiada zmiany

Redakcja VIVA! 6 lipca 2020 16:05
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER East News

Lipcowe wyjście z domu nie różni się już praktycznie niczym od tego w styczniu czy w lutym 2020. Polacy praktycznie zapomnieli o minionych kilku miesiącach izolacji, a zniesione restrykcje nie wprowadziły zbyt wielu zmian w ich codziennym życiu. O maseczkach i społecznym dystansie przypominają jedynie kartki na witrynach sklepów i innych miejsc użyteczności publicznej, a także ich pracownicy, przestrzegający przed możliwością otrzymania mandatu. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski w najnowszym wywiadzie dla Polsat News wskazuje, że już jesienią wrócą obostrzenia!

Jesienią 2020 wrócą kolejne obostrzenia

Chociaż społeczeństwo w pewien sposób wyparło pandemię, która jeszcze wiosną siała spustoszenie w Polsce i na świecie, eksperci ostrzegają, że już jesienią scenariusz może się powtórzyć. Ostatnie dni to przede wszystkim intensywny okres wyborczy w kraju i namawianie do spełnienia obywatelskiego obowiązku. Sam premier Mateusz Morawiecki w wielu swoich wypowiedziach podkreślał, że koronawirus nie stanowi już wielkiego zagrożenia. 

Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa. To jest dobre podejście, bo on jest w odwrocie.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzega przed wzrostem zachorowań

Minister zdrowia ma nieco inne zdanie niż premier Mateusz Morawiecki. W wywiadzie, którego udzielił dla Polsat News ostrzega Polaków przed możliwym powrotem do sytuacji z marca. Na jesieni oczywiście może być wzrost zachorowań. Będziemy mieli grypę, będziemy chodzili do lekarza, do szpitala, na SOR z objawami grypy - część z tego będzie Covidem. Ale mamy już wiedzę, mamy testy.

Obowiązkowe noszenie maseczek w 2020

Jeszcze kilka miesięcy temu maseczki stały się obowiązkowym elementem codziennego stroju w całym kraju. Obecnie, konieczne jest ich noszenie jedynie w miejscach użyteczności publicznej, takich jak sklepy, galerie handlowe czy komunikacja miejska. Łukasz Szumowski potwierdza, że wraz ze zmianą temperatur wrócą wcześniejsze obostrzenia dotyczące zakrywania nosa i ust poza domem, również na świeżym powietrzu. 

Jesienią czeka nas pilnowanie dystansu, noszenie maseczek i powrót do rozsądku.

Minister zapytany o kwestie bezpieczeństwa podczas udziału w wyborach prezydenckich potwierdził stanowisko premiera, zapewniając, że przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności, zagrożenie jest minimalne.

Maseczki ochronne

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.