Ulubiona herbata królowej Elżbiety
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Five o'clock! - poznajcie recepturę na ulubioną brytyjską herbatę królowej Elżbiety

Cały sekret zdradził kamerdyner Jej Królewskiej Mości

Marta Baran 30 kwietnia 2020 18:30
Ulubiona herbata królowej Elżbiety
Fot. Getty Images

Picie filiżanki herbaty w Wielkiej Brytanii to rytuał, który pojawił się już na przełomie XVI i XVII w. W rodzinie królewskiej tradycję zapoczątkowała księżniczka Katarzyna Berganza, żona Króla Karola II Stuarta. To dzięki niej wprowadzono zwyczaj five o'clock. Kult picia herbaty przetrwał do dziś i uwielbiają go wszyscy Brytyjczycy, również najważniejsza osoba w rodzinie królewskiej - królowa Elżbieta II. Za jakim rodzajem naparu najbardziej przepada? Sekret zdradził kamerdyner Jej Królewskiej Mości, Grand Harrold w serialu komediowym BBC Three Miss Holland. Jesteście ciekawi? Czytajcie dalej!

Herbata po królewsku 

Jak przyznał kamerdyner, członkowie rodziny królewskiej kosztują herbatę, która jest zaparzana według etykiety. Najpierw do filiżanki należy wlać herbatę, a następnie mleko, nigdy odwrotnie! Jest to tradycja, która sięga XVIII wieku, wcześniej wlewano do szklanki mleko i dopiero później zalewano ziołowym naparem. Sposób podania to oczywiście elegancka, porcelanowa zastawa. Tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na porcelanowe filiżanki wyższej klasy, ponieważ te tradycyjne pękały pod wpływem gorącej temperatury. Ten sposób jest praktykowany na królewskim dworze do dziś. Warto też zaznaczyć, że członkowie rodziny królewskiej piją wyłącznie herbatę liściastą parzoną w czajniczku.

Kamerdyner zdradził także, za jakim smakiem najbardziej przepada królowa:

Jestem pewien, że królowa lubi tradycyjny Assam lub Earl Grey zrobiony z liści herbaty w czajniczku i wlany do delikatnej filiżanki z porcelany. Używa również sitka.

Ozdobne filiżanki dostępne online:

Z okazji 90 urodzin królowej, popularna firma Twinings wydała limitowaną edycję tradycyjnej herbaty, która była dedykowana Jej Królewskiej Mości. Jak przystało na prawdziwą koneserkę tego napoju, zapewne ma ją w swojej kolekcji!  

Ulubiona herbata królowej Elżbiety
Fot. Getty Images

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The Royal Family (@theroyalfamily)

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.