Królowa Elżbieta II portret, królowa Elżbieta II, książę FIlip
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Tajemnicze ciąże królowej Elżbiety II. Dlaczego je ukrywała?

Próżno szukać w sieci zdjęć królowej w błogosławionym stanie

Gabriela Czernecka 28 czerwca 2020 17:25
Królowa Elżbieta II portret, królowa Elżbieta II, książę FIlip
Fot. Getty Images

Elżbieta II jest dość powściągliwa w okazywaniu uczuć – nigdy nie robi tego publicznie, ale prywatnie również nie należy do osób otwartych. Mimo to dla wnuków, szczególnie dla George’a, Charlotte, Louise’a i Archiego, zawsze znajduje czas. Wielu twierdzi, że ma dla nich więcej ciepła niż miała dla swoich dzieci, gdy były  ich wieku. Sama jest mamą czwórki dzieci: księcia Karola, księżniczki Anny, księcia Andrzeja i księcia Edwarda. Ale próżno szukać w sieci zdjęć, na których królowa paraduje z pokaźnym ciążowym brzuszkiem. Sama nigdy nie informowała także o tym, że spodziewa się dziecka, wiadomość o błogosławionym stanie królowej obwieszczano za pomocą oficjalnego komunikatu pałacu. Gdy Elżbieta II nabierała ciążowych krągłości, znikała z życia publicznego. Dlaczego wszystkie cztery ciąże postanowiła ukrywać przed światem?

Tajemnicze ciąże królowej Elżbiety II 

Członkinie rodziny królewskiej od lat utożsamiają się z matkami na całym świecie. Jedne stawiają na dyskrecję, drugie tworzą z porodu prawdziwy show. Tak było choćby w przypadku Diany, która spełniała powinności żony następcy tronu, ale starała się też prowadzić normalne prywatne życie. Zakupy w domu towarowym Harrods robiła jednak w asyście paparazzi. Z dumą pokazywała zaokrąglony brzuszek i otwarcie mówiła o ciążowych dolegliwościach. Postanowiła nawet, że jak większość matek będzie rodzić w szpitalu, a nie w domu, jak jej poprzedniczki. I tak książę William i książę Harry przyszli na świat w szpitalu św. Marii w Londynie. Mówi się, że to właśnie Diana zapoczątkowała "modę" na pozowanie przed szpitalem. Podobnego show aż trzykrotnie doświadczyła księżna Kate - zarówno przy narodzinach księcia George’a, księżniczki Charlotte, jak i księcia Louisa. Trud macierzyństwa skomentowała w rozmowie z jednym z fanów słowami: „Czasami czułam się samotna i odizolowana, ale to samo czuje większość matek. Dla mnie zostanie mamą było nagradzającym i wspaniałym doświadczeniem. Jednak jest to też wielkie wyzwanie – nawet dla takiej osoby jak ja, która ma wsparcie innych ludzi – większość matek nie ma tej pomocy”.

I faktycznie, zaprezentowanie się księżnej w pełnym makijażu, szpilkach, w idealnej sukience i fryzurze zaledwie chwilę po porodzie (w przypadku George’a została wypisana następnego dnia, przy Charlotte po 10 godzinach, a po narodzinach Louisa już po siedmiu pozowała paparazzi!) wprawiło wiele matek w konsternację. Na nieco większą prywatność postawiła księżna Meghan, ale szybko poddano ją ostrej krytyce. Medialne widowiska z ich udziałem jedynie potwierdziły, że wszystko ma swoją cenę. Elżbiecie II udało się jednak zachować w tym trudnym momencie odrobinę prywatności.

Królowa Elżbieta II rodziła bowiem w zaciszu alkowy. Gdy w 1948 roku spodziewała się dziecka, w prasie pojawił się tylko suchy komunikat: „Jej Królewska Wysokość, księżniczka Elżbieta, nie podejmie żadnych publicznych zobowiązań od końca czerwca”, poinformował pałac Buckingham, a królowa zaszyła się w swojej posiadłości.  Po trwającym 30 godzin porodzie, który zakończył się cesarskim cięciem, na świat przyszedł książę Karol. Jej mąż, książę Filip, zamiast z niecierpliwością wyczekiwać potomka, grał w tym czasie w squasha ze swoim sekretarzem. Gdy dowiedział się, że został ojcem, uczcił to wydarzenie, pijąc ze służbą lampkę szampana. Chwilę później Pałac w lakonicznym komunikacie poinformował o pojawieniu się na świecie przyszłego króla.

Pozostałe dzieci monarchini, Andrzej i Anna, urodziły się w podobnych okolicznościach, ale z drobną zmianą – Anna przyszła na świat w Clarence House, gdyż w pałacu Buckingham trwał wówczas remont. Królowa, idąc za najnowszymi trendami, przy narodzinach najmłodszego syna, Edwarda, wymagała u swego boku obecności męża. Dzięki temu Filip został pierwszym w historii ojcem w rodzinie królewskiej, który był świadkiem narodzin swego potomka. O błogosławionym stanie Elżbiety II mówiono jednak niewiele. Jej zdjęcia w ciąży same w sobie są rzadkością, bo wykonanie ich było wówczas uznawane za wysoce niestosowne. Pierwsze fotografie jej dzieci pojawiały się więc zazwyczaj dopiero przy okazji ich chrztów świętych. 

Ciężko znaleźć więc w sieci zdjęcia królowej Elżbiety II w ciąży. Monarchini starała się za wszelką cenę chronić swoją prywatność. I choć nie zawsze się jej to udawało, to z pewnością królowa miała zapewnioną prywatność i medialną ciszę przynajmniej w czasie porodu, na jaką dzisiejsze członkinie rodziny królewskiej nie mogą sobie pozwolić.  

Królowa Elżbieta II jako matka
Fot. East News

Królowa Elżbieta II jako matka
Fot. Facebook @royal family

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Trener personalny DANIEL QCZAJ zdobył się na coming out. Co mu dała ta decyzja, a co zabrała? ALŻBETA LENSKA dwa lata temu o mało nie umarła. To wydarzenie w zaskakujący sposób zmieniło jej życie. W VIVIE! na Lato cykl Ona o Niej – MAŁGORZATA POTOCKA o KALINIE JĘDRUSIK: „Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona. Polska Marilyn Monroe…”. W cyklu Sztuka gotowania – AGNIESZKA MACIĄG zdradza, jak zatrzymać młodość. W Podróżach z Historią – kultowe miejsca: magiczna leśniczówka w Praniu, Krzyże „lepsze niż Paryże…”.