Enola Holmes
Fot. Materiały prasowe
O tym się mówi!

Dzień kobiet 2022: 8 filmów i seriali o silnych kobietach

Od Fridy Kahlo, przez Enolę Holmes, po Michalinę Wisłocką

Redakcja VIVA! 8 marca 2022 13:27
Enola Holmes
Fot. Materiały prasowe

8 marca, czyli w dzień kobiet warto w szczególny sposób świętować niezwykłą siłę, która tkwi w każdej kobiecie. Najlepiej celebrować ją poprzez wspominanie i rozmawianie o wspaniałych, twórczych dziewczynach, których historie możemy zobaczyć w różnego rodzaju ekranizacjach filmowych i serialowych. Pisarki, artystki, buntowniczki, liderki, fighterki, wynalazczynie, aktywistki. Kobiety działające pod prąd, wbrew zasadom, zadające kłam panującym mylnym przekonaniom i stereotypom. To o nich powstała cała seria produkcji filmowych, które mają na celu zainspirować do działania kolejne pokolenia kobiet. My wybraliśmy 8 filmów i seriali o kobietach i z kobietami w roli głównej. Bo to one nas  inspirują,  fascynują, ciekawią, intrygują. I to one zmieniają świat na lepsze. Nie tylko w kinie, lecz także w rzeczywistości. Szukacie ciekawego seansu na dzisiejszy wieczór? Spędźcie go z którąś z  bohaterek poniższych produkcji.

ZOBACZ TEŻ: Strajki, walka o równość i prawa. Krótka historia Międzynarodowego Dnia Kobiet

Harriet,  reż. Kasi Lemmons, 2019

“Harriet” to amerykański film biograficzny z 2019 roku, wyreżyserowany przez Kasiego Lemmonsa, która przedstawia portret kobiety jedynej w swoim rodzaju. Jej postawa wzbudza podziw i zaskoczenie. Harriet była zwiadowczynią w armii Unii podczas wojny secesyjnej i pierwszą kobietą-przywódcą tej wojny. Cynthia Erivo, która się w nią wcieliła, buduje ciekawą i silną postać, która niesie bardzo wiele na swoich barkach. Jest to produkcja, którą zdecydowanie warto zobaczyć w gronie bliskich i poznać historię, w której wątki biograficzne przeplatają się z ciekawą i wartką akcją, przez ten przejmujący obraz co na długo zostaje w pamięci.

Legalna Blondynka, reż. Robert Luketic, 2001

Kultowy film z 2001 roku, wyreżyserowany przez Roberta Luketica. Elle Woods jest świetną uczennicą i najpopularniejszą dziewczyną w szkole, tryska optymizmem i radością życia,  jest przy tym jednak trochę infantylna i rozpieszczona, co widać w jej sposobie bycia i ubierania się. Kiedy jej chłopak z nią zrywa, ponieważ nie widzi w niej “wystarczająco inteligentnej” osoby, Elle postanawia pokazać wszystkim dookoła, że się mylą i błędnie ją oceniają. Na dowód swoich ambicji i aspiracji zaczyna studia prawnicze na prestiżowej uczelni. Wyśmiewana, wykpiwana, a nawet poniżana dziewczyna (w tym także za swoje stylizacje, w których ciężko znaleźć kolor inny niż różowy) udowadnia wszystkim, że stać ją na tyle samo co innych studentów prawa i pokazuje, że osądzanie kogoś tylko na podstawie wyglądu i pozorów może być bardzo zwodnicze. Obie części “Legalnej blondynki” są dostępne na Netflixie.

Obiecująca. Młoda. Kobieta, reż. Emerald Fennell, 2020

Głośny film Emerald Fennel świetnie wpisuje się w tematykę #metoo i dotyka kwestii „kultury” gwałtu, czyli przemocy wobec kobiet legitymizowanej przez społeczne normy i przekonania. Gwałt trywializowany jest m.in. kiedy ofiara upije się na imprezie. Carey Mulligan wciela się w samotną dziewczynę, która rzuciła studia i zamieszkała z rodzicami. Kobieta ma dość nietypową misję: w każdy wieczór udaje pijaną i pozwala by przypadkowi mężczyźni zabierali ją do swoich mieszkań, a potem próbuje raz na zawsze wybić im z głowy próby dobierania się do nietrzeźwych dziewczyn. Film jest bardzo mocny, wpisuje się w ważną tematykę społeczną i piętnuje społeczne przyzwolenie na zło. No i występuje w nim the one and only  Carey Mulligan, która dostała za tę rolę swoją drugą nominację do Oscara.

Joy, reż. David O. Russell, 2015

Komediodramat luźno oparty na historii Joy Mangano - amerykańskiej milionerki, która wszelkie sukcesy zawdzięcza… samej sobie. Joy stworzyła własne finansowe imperium po tym jak wynalazła cudownego mopa. W tytułową rolę wcieliła się nominowana do Oscara za pierwszoplanową rolę żeńską Jennifer Lawrence. Film reżysera Davida O. Russela jest zbudowany na przeciwstawieniu stłamszonej przez rodzinę codzienności bohaterki z retrospekcjami, w których chociażby przez chwilę doświadcza tytułowej radości. Historia Joy przybiera kształt współczesnej interpretacji baśni o Kopciuszku, który swój świat zamiast mokrą ścierką porządkuje wynalezionym przez siebie mopem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Najmodniejsze prezenty na Dzień Kobiet 2022

Frida, reż. Julie Taymor, 2002

Frida Kahlo była niezwykłą osobowością i duszą artystyczną w pełni tego słowa znaczeniu. Film “Frida” powstał z inicjatywy aktorki grającej główną rolę, czyli Salmy Hayek i opowiada historię słynnej latynoskiej malarki, zaczynając od jej wypadku, który rzucił się cieniem na jej dalsze życie. Głównym wątkiem filmu jest miłość Fridy do jej męża - Diega Riviery, w którego cieniu żyła przez wiele lat. Jest to ekranizacja opowieści o burzliwym związku dwójki niezwykłych artystów, pięknie sfilmowana historia ich rozstań i powrotów, ale też przypowieść o sile uczucia i licznych zdradach, przed którymi nie chroni każde uczucie. Produkcja jest pełna kolorów, dynamiki, latynoskiej muzyki, oryginalnej kultury, niebanalnych postaci oraz surrealistycznych dzieł Fridy Kahlo. Czy na Dzień Kobiet możemy chcieć czegoś więcej?

Enola Holmes, reż. Harry Bradbeer, 2020

Film Netflixa przedstawia historię Enoli, najmłodszej członkini rodu Holmesów, siostry Sherlocka i Mycrofta. Dziewczyna wraz z samotnie wychowującą ją matką mieszka na terenie wiejskiej posiadłości, której od lat nie odwiedzali dorośli już bracia. Nieoczekiwanie w dniu jej szesnastych urodzin jej matka znika, Jedyne co po niej zostaje to nietypowy urodzinowy prezent... Film ogląda się bardzo przyjemnie, jest w nim dużo akcji i zagadek, a jego największym atutem jest świetna obsada: Millie Bobby Brown, Louis Partidge oraz Henry Cavill są rewelacyjni. Warto obejrzeć ten film z młodszymi, bliskimi nam kobietkami, aby zobaczyły, że ograniczenia istnieją tylko w ich głowa, a schematy są po to, żeby je łamać.

Małe kobietki, reż. Greta Gerwig, 2019

Adaptacja najsłynniejszej książki Louisy May Alcott wyreżyserowała fantastyczna Greta Gerwig. “Male kobietki” to historia czterech, niezbyt zamożnych, a mimo wszystko szczęśliwych sióstr March. Akcja filmu balansuje pomiędzy dwoma okresami w życiu dziewczyn. Pierwszy pokazuje ich młodzieńcze lata, gdzie dom Meg, Jo, Beth i Amy był wypełniony pomysłowymi zabawami, zwariowanymi przygodami i miłością. Sekwencje pokazujące dzieciństwo bohaterek przeplatają się ze scenami z ich dorosłego życia. Obsada filmu jest bezbłędna: Saoirse Ronan,  Florence Pugh, Emma Watson, Eliza Scanlen i Timothée Chalamet. Świetny film, nominowany do Oscara, który można zobaczyć na Netflixie. No i te kostiumy z epoki!

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej, reż. Maria Sadowska, 2017

“Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej, pionierki polskiej seksuologii i jednej z założycielek Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa, szybko zyskała status pozycji kultowej i swoistego polskiego must watch. Książka jest po dziś dzień bestsellerem, a historia powstania tej pozycji stała się inspiracją właśnie do tej ekranizacji. Prywatne i zawodowe życie Wisłockiej było niezwykle kontrowersyjne, ale też przepełnione ciągłą walką o samą siebie i o wydanie blokowanej przez PRL-owską cenzurę książki. Kreacja Magdaleny Boczarskiej jest świetna, pełna pasji, emanuje niesamowitą energią i świetnie portretuje Wisłocką. To produkcja pełna humoru, pięknej scenografii i wybitnego aktorstwa, dodatkowo okruszona muzyką Radzimira Dębskiego. Od nas mocne 8 na 8! 

Tekst: Aleksandra Trendak

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.