rak-piersi-wsparcie
Fot. Adobe Stock
VIVA! Tylko u nas

Diagnoza: rak piersi? Nie jesteś z nią sama

Skorzystaj z bezpłatnego wsparcia specjalistów

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 13 grudnia 2022 09:04
rak-piersi-wsparcie
Fot. Adobe Stock

Jeśli właśnie rozpoczynasz leczenie raka piersi i obawiasz się niepożądanych następstw (obrzęku limfatycznego czy niepełnosprawności), jeśli nurtują cię pytania o stan zdrowia, kondycję fizyczną i psychiczną – skorzystaj z programu profilaktyki obrzęku limfatycznego po leczeniu raka piersi. Jest przeznaczony dla kobiet w całej Polsce, będących w wieku aktywności zawodowej, które mają rozpoznanego raka piersi i zostały zakwalifikowane do leczenia chirurgicznego.

Czeka na ciebie bezpłatne wsparcie onkologa, fizjoterapeuty, psychologa, dietetyka. Wpisz w wyszukiwarce: pol.onkol.kielce.pl lub zadzwoń pod nr 72 555 11 55.

Jakie wsparcie można otrzymać?

rak-piersi-wsparcie
Fot. materiały prasowe
Po lewej: usprawnianie ruchowe pod kierunkiem Elżbiety Woś, fizjoterapeuty. Po prawej: wizyta kontrolna u Edyty Dulnik - dietetyka i eksperta odpowiadającego na pytania pacjentek na polforum.onkol.kielce.pl

W ramach programu pacjentki mogą skorzystać z bezpłatnego wsparcia specjalistów: onkologa, lekarza rehabilitacji medycznej, fizjoterapeuty, psychologa, dietetyka. Zakres pomocy obejmuje: bezpłatne konsultacje, porady, ćwiczenia (usprawnianie ruchowe), badania i pomiary, nadzorowanie objętości kończyny górnej, wydolności organizmu, ocenę psychologiczną i dietetyczną oraz bezpośrednie konsultacje ze specjalistami przez okres: przed podjęciem leczenia operacyjnego do 6-13 miesięcy po jego zakończeniu.

Na stronie programu znajdziesz filmy instruktażowe demonstrujące:

  1. zakładanie rękawa kompresyjnego,
  2. wykonywanie automasażu,
  3. zestawy ćwiczeń dla pacjentek po operacji piersi z usunięciem węzła wartowniczego,
  4. zestawy ćwiczeń dla pacjentek po operacjach radykalnych i oszczędzających z usunięciem węzłów chłonnych.

rak-piersi-wsparcie
Fot. materiały prasowe
Od lewej na dole: mgr Karolina Stradomska - fizjoterapeuta, lek. Anna Wójcik-Bielecka - spec. reh. med., mgr Anna Nowak - sekretarka med., mgr Elżbieta Woś - fizjoterapeuta, dr n.med. Anna Opuchlik - kierownik, mgr Agnieszka Fras-Jas - psycholog, mgr Iwona Majer - fizjoterapeuta, mgr Małgorzata Piłat - psycholog, mgr Edyta Dulnik - dietetyk, dr n.med. Piotr Kędzierawski - spec. radioterapii onkologicznej, lek. Magdalena Koba - spec. reh. med., dr n.med. Anna Włoch - z-ca kierownika.

Możesz ćwiczyć razem z amazonkami, gdzie chcesz i kiedy chcesz, a wszystko dzięki aplikacji mobilnej, którą bezpłatnie ściągniesz na swój telefon komórkowy ze strony: pol.onkol.kielce.pl

Czym jest obrzęk limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny jest późnym następstwem leczenia onkologicznego. Polega na gromadzeniu się chłonki w przestrzeniach międzytkankowych, co powoduje wzrost obwodów kończyn. Jest chorobą o charakterze narastającym i przewlekłym, z czasem wpływa na ograniczenie sprawności fizycznej. Pacjentka, która nie podda się terapii w odpowiednim czasie, doświadcza nieodwracalnych zmian w swoim organizmie.

Jak skorzystać z bezpłatnego wsparcia specjalistów?

rak-piersi-wsparcie
Fot. materiały prasowe
Na polforum.onkol.kielce.pl na pytania pacjentek odpowiada dr Anna Wójcik-Bielecka, specjalista rehabilitacji medycznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Bezpłatne wsparcie specjalistów można uzyskać trzema prostymi drogami:

Regionalni realizatorzy programu

  • Świętokrzyskie Centrum Onkologii SPZOZ w Kielcach;
  • Białostockie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku;
  • Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi w partnerstwie z: Narodowym Instytutem Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie;
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku;
  • Wielkopolskie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Poznaniu.

Warto skorzystać z tego programu, ponieważ:

  • nauczysz się oceniać ryzyko wystąpienia obrzęku limfatycznego, poznasz zasady profilaktyki przeciwobrzękowej oraz systematycznego monitorowania objętości kończyn,
  • poprawisz swoją sprawność funkcjonalną i aktywność fizyczną,
  • utrzymasz prawidłową masę ciała i odpowiednią dietę,
  • otrzymasz dodatkowe wsparcie psychologiczne.

rak-piersi-wsparcie
Fot. materiały prasowe
Dr n.med. Piotr Kędzierawski – specjalista radioterapii onkologicznej, koordynator Breast Cancer Unit w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Kontakt: Świętokrzyskie Centrum Onkologii SPZOZ w Kielcach, infolinia projektu: 72 555 11 55, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7-15, strona internetowa programu: pol.onkol.kielce.pl

Projekt „Profilaktyka obrzęku limfatycznego po leczeniu raka piersi” POWR.05.01.00-00-0016/20 jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Czas realizacji: 1.06.2020 r. – 31.03.2023 r.

onkologia-logo
Fot. materiały prasowe

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…