Poznaj jego historię…

Marta Baran 12 października 2022 07:09

Pałac Buckingham to jeden z najważniejszych symboli Wielkiej Brytanii. Jego wnętrza to aż 775 pomieszczeń. Na tę imponującą liczbę składają się zarówno królewskie i gościnne sypialnie, biura, pokoje dla pracowników, jak i pomieszczenia wykorzystywane do celów administracji państwowej. Ale tylko jedno z nich ma aż tak wielkie znaczenie. W całym pałacu najważniejszym miejscem jest pokój 1844. To właśnie w tym wyjątkowym pomieszczeniu królowa Elżbieta II wygłaszała orędzia bożonarodzeniowe i przyjmowała najważniejszych gości. Teraz obowiązki te przejął jej syn, król Karol III.

Historia Pokoju 1844

W 1844 roku wnętrza Pałacu Buckingham odwiedził car Mikołaj I. Jedno z pomieszczeń miało upamiętnić tę wizytę. Komnata otrzymała nazwę Pokój 1844. Na ścianach, wyłożonych XIX-wiecznym niebieskim oraz złotym jedwabiem wiszą portrety cara. Oprócz nich znajdują się tu też portrety członków brytyjskiej rodziny królewskiej: króla Jerzego IV oraz Fryderyka księcia Yorku.  Imponujące są również meble Morel & Seddon oraz neoklasycystyczne biurko z 1820 roku Davida Roentgena – słynnego producenta szafek. Ciekawostką jest, że w Pałacu Buckingham znajduje się również Pokój 1855, którego nazwa pochodzi od roku w którym wizytę złożył Napoleon III.

Czytaj też: Księżna Charlene zachwyciła swoją kreacją! Na jej twarzy w końcu widać uśmiech

Pomieszczenie na specjalne okazje

Pokój jest przeznaczony na specjalne okazje, to właśnie tam Brytyjska Rodzina Królewska przyjmuje gości, mi.in. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Baracka Obamę, czy Chin – Xi Jinping. Na audiencji gościła tu również aktorka Angelina Jolie.

Zobacz w naszej galerii, jak wygląda Pokój 1844! 

1/7
Copyright @STOCK ADOBE
1/7

W Pałacu Buckingham mieści się aż 775 pomieszczeń - pokoje dla personelu, sypialnie królewskie, a także 78 łazienek!

2/7
Copyright @BE&W
2/7

,,Pokój 1844” uwieczniony na fotografii z 1894 roku.

3/7
Copyright @EAST NEWS
3/7

Pomieszczenie jest najważniejszym miejscem w całym pałacu. To miejsce, w którym królowa Elżbieta przyjmuje najważniejszych gości.

4/7
Copyright @EAST NEWS
4/7

Książę i księżna Cambridge - William oraz Kate na spotkaniu z prezydentem Stanów Zjednoczonych - Barackiem Obamą oraz Pierwszą Damą.

5/7
Copyright @EAST NEWS
5/7

Na audiencji w pokoju gościła również aktorka Angelina Jolie.

6/7
Copyright @EAST NEWS
6/7

W ,,Pokoju 1844” królowa Elżbieta wygłasza tak zwane Christmas Message - czyli orędzie bożonarodzeniowe.

7/7
Copyright @Materiały Prasowe/ Royal Collection Trust
7/7

Nazwa pomieszczenia wywodzi się z 1844 roku kiedy to Pałac Buckingham odwiedził car Mikołaj I.

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?