Poznaj jego historię…

Marta Baran 8 kwietnia 2019 16:00

W pałacu Buckingham znajduje się aż 775 pomieszczeń - w tym sypialnie królewskie oraz gościnne, pokoje dla pracowników, biura i pomieszczenia wykorzystane do celów administracji państwowej. Jednak w całym pałacu najważniejszym miejscem jest Pokój 1844. To wyjątkowe pomieszczenie, właśnie tam królowa Elżbieta II przyjmuje najważniejszych gości oraz wygłasza orędzie bożonarodzeniowe.

Historia Pokoju 1844

W 1844 roku wnętrza Pałacu Buckingham odwiedził car Mikołaj I. Jedno z pomieszczeń miało upamiętnić tę wizytę. Komnata otrzymała nazwę Pokój 1844. Na ścianach, wyłożonych XIX-wiecznym niebieskim oraz złotym jedwabiem wiszą portrety cara. Oprócz nich znajdują się tu też portrety członków brytyjskiej rodziny królewskiej: króla Jerzego IV oraz Fryderyka księcia Yorku.  Imponujące są również meble Morel & Seddon oraz neoklasycystyczne biurko z 1820 roku Davida Roentgena – słynnego producenta szafek. Ciekawostką jest, że w Pałacu Buckingham znajduje się również Pokój 1855, którego nazwa pochodzi od roku w którym wizytę złożył Napoleon III.

Pomieszczenie na specjalne okazje

Pokój jest przeznaczony na specjalne okazje, to właśnie tam Brytyjska Rodzina Królewska przyjmuje gości, mi.in. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Baracka Obamę, czy Chin – Xi Jinping. Na audiencji gościła tu również aktorka Angelina Jolie. A ostatnio królowa zorganizowała uroczysty lunch dla większej grupy, na który zaproszeni byli m.in. Felicity Aston, która przeszła Antarktydę w pojedynkę i architekta David Adjaye.

Zobacz w naszej galerii, jak wygląda Pokój 1844! 

1/7
Copyright @STOCK ADOBE
1/7

W Pałacu Buckingham mieści się aż 775 pomieszczeń - pokoje dla personelu, sypialnie królewskie, a także 78 łazienek!

2/7
Copyright @BE&W
2/7

,,Pokój 1844” uwieczniony na fotografii z 1894 roku.

3/7
Copyright @EAST NEWS
3/7

Pomieszczenie jest najważniejszym miejscem w całym pałacu. To miejsce, w którym królowa Elżbieta przyjmuje najważniejszych gości.

4/7
Copyright @EAST NEWS
4/7

Książę i księżna Cambridge - William oraz Kate na spotkaniu z prezydentem Stanów Zjednoczonych - Barackiem Obamą oraz Pierwszą Damą.

5/7
Copyright @EAST NEWS
5/7

Na audiencji w pokoju gościła również aktorka Angelina Jolie.

6/7
Copyright @EAST NEWS
6/7

W ,,Pokoju 1844” królowa Elżbieta wygłasza tak zwane Christmas Message - czyli orędzie bożonarodzeniowe.

7/7
Copyright @Materiały Prasowe/ Royal Collection Trust
7/7

Nazwa pomieszczenia wywodzi się z 1844 roku kiedy to Pałac Buckingham odwiedził car Mikołaj I.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.