zdrowe jedzenie
Fot. STOCK ADOBE
STYL ŻYCIA

W tym roku postaw na zdrowie! Sprawdź, czym jest Veganuary!

To najmodniejsze postanowienie noworoczne roku 2019

Gabriela Łaskowska 3 stycznia 2019 17:32
zdrowe jedzenie
Fot. STOCK ADOBE

Początek stycznia, to czas, kiedy wszyscy zastanawiamy się nad postanowieniami noworocznymi. Często dotyczą one rozpoczęcia regularnego uprawiania sportów, nabycia nowej umiejętności lub zmiany sposobu żywienia. Najmodniejsze postanowienie noworoczne 2019 roku należy do tej ostatniej grupy. Na czym polega?

Czym jest Veganuary?

Jedną z najmodniejszych diet w ostatnim czasie, jest weganizm. I to właśnie jego dotyczy to postanowienie. Veganuary, czyli inaczej Wegański Styczeń, jest wyzwaniem, podejmowanym przez coraz większą liczbę ludzi. Polega na rezygnacji ze spożywania produktów odzwierzęcych na cały styczeń. Mimo że, dla mięsożerców wiążę się to z ogromnymi wyrzeczeniami, to chętnych na wypróbowanie tej diety nie brakuje. Postanowienie z założenia zakłada odrzucenie produktów pochodzenia zwierzęcego na miesiąc, jednak przeprowadzone ankiety wykazały, że ponad połowa osób przechodzi na weganizm na stałe.

Kto zainicjował Veganuary?

Inicjatywa została zapoczątkowana przez brytyjską organizację, która nazywa się… Veganuary! Jej działalność ma na celu zmianę podejścia społeczeństwa do weganizmu. Veganuary chce pokazać, że przejście na dietę roślinną nie musi być wcale trudne. I jak widać świetnie się im to udaje, ponieważ z roku na rok osób, biorących udział w wydarzeniu, jest coraz więcej. 

Organizacja, oprócz samej organizacji Wegańskiego Stycznia, mocno wspiera przyłączające do wydarzenia osoby. Na stronie znajdziemy mity dotyczące diety wegańskiej, przepisy na pyszne dania, listę polecanych restauracji i pomocne rady dla osób początkujących. 

Dlaczego warto przejść na dietę roślinną?

Osób, chętnych wypróbowania diety roślinnej, jest coraz więcej. Często wynika to z problemów zdrowotnych, czasami z potrzeb związanych z etyką, a niekiedy z czystej ciekawości. Produkty mięsne, mimo, że posiadają dużo korzystnych właściwości, często spożywanie ich zwiększa ryzyko zachorowania na poważne choroby, podwyższa ciśnienie krwi i prowadzi do otyłości. 

Są to powody, dla których dla wielu osób przejście na dietę jest wręcz koniecznością. Początek roku to dobry czas na zmiany. Mamy wtedy więcej mobilizacji i samozaparcia. Jeśli nie jesteś  jeszcze gotowy na zrezygnowanie z produktów odzwierzęcych na stałe, zrób chociaż mały krok w tym kierunku. Zacznij od miesiąca. Veganuary to świetny pomysł na dobrą zmianę w Twoim życiu.  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?