Paszporty dla zaszczepionych
Fot. Canva
O tym się mówi!

Czy paszporty dla zaszczepionych na COVID-19 będą też w Polsce?

W Izraelu już są dostępne!

Aleksandra Frankowska 18 stycznia 2021 11:27
Paszporty dla zaszczepionych
Fot. Canva

Sytuacja związana z koronawirusem wciąż rozwija się bardzo dynamicznie. Tym razem na szali pojawił się pomysł wprowadzenia specjalnych paszportów dla osób zaszczepionych.  Z pomysłem wyszła najpierw Grecja, a wszystko to z uwagi na kryzys w branży turystycznej, który dopadł ten kraj. Jak sytuacja będzie wyglądała w Polsce?

Grecja chce paszportów dla zaszczepionych

W ciągu ostatnich kilku dni do Komisji Europejskiej zwrócił się premier Grecji z pytaniem o zapewnienie krajom paszportów dla osób zaszczepionych. Oficjalnie mówi się o tym, że pomysł poparła Malta i Hiszpania – kraje, które również ucierpiały w branży turystycznej. Nie zgadzają się z nimi przedstawiciele Niemiec i Belgii, dla których taki dokument będzie swego rodzaju dyskryminacją.

Prowadzimy aktywne dyskusje z państwami członkowskimi na temat uznawania świadectw szczepień, tak jak pracujemy nad uznawaniem testów. W tym kontekście z zadowoleniem przyjmujemy wszystkie uwagi państw członkowskich. Jest to ważna kwestia dla swobodnego przemieszczania się w UE – powiedział Stefan De Keersmaecker, rzecznik prasowy KE, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Co może zawierać paszport dla zaszczepionych?

W dalszym ciągu trwają rozmowy nad dokumentem i negocjacje, co mógłby zawierać. Jedno jest pewne – ujednolicenie go sprawiłoby, że zaszczepieni obywatele UE mogliby swobodnie poruszać się po krajach należących do strefy Schengen.

Rekordowa ilość szczepień w Izraelu

W Izraelu do tej pory zaszczepiono ponad 20 tysięcy obywateli. Pierwszą zaszczepioną osobą był premier Benjamin Netanjahu. Państwo osiągnęło tak spektakularny wynik  dzięki szybkim dostawom szczepionek, jednak nic nie jest za darmo. W zamian za to, obiecało dostawcy szczegółowe dane z 10 mln szczepień. Paszport dla zaszczepionych według Izraelskiego Ministerstwa Zdrowia ma za zadanie zachęcić do szczepień większą liczbę obywateli, a co za tym idzie – ożywić również kolejne sektory gospodarki.

Jak to będzie wyglądać w Polsce?

Według Rzeczpospolitej, zaszczepieni obywatele Polski otrzymają kod QR, który pozwoli im na korzystanie z usług medycznych bez testów na obecność COVID-19, spotkania towarzyskie bez limitu, brak kwarantanny w różnych przypadkach oraz podróże.

W tej chwili jest już wprowadzony status osoby zaszczepionej. On został sformułowany i jest dostępny w Narodowym Programie Szczepień. Natomiast przewidujemy rozporządzenie, a nie ustawę, które będzie regulowało kwestie takie, które wymagają uregulowania poza uchwałą Rady Ministrów. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.