O TYM SIĘ MÓWI

Już dziś rusza kolejny etap rejestracji na szczepienie przeciw Covid-19. Jak się zapisać?

Nie tylko seniorzy mogą skorzystać z tej możliwości

Ksenia Krasko 15 stycznia 2021 08:29

Zgodnie z harmonogramem udostępnionym przez Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Program Szczepień przeciwko Covid-19 podzielony jest na cztery etapy. Pierwszy z nich, który dotyczy m.in. personelu medycznego i niemedycznego, ale pracującego w szpitalu, rozpoczął się pod koniec grudnia. Od piątku, 15 stycznia, na szczepienia mogą rejestrować się osoby starsze, najbardziej narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Szczepienia dla osób starszych. Kiedy i jak się zapisać?

„Wchodzimy w kolejny etap Narodowego Programu Szczepień”, przekazał niedawno Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Jak zaznaczył, w pierwszej kolejności szczepionkę otrzymają osoby po 80. roku życia, a później po 70. roku życia. „Zdecydowaliśmy się na taki podział, ponieważ Rada Medyczna zwróciła uwagę, że osoby 80+ powinny mieć pewien przywilej wyboru szybszych terminów, bo są najbardziej narażone”.

Wszystkie informacje na temat szczepień przeciwko Covid-19 dostępne są na portalu gov.pl. Jak czytamy, od 15 stycznia na konkretny termin mogą zarejestrować się osoby, które skończyły 80 lat, a od 22 stycznia osoby, które skończyły 70 lat. Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia.

Jak przekazał Michał Dworczyk, szef KPRM, również od 15 stycznia wszystkie osoby od 18. do 70. roku życia będą mogły zgłosić swoją gotowość do zaszczepienia przeciwko Covid-19.

Jak będzie dokładnie wyglądał proces rejestracji? Po wejściu na stronę www.gov.pl/szczepimysie trzeba wcisnąć pole zgłoszenie, wypełnić formularz, a następnie potwierdzić zgłoszenie. „Gdy rozpocznie się etap szczepień, taka osoba otrzyma maila, że ma już wystawione skierowanie i wtedy będzie mogła w pierwszej kolejności zarejestrować się na konkretny termin. To będzie taki czas dedykowany wyłącznie osobom, które wcześniej zgłosiły chęć zaszczepienia się i wtedy tylko one będą miały dostęp do rejestracji, a potem będą to wszystkie pozostałe osoby z danej grupy wiekowej czy zawodowej”, tłumaczył Michał Dworczyk.

Automatycznie wystawiane e-skierowania będą ważne przez 60 dni, ale w przypadku przekroczenia terminu, lekarz rodzinny będzie mógł wystawić nowe. Przed szczepieniem każdą osobę zbada lekarz, pod kątem symptomów, które mogłyby wskazywać na poważne infekcje.

Zarejestrować się można na trzy sposoby. Pierwszy z nich oferuje zapis do konkretnego punktu szczepień poprzez bezpłatną infolinię pod numerem 989, która działa przez całą dobę. Jak tłumaczy portal GOV, osoba starsza może zrobić to samodzielnie, lub poprosić o pomoc kogoś z rodziny. Podczas rejestracji należy podać numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Warto pamiętać, że na ten numer przyjdą powiadomienia o pierwszej i drugiej dawce szczepionki. Aby ułatwić zadanie seniorom, może to być numer telefonu kogoś bliskiego, kto dopilnuje wizyty na szczepieniu.

Drugim sposobem na rejestrację jest bezpośredni kontakt z wybranym punktem szczepień. Lista placówek, które będą je wykonywać, dostępna jest tutaj. Trzecia możliwość to umówienie wizyty online, poprzez e-Rejestrację dostępną na portalu pacjent.gov.pl. Przy wyborze tej opcji należy posiadać Profil Zaufany.

Te osoby starsze, które będą miały kłopot z dotarciem do punktu szczepień, będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu, który mają zapewnić władze miast i gmin.

Szczepienia przeciwko COVID-19, plan
Fot. TWITTER KPRM

Szczepienia przeciwko COVID-19, plan
Fot. TWITTER KPRM

Narodowy Program Szczepień - etapy

Narodowy Program Szczepień podzielony jest na cztery etapy. Podczas etapu 0, który już trwa, zaszczepić się mogą pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy domów oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych. Do tej grupy należą także rodzice wcześniaków i lekarze emeryci mający prawo wykonywania zawodu.

Etap 1, który rozpocznie się za kilka dni, dedykowany jest osobom powyżej 60. roku życia, pensjonariuszom domów pomocy społecznej, służbom mundurowym i nauczycielom. Szczepienia osób najstarszych (po 70. i 80. roku życia) rozpoczną się 25 stycznia. Informacje o rejestracji reszty grup podawane będą na bieżąco. 

Etap 2 zakłada zaszczepienie osób w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, oraz osób bezpośrednio zapewniających funkcjonowanie podstawowej działalności państwa, narażonych na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

Podczas etapu 3 realizowane będą szczepienia pozostałej części dorosłej populacji. 

Koronawirus, szczepionka
Fot. Adobe Stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…