James Bond, Daniel Craig
Fot. Materiały prasowe
O tym się mówi

Czy James Bond istniał naprawdę? IPN opublikował tajemnicze dokumenty!

Brytyjczyk bardzo "interesował się niewiastami".

Redakcja VIVA! 24 września 2020 18:31
James Bond, Daniel Craig
Fot. Materiały prasowe

Większość z nas może sądzić, że James Bond to fikcyjny bohater z serii o agencie 007, który szpiegował dla brytyjskiej Secret Intelligence Service (MI6). Jednak dokumenty z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej wskazują na to, że James Bond mógł istnieć naprawdę. Poza tym jest spora ilość informacji świadczących o tym że, pojawił się z wizytą w Polsce.

James Bond w Warszawie? IPN pokazuje dokumenty

Jak wynika z odtajnionych akt, James Bond przyjechał do Polski 18 lutego 1964 r. jako "sekretarz-archiwista attachatu wojskowego ambasady brytyjskiej". Wizyta obcokrajowca w Polsce nie uszła uwadze funkcjonariuszom z Departamentu II Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zajmującego się kontrwywiadem. Założono sprawę operacyjnej obserwacji o kryptonimie "Samek", a sam Bond został poddany ścisłej inwigilacji. Jak wynika ze zebranych informacji, Bond był rozmowny, lecz bardzo ostrożny i "interesował się niewiastami". Nie stwierdzono, by kontaktował się z obywatelami polskimi. W październiku i listopadzie 1964 r. wyjeżdżał z dwoma pracownikami attachatu do województw białostockiego i olsztyńskiego, by "penetrować obiekty wojskowe". Obserwacja poczynań agenta 007 zapewne nie uszła jego uwadze, prawdopodobnie stwierdził, że nie ma szans na zdobycie cennych informacji. Dlatego też 21 stycznia 1965 r. James Bond opuścił terytorium PRL. Po jego pobycie pozostały karty ewidencyjne i szczątkowe dokumenty dotyczące sprawy operacyjnej obserwacji.

TAGI #James Bond

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.