escape room
Fot. STOCK ADOBE
STYL ŻYCIA

Gra kryminalna przeniesiona do rzeczywistości, czyli czym jest escape room?

Poznaj historię „pokoju zagadek”

Gabriela Łaskowska 7 stycznia 2019 12:32
escape room
Fot. STOCK ADOBE

Lubicie ten dreszczyk emocji, który czujecie podczas oglądania filmu kryminalnego? Uwielbiacie gry komputerowe, oparte na tajemnicach i zagadkach? A gdyby tak przeżyć to wszystko w rzeczywistym świecie? Ludzie uwielbiają zagadki, stąd pomysł na escape roomy. Czym są „pokoje zagadek”?

Czym jest escape room?

Escape room, najogólniej mówiąc, to gra kryminalna, przeniesiona do świata rzeczywistego. Gracze zostają zamknięci w tajemniczym pomieszczeniu, z którego muszą się wydostać, rozwiązując łamigłówki. Nie dość, że zostajecie rzuceni w wir tajemniczych zdarzeń i zagadek, to do tego macie ograniczony czas na ich rozwiązanie i wyjście z pomieszczenia. To on stanie się waszym największym wrogiem. 

Początkowo były to proste pokoiki, które obecnie przemieniły się w prawdziwe dzieła sztuki. Scenografia dopracowana jest w najmniejszych szczegółach. Kiedyś gra wyglądała kompletnie inaczej. Poznaj jej historię.

Historia escape roomów

Dziś escape roomy wszystkim kojarzą się z realnymi pomieszczeniami, w których zamykana jest grupa ludzi. Ich zadaniem jest rozwiązanie zagadek i wydostanie się z niego. Jednak początki escape roomów wyglądały kompletnie inaczej. 

Pierwotnie gra dostępna była jedynie w wersji wirtualnej. Gry komputerowe, tzw. escape rooms, cieszyły się ogromną popularnością. Gracze, aby przejść do poziomu wyżej, musieli rozwiązać zagadki. Cała koncepcja zainspirowana była głównie grami z lat 80. Oparte były one na tekstach, które wyświetlały się na ekranie. Gracz, z podekscytowaniem śledzić mógł przebieg zdarzeń. Kolejnym etapem było stworzenie gier typu „point and click”, które dawały graczom możliwość brania udziału w wydarzeniach. 

Sława wirtualnych escape roomów stale rosła. Stworzenie prawdziwego pokoju zagadek było więc kwestią czasu. Pewien Japończyk, Takao Kato, zauważył w wirtualnych escape roomach ogromny potencjał. W 2007 roku wpadł na pomysł, aby grę komputerową przenieść do realnego życia. I tak powstał pierwszy live escape room. Co ciekawe, 150 osób wzięło udział w zabawie w pokoju zagadek. Jedynie 6 z nich udało się rozwiązać wszystkie łamigłówki i wyjść z pokoju.

Escape room podbija świat

Początkowo gra rozwijała się jedynie w Azji. Po kilku latach trafiła do Stanów Zjednoczonych, a w 2011 roku powstał pierwszy escape room w Europie. Attila Gyurkovics postanowił rozpocząć podbój od Budapesztu. Gra szybko się rozwijała. Obecnie na świecie istnieją tysiące pokoi zagadek, a w samej Polsce ponad 900.

Projektanci pokojów zagadek prześcigają się w coraz to ciekawszych fabułach i pomysłach na scenografię. Technika, którą wykorzystują twórcy, jest na naprawdę zaawansowanym poziomie. Twórcy stale wymyślają coś nowego, co zaskoczy klientów. Dostępne już są pokoje, w których dodatkowo zmuszeni jesteśmy do interakcji z aktorami. Daje nam to poczucie, jakbyśmy naprawdę brali udział w filmie kryminalnym lub performancie. 

Ostatnie wydarzenia pokazują natomiast, że świetna zabawa może się skończyć bardzo źle. Kilka dni temu w Koszalinie doszło do tragedii. W jednym z escape roomów wybuchł pożar, w którym zginęło pięć nastolatek 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?