WTC historia
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Poznaj historię One World Trade Center. Jak wygląda nowy budynek WTC 1?

„Nowy wieżowiec to symbol odrodzenia Nowego Jorku”

Gabriela Łaskowska 11 września 2018 14:03
WTC historia
Fot. STOCK ADOBE

Dziś mija 17 lat od zamachu na World Trade Center. Dramatyczne zdarzenie wstrząsnęło nie tylko Ameryką, ale i resztą świata. Budynki były niezaprzeczalnym symbolem Nowego Jorku. Warto więc poznać bliżej ich historię. Mimo że, pierwotnych wieżowców WTC już nie ma, to w ich miejscu budowane są inne. Poznajcie je bliżej. Czy wyglądają tak samo jak te, zburzone 17 lat temu? Przekonajcie się.

Jak wyglądał kompleks przed zamachem w 2001 roku?

Gdy mówimy o World Trade Center, najczęściej mamy na myśli dwie najsłynniejsze wieże. A tak naprawdę w skład kompleksu WTC wchodziło aż siedem budynków. Zostały zaprojektowane przez Minoru Yamasakiego, amerykańskiego architekta japońskiego pochodzenia. Ich budowę rozpoczęto 5 sierpnia 1966 roku.

„Bliźniacze Wieże” budowano 7 lat. 4 kwietnia 1973 roku odbyło się ich oficjalne otwarcie, chociaż najemcy zaczęli przebywać w nich już w grudniu 1970 roku. Były główną częścią Światowego Centrum Handlu. Każda z nich miała 110 pięter. Pozostałe 5 budynków zbudowano w ciągu kolejnych 14 lat.

WTC historia
Fot. WIREDNEWYORK.COM

Wieże World Trade Center, gdy je zbudowano, były najwyższymi budynkami w Nowym Jorku i przez jakiś czas również na świecie. Każdego dnia przyciągały około 70 000 turystów. Północna Wieża miała 416 metrów wysokości (527 z anteną), a Południowa - 415 metrów. W pogodny dzień, z ich szczytów widać było wszystkie nowojorskie dzielnice.

Wieże były bardzo masywne, każda z nich ważyła ponad 250 000 ton! Posiadały po 21 800 okien i łącznie 99 wind. Każde piętro miało powierzchnię jednego akra, a same budynki miały w sobie tyle betonu, że można by było zbudować z niego chodnik z Nowego Jorku do Waszyngtonu! Kompleks posiadał nawet swój własny kod pocztowy: 10048.

WTC historia
Fot. STOCK ADOBE

W WTC 1 znajdowało się Windows on the World - najbardziej dochodowa restauracja w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w WTC 2 wjechać można było na taras widokowy, znajdujący się na 107 piętrze. Dwie najbardziej znane wieże, zostały otoczone przez pięć innych budynków, wchodzących w skład kompleksu WTC, w których mieściły się m.in. pomieszczenia biurowe i hotel.

WTC przeżyło więcej, niż jeden zamach

Już dwa lata po wybudowaniu wież, w jednej wybuchł pożar. Zdarzenie miało miejsce 13 lutego 1975 roku i dotyczy WTC 1. Mimo że, szkody były znaczne, to sytuację szybko opanowano.

Za to w lutym 1993 roku terroryści zdetonowali materiały wybuchowe w furgonetce zaparkowanej pod WTC. W czasie tego zdarzenia zginęło 6 osób, a tysiące zostało rannych.

W roku 2000 w Bliźniaczych Wieżach znajdowały się biura, w których mieściło się ponad 500 przedsiębiorstw.

WTC historia
Fot. STOCK ADOBE

Jak wygląda to miejsce 17 lat po zamachu? 

Dziś, 17 lat po ataku, wiele się tam zmieniło. Na miejscu starych wieżowców WTC, stanęły nowe. Wielu mieszkańców zastanawiało się nad sensem „odbudowywania czegokolwiek w tym tragicznym miejscu”, jednak są też tacy, którzy uważają to za „symbol odrodzenia Nowego Jorku”.

Władze podjęły decyzję o zmianie kształtu budynków. Do 2021 ma tam stanąć całkowicie nowy kompleks, składający się z 7 wież.

Pierwszy z budynków wzniesiono po 13 latach od zamachu, a dokładniej - po 4801 dniach. Główny gmach WTC 1 otwarto 3 listopada 2014 roku. Co ciekawe, budynek łącznie z iglicą mierzy 541 metrów wysokości, czyli 1 776 stóp - liczba ta nawiązuje do daty podpisania Deklaracji Niepodległości. Obecnie jest to najwyższy biurowiec na zachodniej półkuli. Zaraz po otwarciu przewidywano, że zatrudnienie znajdzie tam blisko 2300 pracowników.

Na jego szczycie znajduje się One World Observatory - taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Manhattanu. Jest to bardzo popularna atrakcja, która zaczyna się już w podziemiach. Trasa wiedzie najpierw między sztucznymi skałami, aż doprowadza do windy, której ściany pokryte są ekranami. Przedstawiany jest na nich film, pokazujący rozwój miasta. Oprócz tarasu widokowego, w kompleksie mieści się również muzeum 9/11 Memorial, upamiętniające tragedię.

W miejscu zburzonych wież, znajdują się dwa bliźniacze pomniki, wzniesione ku pamięci ofiar zamachu, w postaci dołów z wodospadami. Dookoła nich wypisano nazwiska wszystkich ofiar.  

WTC historia
Fot. INSTAGRAM.COM/julesandaway

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.