O TYM JEST GŁOŚNO!

W Rio de Janeiro spłonęło Muzeum Narodowe! „Stracone zostało 200 lat historii”

Znajdowało się w nim ponad 20 mln eksponatów…

Gabriela Łaskowska 4 września 2018 15:30

W nocy z niedzieli na poniedziałek Narodowe Muzeum w Brazylii stanęło w ogniu. Znajdowało się w nim ponad 20 mln eksponatów. „Stracone zostało 200 lat historii”… tak podsumował tę tragedię Luiz Fernando Duarte, wicedyrektor brazylijskiego Muzeum Narodowego w Rio de Janeiro.

Spłonęło Muzeum Narodowe w Rio de Janeiro

Straż pożarna zjawiła się na miejscu bardzo szybko, jednak mimo to, muzeum już w większości objęte było ogniem. „Wszystkie archiwa historyczne, które trzymano w środkowym sektorze budynku, zostały całkowicie zniszczone.”, mówi wicedyrektor muzeum. Muzeum jest najstarszą instytucją naukową w Brazylii. Obchodziło w tym roku 200-lecie swojego istnienia.

Na razie nie wiadomo co mogło spowodować pożar. Wiemy, że wybuchł po zamknięciu muzeum, więc w środku nie było zwiedzających i nikomu nic się nie stało.

Pracownicy podobno już jakiś czas temu skarżyli się na stan instytucji. Luiz Fernando Duarte rzucił oskarżenie w kierunku władz, w którym zarzuca im brak zainteresowania w kwestii dofinansowania muzeum. Mówi, że do tej katastrofy mógł doprowadzić właśnie „brak wsparcia” ze strony władz publicznych. „Przez całe lata walczyliśmy z wieloma rządami o środki, żeby odpowiednio ochronić to, co dziś zostało zniszczone”, dodaje.

Na ten temat wypowiedział się również minister kultury w Brazylii, Sergio Sa Leitao, który śmiało twierdzi, że tragedii można było uniknąć. „Problemy w instytucji narastały z biegiem czasu” dodaje i przypomina o sytuacji z 2015 roku, kiedy Muzeum Narodowe zostały tymczasowo zamknięte „z powodu braku funduszy na jego utrzymanie”.

Na Twitterze znalazł się wpis prezydenta Michel`a Temer`a, który napisał: „To smutny dzień dla wszystkich Brazylijczyków”.

Jose Perez Pombal, dyrektor instytucji, będący na miejscu zdarzenia, powiedział, że „płomienie są ogromne, a ogień jest wszędzie. Pałac spali się cały, to samo będzie z kolekcjami, mumiami, ze wszystkim. To koniec. Nie wiadomo, czy potem instytucja w ogóle będzie jeszcze istnieć”.

Bardzo przykre zdarzenie, odbijające się nie tylko na Brazylii, ale i na reszcie świata. W końcu w Muzeum mieściły się eksponaty z różnych państw. Na Twiterze wielu badaczy i profesorów wylało swój żal. „Stracono 200 lat pracy, badań i wiedzy”, piszą.

W naszej galerii obejrzeć możecie zdjęcia eksponatów, które uległy zniszczeniu w tym tragicznym wypadku.  

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ mówi, że nie potrafiłaby być z kimś „bez zakochania”, i wspomina wszystkie swoje miłości. Laureat 8. edycji „Top Model”, DAWID WOSKANIAN, o życiu z zespołem Tourette’a, karierze i o tym, jak sobie radzi ze społecznym ostracyzmem. Jedyny taki wywiad: PAWEŁ DELĄG versus PAWEŁ DELĄG. JENNIFER ANISTON i BRAD PITT – czy miłość po 16 latach od rozstania jest w ogóle możliwa?