Musisz je odwiedzić!

Ksenia Krasko 3 maja 2019 15:00

Nawet jeśli już masz szczegółowy plan swojej wakacyjnej podróży, nie zapomnij o muzeach! Oprócz przepięknych wystaw, oferują o wiele więcej – niektóre budowle są po prostu dziełem sztuki. Luwr w Paryżu, Guggenheimie w Bilbao czy muzeum Yves Saint Laurent w Marrakeszu to miejsca, które należy zobaczyć chociaż raz w swoim życiu!

Przed Tobą 10 najpiękniejszych muzeów świata – naprawdę warto odwiedzić każde!  

1/10
muzeum Amsterdam
Copyright @instagram.com/rijksmuseum/
1/10

Rijksmuseum, Amsterdam

W Narodowym Muzeum Holandii znajduje się ponad 8000 dzieł sztuki, umieszczonych w 80 salach. Prestiżowa kolekcja malarzy holenderskiego Złotego Wieku, takich jak Rembrandt, jest warta Twojej szczególnej uwagi.

2/10
muzeum LV
Copyright @instagram.com/fondationlv/
2/10

Muzeum Fundacji Louis Vuitton, Paryż

Istnieje od października 2014 roku i właśnie tu znajdują się najlepsze zbiory sztuki współczesnej! W budowę muzeum zaangażowała się grupa LVMH, oraz architekt Frank Gehry, któremu nie zabrakło talentu i wyobraźni.

3/10
muzeum Londyn
Copyright @instagram.com/nationalgallery/
3/10

National Gallery, Londyn

Otwarte w 1824 roku w dawnym domu malarza Angersteina, jest jednym z najbardziej znanych muzeów w Londynie. Bogata kolekcja dzieł sztuki słynie przede wszystkim z licznych obrazów, z których ponad 2500 obejmuje okres od 1250 do 1900 roku.

4/10
muzeum YSL Marrakesz
Copyright @instagram.com/myslmarrakech/
4/10

Muzeum Yves Saint Laurent, Marrakesz

W budynku o powierzchni 4000 metrów kwadratowych, położonym w pobliżu Ogrodu Majorelle, można podziwiać część kolekcji słynnego projektanta. Oprócz ekspozycji znajduje się tu biblioteka naukowa, audytorium, księgarnia i kawiarnia z tarasem.

5/10
muzeum Bilbao
Copyright @instagram.com/museoguggenheim/
5/10

Guggenheima, Bilbao

To prawdziwy klejnot nowoczesnej architektury! Wewnątrz tego tytanowego giganta można zobaczyć najciekawsze kolekcje sztuki współczesnej. Symbolem muzeum są rzeźby: 13-metrowy szczeniak Puppy, pokryty kwiatami, i ogromny 9-metrowy pająk, nazwany po prostu Mamá.

6/10
muzeum MET Nowy Jork
Copyright @instagram.com/metmuseum/
6/10

Metropolitan Museum od Art, Nowy Jork

Położone w samym sercu Nowego Jorku na Piątej Alei, jest jednym z największych muzeów na świecie – mieści ponad 2 miliony dzieł sztuki z całego świata! MET oferuje niesamowitą gamę arcydzieł, prezentowaną na tematycznych wystawach. To tutaj odbywa się słynna MET Gala.

7/10
muzeum Ermitaż Sankt Petersburg
Copyright @instagram.com/hermitage_museum/
7/10

Ermitaż, Sankt Petersburg

Ponad 1000 pomieszczeń i 3 miliony eksponatów – jedno z największych muzeów na świecie, założone w 1764 roku, oferuje zapoznanie się z historią starożytnej Grecji i Rzymu, jak i dziełami włoskich oraz francuskich mistrzów. Co ciekawe, w budynku od zawsze mieszkają... koty!

8/10
muzeum Luwr Paryż
Copyright @instagram.com/museelouvre/
8/10

Luwr, Paryż

To najczęściej odwiedzane muzeum na świecie. Chociaż projekt na stworzenie zbiorów dzieł sztuki narodził się za panowania Ludwika XIV, Luwr powstał dopiero po rewolucji francuskiej. Obecnie oferuje ponad 500 000 eksponatów, od starożytności, przez średniowiecze, aż do XIX wieku.

9/10
muzeum d'Orsay Paryż
Copyright @instagram.com/museeorsay/
9/10

Musée d'Orsay, Paryż

To świątynia impresjonistycznego malarstwa! Muzeum, znajdujące się w przepięknym budynku starego dworca, zainaugurowane było w 1986 roku. Obejmuje dziś dzieła sztuki stworzone w drugiej połowie XIX wieku, aż do końca XX wieku. Jest łącznikiem między kolekcjami Luwru i Centre Georges Pompidou.

10/10
muzeum Luwr Abu Dhabi
Copyright @instagram.com/louvreabudhabi/
10/10

Louvre, Abu Dhabi

Zarówno nowoczesne, jak i wyrafinowane muzeum powstało w listopadzie 2017 roku. Budynek otoczony jest gigantyczną srebrną kopuła i turkusową wodą. Znajdziesz tu 23 stałe ekspozycje, w tym dzieła sztuki z francuskich muzeów.

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.