Dlaczego warto ją odwiedzić? 

Aleksandra Trendak 2 sierpnia 2022 16:30

W lipcu otworzyła się jedna z najbardziej przełomowych i głośnych wystaw w Muzeum Victorii i Alberta w Londynie, która celebruje niepowtarzalną kreatywność, pomysłowość i globalny wpływ współczesnej mody afrykańskiej. Wystawa obejmuje ponad 250 obiektów pochodzących z osobistych zbiorów ikonicznych twórców z połowy XX wieku, którzy są uznawani za jednych z najbardziej wpływowych współczesnych afrykańskich twórców mody, między innymi Shade Thomas-Fahm, Chris Seydou, Kofi Ansah i Alphadi. Jakie eksponaty znajdują się na wystawie? Jakie przesłanie za nią płynie? Do kiedy będzie można ją odwiedzać? 

PRZECZYTAJ O: 5 wystaw modowych, które trzeba zobaczyć w tym roku 

Wystawa Africa Fashion – celebracja mody i urody z dalekiego kontynentu 

Wystawa Africa Fashion opowiada historię i przedstawia współczesny wpływ afrykańskiej mody. Reprezentują ją niezwykłe nazwiska takie jak Imane Ayissi, IAMISIGO, Moshions, Thebe Magugu i Sindiso Khumalo, którzy zaprezentowali obiekty i niezwykłe historie stojące za nimi. W wielu eksponatach można zobaczyć osobiste spostrzeżenia projektantów na ich szkicach, artykułach redakcyjnych, zdjęciach, filmach i materiałach z wybiegów mody. Africa Fashion bada w jaki sposób moda stała się integralną częścią kultury afrykańskiej, przyglądając się przy tym wielu pracom także młodych projektantów, stylistów i fotografów, którzy pracują na tym kontynencie i wywierają wpływ na całym świecie. Kuratorka wystawy dr Christine Checińska podkreśla: 

Myślą przewodnią jest wysuwanie na pierwszy plan poszczególnych afrykańskich głosów i perspektyw. Wystawa prezentuje afrykańską modę jako samodefiniującą się formę sztuki, która ukazuje bogactwo i różnorodność historii i kultur tego kontynentu. Pokazanie wszystkich nurtów mody jest niemożliwe, dlatego wystawa ma na celu celebrację witalności i innowacyjności wybranych twórców mody, od awangardy z XX wieku, po współczesną kosmopolityczną i eklektyczną twórczość. Mamy nadzieję, że ta wystawa wywoła dużą dyskusję i stanie się przełomowa w tej dziedzinie mody. 

Odwiedzając w najbliższym czasie Londyn zdecydowanie warto odwiedzić spektakularną wystawę w Muzeum Victorii i Alberta, aby lepiej poznać modę Afryki, której wpływów w Europie na pierwszy rzut oka aż tak bardzo nie widać, ale wbrew pozorom jest bardzo obecna. Kolorowe hafty, piękne długie poncza i kaftany, a także nakrycia głowy - to zaledwie kilka elementów, które składają się na piękno afrykańskiej mody. Wystawę można odwiedzać od drugiego lipca, a Muzeum nie zapowiedziało jeszcze do kiedy będzie można ją oglądać. Odwiedzicie African Fashion w muzeum Victorii i Alberta w Londynie?  

1/9
Africa Fashion
Copyright @Fabrice Malard / Courtesy of Imane Ayissi/Materiały prasowe V&A Museum
1/9

Wystawa African Fashion w Muzeum Victorii i Alberta: Kolekcja Mbeuk Idourrou jesień/zima 2019 zaprezentowana w Paryżu

2/9
Africa Fashion
Copyright @Maganga Mwagogo/Materiały prasowe V&A Museum
2/9

Wystawa African Fashion w Muzeum Victorii i Alberta: Kolekcja jesień/zima 2020 'Chasing Evil' w wykonaniu IAMISIGO sfotografowana w Kenii

3/9
Africa Fashion
Copyright @Materiały prasowe V&A Museum
3/9

Wystawa African Fashion w Muzeum Victorii i Alberta: Marokańska pionierka mody Naima Bennis

4/9
Africa Fashion
Copyright @Nabil Zorkot/Materiały prasowe V&A Museum
4/9

Wystawa African Fashion w Muzeum Victorii i Alberta: projekt Chrisa Seydou

5/9
Africa Fashion
Copyright @Tatenda Chidora/Materiały prasowe V&A Museum
5/9

Wystawa African Fashion w Muzeum Victorii i Alberta: "Alchemy collection" jesień/zima 2021 w wykonaniu Thebe Magugu 

6/9
Africa Fashion
Copyright @Materiały prasowe V&A Museum
6/9

Wystawa African Fashion w Muzeum Victorii i Alberta: farbowana tkanina indio pochodząca z Nigerii

7/9
Africa Fashion
Copyright @Kola Oshalusi/Materiały prasowe V&A Museum
7/9

Wystawa African Fashion w Muzeum Victorii i Alberta: kolekcja wiosna/lato 2019 DAKALA CLOTH zatytułowana "Who Knew"

8/9
Africa Fashion
Copyright @Materiały prasowe V&A Museum
8/9

Wystawa African Fashion w Muzeum Victorii i Alberta: portret Gauled Ahmed wykonany w Etiopii 

9/9
Africa Fashion
Copyright @Kadara Enyeasi/Materiały prasowe V&A Museum
9/9

Wystawa African Fashion w Muzeum Victorii i Alberta: Aso Lànkí, Kí Ató Ki Ènìyàn ("Pozdrawiamy sukienkę zanim przywitamy się z jej właścicielką") ekscentryczna kolekcja Lagos z 2021 roku.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.