Urodziny projektanta Rafa Simonsa, Calvin Klein
Fot. East News/Getty Images
ZE ŚWIATA MODY

Dziś urodziny Rafa Simonsa! Kim jest projektant, który uratował markę Calvin Klein?

Marcin Brzeziński 12 stycznia 2018 14:00
Urodziny projektanta Rafa Simonsa, Calvin Klein
Fot. East News/Getty Images

Raf Simons obchodzi właśnie 50. urodziny! Kim jest projektant, który uratował markę Calvin Klein? Simons urodził się w belgijskim Neerpelt. Jego ojciec był wojskowym, a matka sprzątaczką. Przyszły wybawca amerykańskiej marki ukończył wydział projektowania mebli na uniwersytecie w Genk. W tym czasie do jego najbliższych przyjaciół należeli Olivier Rizzo (przyszły sławny stylista) i Willy Vanderperre (przyszły sławny fotograf). Jego dziewczyną była zaś Veronique Branquinho (przyszła znana projektantka). Kontaktu z tymi pierwszymi nie stracił nigdy, drogi Branquinho i Simonsa wkrótce jednak się rozeszły. Karierę zawodową nasz bohater zaczynał, zgodnie ze zdobytym wykształceniem, od projektowania mebli. Jego los odmienił jednak paryski pokaz Martina Margieli z 1991 roku (wszystkie ubrania na wybiegu były wyłącznie białe). Pod jego wpływem Raf Simons postanowił zająć się modą.

Polecamy też: Zaskakująca kampania Calvina Kleina. Jej autorem jest nowy dyrektor kreatywny marki, Raf Simons!

Raf Simon projektował dla Jil Sander i Christiana Diora

Markę noszącą nazwę… Raf Simons stworzył w 1995 roku. I został bardzo szybko dostrzeżony. Uwagę zwracał sposób, w jaki łączył słynne belgijskie wyrafinowanie (Martin Margiela, Dries Van Noten, Ann Demeulemeester…) z inspiracjami zaczerpniętymi z młodzieżowych subkultur: od punka i nowej fali po hip hop. W 2005 roku został dyrektorem kreatywnym niemieckiej marki Jil Sander, a w 2012 zastąpił Johna Galiano za sterami u Christiana Diora. Wtedy można było się przekonać, że Raf Simons to naprawdę duże nazwisko. Wystarczy tylko powiedzieć, że na jego debiutanckim pokazie dla legendarnego paryskiego domu mody w pierwszym rzędzie zasiedli m.in. Azzedine Alaïa, Donatella Versace, Alber Elbaz, Riccardo Tisci, Diane von Furstenberg i Olivier Theyskens. Szybko okazało się, że Belg był również ulubieńcem prasy modowej na całym świecie. Ale nie pomogło mu to w karierze u Diora. W 2015 roku właściciel koncernu, do którego należy większość udziałów marki, Bernard Arnault, uznał, że wyrafinowane i erudycyjne projekty Simonsa nie pasują jednak do charakteru Diora.

Urodziny projektanta Rafa Simonsa, kolekcja dla Christian Dior
Fot. East News

Kolekcja haute couture Rafa Simonsa dla domu mody Christian Dior na wiosnę/lato 2013.

Polecamy też: W Paryżu została otwarta wystawa z okazji 70-lecia domu mody Christian Dior! Jest… fenomenalna!

Sukces Rafa Simonsa u Calvina Kleina

Ale karuzela z projektantami wciąż się kręci! W sierpniu 2016 roku belgijski projektant został dyrektorem artystycznym (a dokładnie Chief Creative Officer) amerykańskiej marki Calvin Klein. Simons wziął w swoje władanie zarówno kolekcję damską, za którą wcześniej odpowiadał Francisco Costa, jak i kolekcję męską, którą projektował Italo Zucchelli. Nie mówiąc już o jakże dochodowych liniach dżinów i bielizny! Początkowo zastanawiano się, jak belgijski intelektualista z zamiłowaniem do kontrkultury poradzi sobie z popadającą w zapomnienie marką, której znakiem rozpoznawczym były opięte dżinsy i bezproblemowa radość życia. Ale szybko okazało się, że kolekcje oraz reklamy (np. ta z udziałem obsady z oscarowego „Moonlight”), które Simons przygotował ze swoimi przyjaciółmi artystą Sterlingiem Ruby, stylistą Olivierem Rizzo i fotografem Willym Vanderperre sprawiły, że Calvin Klein znowu stał się jednym z najważniejszych graczy na amerykańskim i światowym rynku mody. Zacytujmy tylko, co „Ne York Magazine” napisał o pierwszej kolekcji Belga dla Calvina Kleina „Najbardziej oczekiwany pokaz dekady okazał się po prostu… genialny!”. A to z pewnością jeszcze nie koniec! Wszystkiego najlepszego, Mr. Raf Simons!

Pokaz kolekcji Rafa Simonsa dla marki Calvin Klein na jesień 2017
Fot. Materiały prasowe

Pokaz debiutanckiej kolekcji Rafa Simonsa dla marki Calvin Klein na jesień/zimę 2017/2018.

Polecamy też: Najbardziej oczekiwany pokaz roku? Debiutancka kolekcja Rafa Simonsa dla marki Calvin Klein!

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.