Nie żyje projektant Azzedine Alaïa
Fot. East News
ZE ŚWIATA MODY

Legendarny projektant Azzedine Alaïa nie żyje. Gwiazdy i świat mody oddają mu cześć

Marcin Brzeziński 20 listopada 2017 13:00
Nie żyje projektant Azzedine Alaïa
Fot. East News

Legendarny projektant Azzedine Alaïa zmarł na atak serca w Paryżu w wieku 82 lat. Był synem tunezyjskich farmerów. Swoją przygodę z modą zaczął jako chłopiec oglądając stare numery francuskiego „Vogue’a”. Skłamał co do swego wieku, żeby zacząć studiować w École des Beaux-Arts w Tunisie. Po przyjeździe do Paryża przez jakiś czas w domu mody Christian Dior… przyszywał metki do ubrań. Potem projektował dla marki Guy Laroche. Dzięki poparciu możnych protektorek i pierwszych klientek m.in. Simone Zehrfuss, Louise de Vilmorin czy Marie-Hélène de Rothschild założył w końcu lat 70. własne atelier.

 

Polecamy też: Carla Fendi, Hervé Peugnet, Franca Sozzani... Wspominamy osobistości świata mody, które odeszły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy
 

 

Azzedine Alaïa- totalnie ważny projektant

Jego projekty zdefiniowały modę lat 80. Było to precyzyjne i wyrafinowane krawiectwo o perfekcyjnym kroju. Przypominające drugą skórę kreacje zapewniły projektantowi tytuł „King of Cling” co można próbować przetłumaczyć jako Król Dopasowania. Inną wyróżnikiem Azzedine’a Alaïa była jego skrajna niezależność. Projektant lekceważył nawet ustalony kalendarz pokazów mody. Powtarzał: „Musisz być szczery w swojej pracy. Musisz pozostać wierny sobie”. Nie cierpiał słów „trendy”, „tendencje” i „nowoczesność”. Mówił: „Jeśli coś jest dobre, to… jest dobre!”. Jego postawę doceniła nawet kultura popularna. W filmie „Clueless” (1995) kiedy napastnik kieruje rewolwer w stronę Alici Silverstone ta odpowiada: „Spokojnie! To Alaïa! Totalnie ważny projektant”.

 

Nie żyje projektant Azzedine Alaïa
Fot. East News

Naomi Campbell i Azzedine Alaïa, obok projektant z modelką.

 

Polecamy też: Franca Sozzani nie żyje. Uwielbiana redaktor naczelna włoskiego „Vogue’a” odeszła w wieku 66 lat
 

Azzedine Alaïa: krawiec i przyjaciel

Był też Azzedine Alaïa człowiekiem niezwykle otwartym i hojnym. Na równi z krawiectwem opanował sztukę przyjaźni. Naomi Campbell zwracała się do niego per „Papa”. Uwielbiały go klientki od Grety Garbo przez Grace Jones i Tinę Turner po Michelle Obamę. Jak bardzo był kochany i szanowany najlepiej świadczą reakcje po jego śmierci. Nie ma chyba na świecie znaczącego projektanta, który nie wyraziłby swojego żalu. Zacytujmy tylko parę z tych głosów. Mark Jacobs powiedział: „Prawdziwy artysta, geniusz i mistrz. Zawsze mnie wspierał. To on powitał mnie gdy pierwszy raz przyjechałem do Paryża”. A teraz Riccardo Tisci: „Był jedną z moich największych inspiracji. On nigdy nie podążał za nikim w świecie mody, a wszyscy podążali za nim”. I jeszcze Miuccia Prada: „Zawsze podziwiałam jego intelektualną szczerość i oryginalność jego myślenia o modzie”. Szczególne wrażenie robią też wspomnienia zaprzyjaźnionych z projektantem gwiazd. Madonna napisała: „Boże błogosław go! Utalentowaną i piękną duszę. Miałam szczęście, że go znałam”. A oto fragment tekstu Lady Gagi: „Zawsze będę opłakiwać stratę mojego przyjaciela. Prawdziwego geniusza nie tylko mody, ale i serca”. I na koniec krótki, lecz piękny wpis Carli Bruni: „Witaj smutku… Do zobaczenia!”. A zatem do zobaczenia, Monsieur Alaïa!

 

Madonna, Marc Jacobs żegnają projektanta Azzedine Alaïa
Fot. Instagram

Madonna, Marc Jacobs i projektant - Azzedine Alaïa.

 

Polecamy też: Słynny fotograf i były mąż księżniczki Małgorzaty nie żyje. Lord Snowdon miał 86 lat

 

Lady Gaga, Carla Bruni żegnają projektanta Azzedine Alaïa
Fot. Instagram

Lady Gaga, Carla Bruni i projektant - Azzedine Alaïa.

 

Polecamy też: Świat mody pożegnał redaktor naczelną włoskiego „Vogue’a”, Francę Sozzani. Kto oddał jej hołd?

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA KRUPIŃSKA-KARPIEL – Ma urodę, udane dzieci, kochającego męża, wymarzoną pracę. Kobieta idealna? KATARZYNA GRONIEC w wieku 20 lat była gwiazdą legendarnego „Metra”. Jak teraz wygląda jej życie? NIKODEM SKOTARCZAK – Nikoś, najsłynniejszy gangster PRL, został legendą już za życia... Pasjonująca rozmowa Z MICHAŁEM RUSINKIEM o języku polskim, który zmienia się wraz z nami. Jak? W cyklu EXTRA: Rewia, jej miłość! Witamy w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej.