Album Annie Leibovitz: Portrety 2005–2016, wydawnictwo Rebis
Fot. Materiały prasowe
KULTURA

Najnowszy album Annie Leibovitz dostępny już w Polsce!

A w nim 150 portretów ludzi, którzy kształtują nasz świat!

Marcin Brzeziński 29 czerwca 2018 16:30
Album Annie Leibovitz: Portrety 2005–2016, wydawnictwo Rebis
Fot. Materiały prasowe

W Polsce ukazał się właśnie album Annie Leibovitz: Portrety 2005–2016. To najnowsze dzieło najsłynniejszej fotografki świata. Anna-Lou "Annie" Leibovitz urodziła się 2 października 1949 roku w Waterbury w amerykańskim stanie Connecticut. Studiowała malarstwo na San Francisco Art Institute, a fotografii, która przyniosła jej międzynarodową sławę uczyła się jedynie na kursach wieczorowych. W roku 1973 została głównym fotografem magazynu The Rolling Stone i… ruszyła w niekończącą się trasę z największymi gwiazdami muzyki. Kiedy opuszczała magazyn dziesięć lat później okazało się, że nie tylko dobrze się bawiła, bo jej portfolio wzbogaciło się o 142 okładki. Przypomnijmy na przykład, że to właśnie ona w 1980 roku sfotografowała Johna Lennona zaledwie na parę godzin przed jego tragiczną śmiercią…

Annie Leibovitz-ulubiona fotografka gwiazd

Po szkole The Rolling Stone jej kariera rozwijała się w zawrotnym tempie. W 1983 roku Annie Leibovitz zaczęła współpracę z Vanity Fair, która zaowocowała dziesiątkami zdjęć największych gwiazd kina (pamiętacie okładkę z Demi Moore w ciąży?) i słynnymi sesjami zbiorowymi w rodzaju „Młode Hollywood”. Nieco później została też jedną z ulubionych fotografek amerykańskiego Vogue’a. Zawsze też znajdowała czas na projekty mniej komercyjne. Pracowała m.in. dla American Ballet Theatre, Brooklyn Academy of Music i zespołu Michaiła Barysznikowa. Dzisiaj może pochwalić się wystawami w największych muzeach świata. Powiedzmy tylko, że była pierwszą kobietą, którą doceniono indywidualną ekspozycją w Washington's National Portrait Gallery.

Część trzecia czyli Annie Leibovitz: Portrety 2005–2016

Annie Leibovitz: Portrety 2005–2016 to trzeci tom serii, którą ponad 25 lat temu zapoczątkował album Annie Leibovitz: Photographs, 1970–1990. Potem był bestseller na liście New York Timesa, A Photographer’s Life: 1990–2005. Do tej nowej kolekcji Leibovitz wybrała 150 portretów ludzi, którzy kształtują nasz świat. Każda z zamieszczonych tu fotografii jest kolejnym dowodem jej błyskotliwej inteligencji i niesłychanej umiejętności ukazywania osób nawet najbardziej rozpoznawalnych i wybitnych takimi, jakie są naprawdę. 

Annie Leibovitz: Portrety 2005–2016, Rebis, 299 zł.

Album Annie Leibovitz: Portrety 2005–2016, wydawnictwo Rebis
Fot. Materiały prasowe

Album Annie Leibovitz: Portrety 2005–2016, wydawnictwo Rebis
Fot. Materiały prasowe

Album Annie Leibovitz: Portrety 2005–2016, wydawnictwo Rebis
Fot. Materiały prasowe

Autoportret Annie Leibovitz
Fot. Annie Leibovitz Studio

 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.