Strona zawiera treści przeznaczone
tylko dla osób dorosłych

ZE ŚWIATA SZTUKI

Wystawa zdjęć LaChapelle’a w Starym Browarze w Poznaniu!

Zobaczcie naszą relację z wernisażu!

Marcin Brzeziński 8 września 2018 17:30

W Starym Browarze w Poznaniu można oglądać już wystawę zdjęć Davida LaChapelle’a zatytułowaną Songs For the World. „Jako artysta jest szczęśliwy, gdy moje prace są pokazywane. Tym razem jestem szczęśliwy szczególnie, gdyż to moja pierwsza wystawa w Polsce”, napisał z tej okazji wzruszony David LaChapelle. Przypomnijmy pokrótce jego historię. David LaChapelle zaczynał jako podopieczny Andy’ego Warhola. Dostał od niego propozycję pracy w magazynie Interview, gdy miał zaledwie 17 lat. Na jego artystyczne początki mieli też wpływ Keith Haring i Basquiat, z którymi się przyjaźnił. Potem David LaChapelle współpracował między innymi z Vogue, Vanity Fair czy Rolling Stone, tworząc dla tych prestiżowych magazynów wiele niezapomnianych okładek. Płynąć pod prąd to jego motto życiowe. To on rozebrał Lil' Kim i pokrył jej ciało logotypem Louisa Vuittona, włożył cierniową koronę na głowę Kanye Westa, a Marka Wahlberga zamienił w blond seksbombę.

W portfolio LaChapelle’a znajduje się też sporo teledysków stworzonych dla takich gwiazd, jak Jennifer Lopez (I’m Glad), Moby (Natural Blues) czy Amy Winehouse (Tears Dry on Their Own). Artysta stale współpracuje z sir Eltonem Johnem, zajmując się stroną wizualną nie tylko produkcji wideo, ale też scenografią koncertów. Bez względu na technikę, w której akurat tworzy, zawsze towarzyszą mu wyraziste, nasycone, przejaskrawione kolory i element niepokoju. Czy to wybity ząb i podbite oko Jerry’ego Springera na okładce Esquire, czy zalotna Kylie Minogue z hula-hoop w GQ, czy baśniowa Tori Amos w tajemniczym ogrodzie dla Rolling Stone’a – wrażenie pozostaje z widzem na długo. LaChapelle'a inspiruje wszystko: od subkultur i kiczu po sztukę średniowiecza, renesansu oraz baroku. W jego zdjęciach odnajdziemy charakterystyczne ujęcia przywołujące na myśl dzieła Caravaggia, chaos nasycony czarnym humorem jak u Hieronima Boscha, czy wybuchowe mieszanki kolorów zaczerpnięte prosto od mistrza Warhola. Mieszają się tu religie, wyznania i symbole. W pracach LaChapelle'a nie ma granic, nie ma tabu, nie ma półśrodków.

Artysta ma na koncie sporo kampanii reklamowych. W 2017 roku po latach powrócił do mody, by stworzyć mocną sesję #makelovenotwalls dla marki Diesel. Fotograf zajmuje się również reżyserią krótkich metraży i dokumentów. Jego krótkometrażowy film Krumped w 2004 roku otrzymał nagrodę podczas Sundance Film Festival. Pierwszej w Polsce prezentacji zdjęć boskiego Davida z pewnością nie można przegapić!

LaChapelle. Songs For the World, Stary Browar w Poznaniu, Galeria na Dziedzińcu.
Wystawa czynna do 10 grudnia 2018.

David LaChapelle

Wystawa zdjęć Davida LaChapelle’a w Starym Browarze w Poznaniu
Fot. Materiały prasowe

David LaChapelle, „Rape of Africa”, 2009.

Wystawa zdjęć Davida LaChapelle’a w Starym Browarze w Poznaniu
Fot. Davida LaChapelle/Materiały prasowe

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.