Wystawa Azzedine Alaïa: The Couturier w Londynie
Fot. East News
ZE ŚWIATA MODY

Wystawa poświęcona Azzedine’owi Alaïa otwiera się w Londynie!

Projektant przygotował ją tuż przed śmiercią

Marcin Brzeziński 22 maja 2018 17:30
Wystawa Azzedine Alaïa: The Couturier w Londynie
Fot. East News

W londyńskim Design Museum otwarto wystawę zatytułowaną Azzedine Alaïa: The Couturier poświęconą zmarłemu w listopadzie zeszłego roku legendarnemu projektantowi. Syn tunezyjskich farmerów, Azzedine Alaïa, swoją przygodę z modą zaczął jako chłopiec oglądając stare numery francuskiego Vogue’a. Skłamał co do swego wieku, żeby zacząć studiować w École des Beaux-Arts w Tunisie. Po przyjeździe do Paryża przez jakiś czas w domu mody Christian Dior… przyszywał metki do ubrań. Potem projektował dla marki Guy Laroche. Dzięki poparciu możnych protektorek i pierwszych klientek m.in. Marie-Hélène de Rothschild założył w końcu lat 70. własne atelier.

Azzedine Alaïa- totalnie ważny projektant

Jego projekty zdefiniowały modę lat 80. Było to precyzyjne i wyrafinowane krawiectwo o perfekcyjnym kroju. Przypominające drugą skórę kreacje zapewniły projektantowi tytuł King of Cling co można próbować przetłumaczyć jako Król Dopasowania. Inną wyróżnikiem Azzedine’a Alaïa była jego skrajna niezależność. Projektant lekceważył nawet ustalony kalendarz pokazów mody. Powtarzał: „Musisz być szczery w swoje pracy. Musisz pozostać wierny sobie”. Nie cierpiał słów „trendy”, „tendencje” i „nowoczesność”. Mówił: Jeśli coś jest dobre, to… jest dobre!”.

Azzedine Alaïa przygotował wystawę tuż przed śmiercią

Londyńska wystawa The Couturier jest chyba ostatnim dziełem zmarłego projektanta, bo Alaïa przygotowywał ją osobiście. Znajdziemy na niej 60 jego kreacji, w tym kultowe sukienki, które nosiły Naomi Campbell, Tina Turner i Grace Jones. Nie zabrakło także ślubnej sukni modelki Elle MacPherson. Ekspozycję wzbogacają prace artystów, których twórczość projektant szczególnie cenił. I jeśli czegoś na tej wystawie brakuje to tylko samego, nieodżałowanego Azzedine’a Alaïa.

Jeśli coś jest dobre, to… jest dobre!

Azzedine Alaïa: The Couturier, the Design Museum, Londyn. Wystawa czynna do 7 października 2018. 

Wystawa Azzedine Alaïa: The Couturier w Londynie
Fot. East News

Wystawa Azzedine Alaïa: The Couturier w Londynie
Fot. East News

Wystawa Azzedine Alaïa: The Couturier w Londynie
Fot. East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?