jak pozować do zdjęć z wakacji
Fot. adobe.stock.com
Styl życia

Jak dobrze wychodzić na zdjęciach?

Oto nasz przewodnik, dzięki któremu zachwycisz na wakacyjnych fotografiach

Aleksandra Trendak 13 lipca 2022 16:30
jak pozować do zdjęć z wakacji
Fot. adobe.stock.com

Wakacje to czas, kiedy robimy najwięcej zdjęć i to nie tylko zabytkom i oszałamiającej przyrodzie, ale także sobie. Jednak niewiele osób wie, że kluczem do sukcesu świetnych zdjęć, jest odpowiednio wykonany makijaż oraz kilka sprawdzonych póz. Dzięki nim poczujesz się przed obiektywem pewnie i pięknie. Sprawdź, jak zawsze wyglądać świetnie na zdjęciach. Pomoże w tym nasz poradnik.

ZOBACZ TEŻ: Odkryj fotografię analogową i rób zdjęcia jak Gigi Hadid! 

Czym jest fotogeniczność? 

„Nie jestem fotogeniczna/fotogeniczna” to zdanie, które fotografowie słyszą w swojej pracy bardzo często. Jednak czy coś takiego jak fotogeniczność istnieje? Otóż nie do końca. Jest to określenie, które oznacza po prostu korzystny wygląd na zdjęciu. Nikt nie rodzi się fotogeniczny, ale za to tej umiejętności można się nauczyć. Ale wiele zależy też od osoby, która robi zdjęcie. Większość fotografów wyznaje zasadę, że „nie ma ludzi niefotogenicznych. Są tylko nieumiejętnie sfotografowani”. Kluczem do dobrego efektu jest przede wszystkim naturalność, pewność siebie i znajomość swojego „lepszego profilu” oraz wyprostowane plecy. Jest jednak kilka aspektów, które mogą nam dodatkowo pomóc w jeszcze lepszym wychodzeniu na zdjęciach – jest to makijaż i zestaw sprawdzonych póz, w których czujemy się naturalnie i ładnie. 

Jak dobrze wychodzić na zdjęciach
Fot. Adobe Stock

Jak być fotogenicznym: makijaż do zdjęć 

Makijaż na zdjęciach jest bardzo istotny, ponieważ źle wykonany może bardzo łatwo zepsuć nawet dobrze technicznie wykonane zdjęcie. Trzeba odpowiednio dobrać make-up do okazji – jeśli potrzebujemy zdjęcie do dokumentów, powinniśmy wykonać stonowany, ale staranny makijaż, stawiając przede wszystkim nacisk na konturowanie twarzy. Warto wtedy zrezygnować z rozświetlacza, ponieważ w tak ciasnym kadrze skóra będzie sprawiała wrażenie spoconej. Należy też unikać mocnej graficznej kreski wykonanej eyelinerem, ponieważ może ona podkreślać asymetryczność twarzy. Warto postawić natomiast na delikatny makijaż nude z błyszczykiem na ustach, który nie zaburzy proporcji naszych twarzy i nie spłaszczy jej na zdjęciu.

Z kolei w przypadku makijażu na duże wydarzenia typu ślub, chrzciny, studniówka czy komunia, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach: 

  1. Makijaż na zdjęciach wygląda mniej intensywnie niż w rzeczywistości. Dlatego warto zrobić odrobinę mocniejsze konturowanie, aby wyraźnie zaznaczyć kości policzkowe. Świetnie sprawdzi się też makijaż oczu z mocno wytuszowanymi rzęsami - dzięki temu oczy na zdjęciach będą wyglądać na duże. 
  2.  Makijaż wieczorowy powinien zakrywać wszelkie niedoskonałości. W tym celu warto postawić na mocno kryjący podkład oraz delikatnie rozświetlający puder, który zdejmie odrobinę ciężaru i nie zrobi efektu maski.
  3. Przy wyborze pudru, który utrwali nasz makijaż na cały wieczór, należy pamiętać, aby nie wybierać produktów zawierających krzemionkę. Składnik ten spowoduje bowiem efekt flashbacku przy zdjęciach z użyciem lampy błyskowej. 
  4. Postaw na długotrwałą matową pomadkę, która zapewni Ci komfort i nie będzie się transferować na zęby lub twarz.

Dzięki tym trikom sprawisz, że Twoja twarz zawsze będzie wyglądać fantastycznie świeżo i promiennie. 

Jak być fotogenicznym: pozy 

Pozowanie przed aparatem bywa na początku stresujące, bo ciężko wyczuć jak dobrze się ustawić przed obiektywem, aby nasza sylwetka wyglądała korzystnie. Pierwszą bardzo ważną zasadą jest, aby się nie garbić! Zaokrąglone plecy „zamykają” sylwetkę i ukrywają jej atuty. Dodatkowo warto pamiętać o lekko wyciągniętej szyi, ponieważ niweluje ona efekt drugiego podbródka. Uniwersalna poza, która zawsze dobrze wychodzi na zdjęciach? Ustaw jedną nogę delikatnie z przodu i delikatnie ugnij kolano, jakbyś podpierała się na palcach. Dzięki temu sylwetka będzie wyglądać szczupło i smukło!

Jeśli zależy ci na fajnych wakacyjnych zdjęciach, przykładowo na plaży, świetnym zabiegiem będzie uniesienie rąk do góry i eksperymentowanie z ich ułożeniem – dzięki temu wydasz się wyższa, a zdjęcie zyska dunamikę. Sprytnym trikiem w przypadku kiedy chcesz ukryć jakiś mankament, jest użycie torebki do zasłonięcia miejsca lub części ciała, z której nie jesteś zadowolona (np. brzucha). Kolejna sprawdzona poza wygląda następująco – ustaw nogi jedną przed drugą, wizualnie „nakładając na siebie” obie łydki, dzięki czemu Twoja sylwetka będzie przypominała klepsydrę. A to zawsze bardzo korzystnie wychodzi na zdjęciach.

Przed dużym wydarzeniem typu ślub albo studniówka warto poćwiczyć przed lustrem kilka póz, aby później poczuć się pewnie przed obiektywem fotografa. 

Jak dobrze wychodzić na zdjęciach
Fot. Adobe Stock

Dzięki tym prostym sposobom sprawisz, że będziesz na zdjęciach wyglądać niczym Gigi Hadid lub Heidi Klum. Pamiętaj, że za świetnym wizerunkiem stoi przede wszystkim dobre samopoczucie, akceptacja oraz piękna postawa. Jakie są wasze sposoby na dobre wychodzenie na zdjęciach?  

Jak dobrze wychodzić na zdjęciach
Fot. Adobe Stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…