pielegnacja-niemowlaka-krok-po-kroku
Fot. adobe.stock.com
VIVA! Tylko u nas

Prosta sztuka pielęgnacji noworodka.

Oto, co musisz wiedzieć!

Redakcja VIVA! 25 maja 2020 11:30
pielegnacja-niemowlaka-krok-po-kroku
Fot. adobe.stock.com

Na początku kąpanie, mycie głowy i nawilżanie skóry noworodka dla młodych rodziców może być nie lada wyzwaniem. Podpowiadamy, po jakie kosmetyki sięgać, by była to czysta przyjemność. Ciałko noworodka jest bardzo delikatne, dlatego nie należy go przesadnie obciążać kosmetykami. Płyn do mycia lub mydło, krem do pupy, ewentualnie balsam lub oliwka – to wystarczy do codziennej pielęgnacji.

Kąpiel noworodka - kosmetyki

Chlorowana woda wysusza skórę, dlatego kąpiel noworodka nie powinna trwać zbyt długo – wystarczy kilka minut. Ważny jest też kosmetyk do mycia: ma on oczyszczać, nawilżać i chronić przed wysuszeniem. Mycie zwykłym mydłem może powodować wzrost odczynu pH skóry, uszkadzać ochronną barierę lipidową i ułatwiać wnikanie bakterii. Lepsze są nawilżające płyny, żele, emulsje, kostki myjące.

kosmetyki-pielegnacja-noworodka-2020

Mycie głowy noworodka

Jeśli dziecko nie ma włosków, wystarczy myć głowę tak jak resztę ciała. Jeśli włoski są, i tak możesz używać emulsji myjącej lub płynu albo szamponu dla niemowląt. To łagodne preparaty o neutralnym pH.

Nawilżanie skóry malucha - krem czy oliwka?

Po myciu delikatnie osusz skórę i posmaruj ją preparatem nawilżającym i natłuszczającym. Możesz wybrać krem, balsam, mleczko albo oliwkę. Ciałko natłuszczaj raz dziennie, po kąpieli, chyba że maluch jest alergikiem i ma bardzo suchą skórę. Wtedy rób to kilka razy dziennie.

kosmetyki-pielegnacja-noworodka-2020

Krem ochronny do stosowania od 1 dnia życia, OILATUM, ok. 25 zł; Ekologiczna oliwka dla dzieci do kąpieli i nawilżania skóry, DERMA BABY,  29,90 zł; Płyn do kąpieli, żel do mycia i szampon w jednym, EMOLIUM, ok. 35 zł.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.