Rafał Królikowski, VIVA! 14/2021
Fot. Łukasz Kuś
TYLKO U NAS!

Rafał Królikowski ma za sobą trudny czas: „Zdiagnozowano u mnie depresję. I wtedy mnie trzepnęło”

Aktor opowiedział nam o walce z chorobą...

Krystyna Pytlakowska 20 lipca 2021 20:51
Rafał Królikowski, VIVA! 14/2021
Fot. Łukasz Kuś

Przez lata bardzo dużo i intensywnie grał. Rano zdjęcia, wieczorem spektakl, często bladym świtem wyjazd w Polskę na kolejne występy. Kiedy pojawiła się depresja, powiedział: „Hola, hola, panie Królikowski, pan ma już pięćdziesiątkę na karku, musi pan o siebie zadbać”. O etosie aktora, stracie brata Pawła, żonie Dorocie oraz o pewnej statuetce Oscara Rafał Królikowski opowiada Krystynie Pytlakowskiej. Poniżej prezentujemy fragment wywiadu. Rozmowa pochodzi z najnowszej VIVY!, która od czwartku w kioskach.

Rafał Królikowski przyznał się do depresji - przyczyny, terapia, priorytety

Smutne to, co mówisz. Że już nie jesteś młodym pokoleniem. Do niedawna nazywano Cię: aktor młodego pokolenia.

Smutne? Nie, ja się cieszę. Czasami po prostu trzeba przystopować i powiedzieć sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, pan ma już pięćdziesiątkę na karku, musi pan zadbać o zdrowie, podleczyć się, a nie ciągle gonić za czymś, czego i tak się nie dogoni”. A życie zrzuca na nas bomby, których się nie spodziewamy.

Rafał Królikowski, VIVA! 14/2021
Fot. Łukasz Kuś

Co Ty opowiadasz?! Wyglądasz ciągle jak wtedy, gdy Cię poznałam. Kończyłeś studia, zagrałeś u Andrzeja Wajdy w „Pierścionku z orłem w koronie”. Miałeś wszystko przed sobą…


Tak, bardzo dużo i intensywnie pracowałem przez wiele lat. Rano biegłem na zdjęcia, wieczorem spektakl, bladym świtem znów wyjazd w Polskę na kolejne występy. Nie miałem innego wyjścia – wisiał nad nami, i wisi zresztą nadal, zaciągnięty na budowę domu kredyt frankowy. Organizm nie wytrzymał tego zabójczego tempa. Zdiagnozowano u mnie depresję. I wtedy mnie trzepnęło. Zacząłem chodzić do terapeuty, który mi bardzo pomógł. Skierował moje myślenie na określenie swoich priorytetów i tego, co należy sobie odpuścić. Zbiegło się to z pandemią, z wyhamowaniem i wyciszeniem nas wszystkich. Siedziałem godzinami w ogródku, pieliłem, stawiałem płot, kosiłem trawę, budowałem domki dla owadów. Zacząłem chodzić na jogę, medytować. Moje życie się zmieniło…


Jak bardzo?


Bardzo! Jeszcze cztery, pięć lat temu zwariowałbym z nieróbstwa. Teraz już oswoiłem się z myślą, że ludzie nie mogą przyjść do kina czy teatru, nie mogą usiąść obok siebie, że sztuka przenosi się do internetu i że to wszystko musi potrwać. Myślę sobie tak: Moi synowie są już odchowani. Piotrek ma 23 lata, a Michał 18 i za chwilę pewnie wyjedzie na studia. Oczywiście będziemy nad nimi nadal czuwać i starać się im pomóc. Ale są na tyle silni, że sami chcą walczyć. Będą żyli swoim życiem, a my z Dorotą zostaniemy sami.

CZYTAJ TEŻ: Rafał Królikowski pożegnał brata i pokazał nieznane dotąd zdjęcie. Łączyła ich naprawdę niezwykła więź...

Rafał Królikowski, VIVA! 14/2021
Fot. Łukasz Kuś
___

Całą rozmowę z aktorem przeczytasz w nowej VIVIE!. W numerze także wywiad z Ewą Chodakowską i jej partnerem - na co dzień mieszkają w Polsce, ale swój raj znaleźli w Grecji.  Najnowszy numer naszego magazynu zawiera ponadto rozmowę z Aidą Kosojan-Przybysz. Skąd wziął się u niej niezwykły dar przewidywania i czy jej córki też go posiadają?

Sprawdź już w czwartek, kiedy VIVA! pojawi się w kioskach. 

Ewa Chodakowska, VIVA! 14/2021 okładka
Fot. Mateusz Stankiewicz/SameSame

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

One nas inspirują! Kobiety sukcesu, w wieku od 30 plus do 70 plus: KAMIŃSKA, DERESZOWSKA, SWOROWSKA, KASPRZYK, DUDZIAK w szczerych, zaskakujących rozmowach o dojrzałości, poczuciu atrakcyjności i seksualności. „Wiek nie ogranicza apetytu na seks”, mówi wybitny seksuolog ANDRZEJ DEPKO i przełamuje tabu. IRIS APFEL ikoną stylu została po... osiemdziesiątce. Prowokuje: „Młodość jest przereklamowana!”. 88-letnia JOAN COLLINS i 56-letni PERCY GIBSON burzą stereotypy o związku starszej kobiety z młodszym partnerem. W cyklu PODRÓŻE wyprawa do indyjskich spa i centrów duchowych po młodość.