Bohdan Butenko
Fot. Wojciech OLSZANKA/East News
POŻEGNANIE

Nie żyje Bohdan Butenko. Legendarny rysownik miał 88 lat

Informację podał kwartalnik „Przekrój”

Konrad Szczęsny 16 października 2019 13:41
Bohdan Butenko
Fot. Wojciech OLSZANKA/East News

To wielka strata dla świata literatury. Bohdan Butenko, legendarny rysownik i ilustrator, nie żyje. Zmarł w wieku 88 lat. 

Nie żyje Bohdan Butenko

Bez niego polska literatura dla dzieci i młodzieży nie byłaby taka sama. To właśnie Bohdan Butenko stworzył słynną serię o Kwapiszonie, która dla pokolenia wychowanego w latach 70. i 80. stała się kultowa. On także dał dzieciom nad Wisłą Gucia, Cezarego i Gapiszona.

Niestety, dzisiaj media obiegła smutna informacja. Bohdan Butenko nie żyje. Zmarł dwa dni temu w wieku 88 lat.

„Dwa dni temu zmarł nasz drogi współpracownik i przyjaciel, Bohdan Butenko. Będzie nam go brakować. Jednym z najmocniejszych wspomnień na zawsze pozostanie jego twórczość”, poinformował kwartalnik „Przekrój” na swoim profilu na Facebooku.

Kim był Bohdan Butenko?

Przyszły rysownik przyszedł na świat 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy. W 1955 roku w Warszawie ukończył Akademię Sztuk Plastycznych (obecnie noszącą nazwę Akademii Sztuk Pięknych). Na koncie, poza tworzeniem ilustracji do książek dla dzieci, miał także współpracę z wieloma cenionymi czasopismami: „Misiem”, „Świerszczykiem”, „Płomykiem” i „Płomyczkiem”.

Poza wymyśleniem wspomnianych wcześniej postaci, współpracował także m.in. z Kabaretem Starszych Panów. Był autorem scenografii dla nich. Tworzył także plakaty spektakli i filmów. Przez lata zawodowo związany był z Telewizją Polską.

Na koncie miał liczne nagrody: Medal Polskiej Sekcji IBBY (2004), Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Bliskim Bohdana Butenki składamy wyrazy współczucia  

Bohdan Butenko
Fot. Wojciech OLSZANKA/East News

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.