Donald Trump, Andrzej Duda
Fot. AP/Associated Press/East News
O TYM SIĘ MÓWI!

Deklaracja o współpracy i wymiana uprzejmości. Podsumowujemy wizytę Andrzeja Dudy w USA

„To była przyjemność gościć moich przyjaciół z Polski”

Gabriela Czernecka 13 czerwca 2019 12:57
Donald Trump, Andrzej Duda
Fot. AP/Associated Press/East News

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. „To była przyjemność gościć moich przyjaciół z Polski”, napisał Trump na Twitterze po zakończeniu wizyty. Podczas wspólnego spotkania Andrzej Duda złożył prezydentowi USA życzenia urodzinowe, z kolei pierwsze damy zachwyciły stylizacjami. Wizyta Dudy w Białym Domu to jednak nie tylko wymiana uprzejmości. Sprawdzamy, jakie decyzje podjęto.

Wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu

„To była przyjemność gościć moich przyjaciół prezydenta Andrzeja Dudę i panią Agatę Kornhauseher-Dudę z Polski”, napisał Donald Trump. I faktycznie parom dopisywały dobre humory. Gdy do sieci trafiły pierwsze zdjęcia, najpierw zwrócono uwagę na świetne kreacje pierwszych dam. Agata Kornhauser-Duda postawiła na czarno-białą suknię od Doroty Goldpoint, którą wzbogaciła czarnym paskiem i czarnymi szpilkami. Melania Trump zdecydowała się na garnitur w kolorze pudrowego różu oraz białą koszulę i jasne szpilki. 

Agata Duda, Andrzej Duda, Donald Trump, Melania Trump
Fot. AP/Associated Press/East News

Na spotkaniu pojawiła się także Kinga Duda, córka Andrzeja Dudy.

Kinga Duda
Fot. AP/Associated Press/East News

Po zapozowaniu do zdjęć, prezydent USA i prezydent Polski udali się na spotkanie, na którym zapadły decyzje, które będą przez najbliższe lata kształtowały relacje polsko-amerykańskie. Podpisano m.in. wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium Polski. Mówi się o około 1000 dodatkowych żołnierzy, którzy będą koncentrować się na terenie Polski i pełnić funkcję dodatkowej obrony. 

Polska zadeklarowała także gotowość zakupu 32 myśliwców wielozadaniowych F-35. Do umowy podłączono podobno także aneks, dotyczący zakupu amerykańskiego gazu, a także zawarto informację o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej.

Donald Traump, Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda, Melania Trump
Fot. MANDEL NGAN/AFP/East News

Jedną z poruszonych na spotkaniu spraw jest także ta dotycząca wiz: „Chcielibyśmy, aby Polska dołączyła do programu bezwizowego tak szybko, jak to możliwe i byłoby to bardzo istotne. Oba państwa rozumieją, że bezpieczeństwo międzynarodowe służy bezpieczeństwu krajowemu”, powiedział amerykański prezydent.  Mówi się, że dopatywany o to, kiedy Polska dołączy do programu wizowego, miał odpowiedzieć, że „być może nastąpi to w ciągu najbliższych 90 dni”.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Prezydent RP Andrzej Duda (@prezydent_pl)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Prezydent RP Andrzej Duda (@prezydent_pl)

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Nauczyciel, autorytet, mistrz”, mówi o JANUSZU JÓZEFOWICZU NATASZA URBAŃSKA. A które z nich jest… mistrzem w życiu prywatnym? ŚCIBAKÓWNA i ENGLERT, STUHROWIE, CICHOPEK i HAKIEL, OLBRYCHSCY, CHOTECKA i PAZURA – pary z najdłuższym stażem w polskim show-biznesie. PRZEMYSŁAW KOSSAKOWSKI – pan od rysunków, podróżnik, dziennikarz, a może wkrótce... art terapeuta. OTYLIA JĘDRZEJCZAK o tym, czy marzy o sportowej karierze dla dzieci i o partnerskim związku z narzeczonym Pawłem. W cyklu Extra: DORA MAAR, GALA, MARIA BALOWA, JADWIGA VON UNRUNG… – muzy genialnych malarzy.