Królowa Elżbieta II
Fot. John Stillwell - WPA Pool/Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Wnuczka Elżbiety II naruszyła rodzinną tradycję świąteczną. Złamała królewski protokół

Zainspirowała się księżną Meghan?

Ksenia Krasko 16 grudnia 2020 09:54
Królowa Elżbieta II
Fot. John Stillwell - WPA Pool/Getty Images

Gdy Meghan Markle dołączyła do rodziny królewskiej, szybko okazało się, że będzie jedną z „niepokornych” przedstawicielek brytyjskiej monarchii, jak księżna Diana czy księżniczka Małgorzata. W czasach, kiedy jeszcze pełniła obowiązki królewskie, w mediach rozpisywano się o jej wpadkach, krytykowano za łamanie protokołu i fakt, że nie chce dostosować się do wieloletnich tradycji. Okazuje się, że żona Harry’ego miała wpływ na innych młodych royalsów, w tym księżniczkę Beatrice, uważaną za ulubienicę Elżbiety II. Córka księcia Andrzeja nadużyła zaufania królowej... Czy poniesie konsekwencje swojego czynu?

Księżniczka Beatrice złamała protokół. Co na to Elżbieta II?

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas dla wszystkich, także dla brytyjskiej monarchii. Królowa Elżbieta II i jej najbliżsi mają wiele świątecznych tradycji, a jedną z nich jest wspólne nabożeństwo w kościele św. Marii Magdaleny w Norfolk. Według zasad protokołu, w uroczystości biorą udział tylko ściśli członkowie rodziny królewskiej.

Partnerki i partnerzy royalsów muszą poczekać kilka lat, zanim dołączą do ukochanych w tym ważnym dniu. W 2017 roku to książę Harry po raz pierwszy złamał tę zasadę, zabierając na nabożeństwo Meghan Markle, która wtedy była jego narzeczoną. Brytyjska prasa sugerowała, że zrobił to za namową byłej aktorki.

Wygląda na to, że zachowanie Harry’ego i Meghan zainspirowało księżniczkę Beatrice. Na zeszłoroczną świąteczną mszę zaprosiła ówczesnego narzeczonego, Edoardo Mapelli Mozzi. Para pobrała się dopiero w tym roku, dlatego było to jawne naruszenie protokołu. Zdaje się, że królowa wybaczyła wnuczce ten krok, ale eksperci twierdzą, że monarchini z trudem akceptuje zmiany, jakie obserwuje w ostatnich latach.

Niektórzy fani rodziny królewskiej wskazują, że Beatrice, która uważana jest za bardzo posłuszną wnuczkę Elżbiety II, nie powinna popełniać takich błędów. Inni podkreślają, że księżniczka ma prawo do własnego zdania. Kto ma rację? Zapewne obie strony, jednak należy przyznać, że zmiany czasami wychodzą na dobre. 

Księżniczka Beatrice, Edoardo Mapelli Mozzi, 2019 rok

Księżniczka Beatrice, Edoardo Mapelli Mozzi
Fot. UK Press Pool/UK Press via Getty Images

Brytyjska rodzina królewska na wspólnym nabożeństwie, Boże Narodzenie 2017 roku

Brytyjska rodzina królewska
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.