królowa Elżbieta II, Joe Biden wpadka
Fot. Samir Hussein - Pool/WireImage/Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Wielka Brytania. Wpadka Joe Bidena na spotkaniu z królową. Tak złamał królewski protokół

Zwróciliście na to uwagę?

Gabriela Czernecka 14 czerwca 2021 13:39
królowa Elżbieta II, Joe Biden wpadka
Fot. Samir Hussein - Pool/WireImage/Getty Images

Królowa Elżbieta II miała okazję spotkać się z trzynastym w czasie swojego panowania prezydentem USA. Niestety Joe Biden już w trakcie pierwszego spotkania podczas szczytu G7 popełnił wpadkę. Wcale nie lepiej poradził sobie podczas spotkania na herbatce z królową w Zamku Windsor. To nie umknęło uwadze fotoreporterów…

Królowa Elżbieta II i Joe Biden na szczycie G7

Za królową Elżbietą II pracowity weekend pełen wrażeń. Już w piątkowe popołudnie wzięła udział w szczycie G7, gdzie spotkała się z głowami państw takich jak Stany Zjednoczone, Francja, Kanada, Włochy, Wielka Brytania, Niemcy i Japonia. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele brytyjskiej rodziny królewskiej: księżna Camilla, książę Karol, księżna Kate i książę William, a także m.in. Boris Johnson, Justin Trudeau czy Joe Biden prezydent USA wraz z pierwszą damą Jill Biden. Amerykańska para prezyndecka naruszyła jednak królewski protokół!

Zobacz: Królowa Elżbieta II poznała już trzynastu prezydentów USA! Zobacz historyczne zdjęcia

Według zasad obowiązujących podczas spotkania z monarchinią to ona przybywa na miejsce wydarzenia jako ostatnia. Niestety podczas piątkowego szczytu w Kornwalii kolumna prezydenta Stanów Zjednoczonych przybyła na miejsce spotkania… kilka minut po przybyciu monarchini z pozostałymi członkami rodziny. „Słuszne jest, aby wszyscy przybyli, zanim królewska osobistość i zasady protokołu nakazują, aby żaden gość nie opuszczał imprezy przed członkiem rodziny królewskiej”, komentowała zachowanie prezydenta USA coachingowa Debrett's w rozmowie z serwisem Daily Mail

Późne przybycie uznawane jest za okazanie braku szacunku, ale królowa Elżbieta II zdawała się być pochłonięta pozostałymi gośćmi i sugeruje się, że być może nie zauważyła drobnego spóźnienia Bidena. Prawdopodobnie jednak jak zwykle wykazała się klasą i zrozumieniem dla jego braku znajomości królewskiego protokołu

Wpadka Joe Bidena na spotkaniu z królową Elżbietą II

Nie można jednak tego powiedzieć o niedzielnym spotkaniu Joe Bidena z królową Elżbietą II. Tego dnia prezydent USA również zaliczył wpadkę! Wizyta prezydenta USA na zamku w Windsorze rozpoczęła się od przeglądu wojska na zamkowym dziedzińcu, a chwilę później monarchini wraz z parą prezydencką udali się do jednej z komnat na herbatkę. Według Sky News, podała ją parze sama królowa, a pobyt Bidenów trwał ponad godzinę, czyli był o dziesięć minut dłuższy, niż było to przewidziane w programie.

Prezydent USA zaliczył jednak wpadkę - przed dołączeniem na herbatkę podczas wykonania hymnu USA - Joe Biden miał założone okulary przeciwsłoneczne. Takie zachowanie odbierane jest za okazanie braku szacunku. Nie było to spotkanie, które trwało godzinę, co usprawiedliwiałoby założone okulary - jak pisze Aleksandra Pakuła na swoim blogu instytutetykiety.pl, tylko w takiej sytuacji okulary przeciwsłoneczne na nosie podczas rozmowy z drugą osobą są w pewien sposób wytłumaczalne. W przypadku Joe Bidena jest więc to jawne złamanie królewskiego protokołu. 

ZobaczTak księżna Meghan łamała królewski protokół. Oto 9 zdjęć, które mówią same za siebie

królowa Elżbieta II, Joe Biden protokół królewski
Fot. Samir Hussein - Pool/WireImage/Getty Images

Chwilę po prezentacji wojska Joe Biden jednak zrehabilitował się i nie powtórzył błędu swojego poprzednika, Donalda Trumpa. Okazał monarchini szacunek postępując krok za nią i nie wyprzedzając jej. W ten sposób podkreślił jej rangę jako nie tylko tej, która wystosowała zaproszenie, ale także docenił Elżbietę II jako królową szanując obowiązujące zasady.

Zobacz: Donald Trump upokorzył królową Elżbietę II w trakcie wizyty w Wielkiej Brytanii?!

królowa Elżbieta II, Joe Biden królewski protokół
Fot. Chris Jackson/Getty Images)

 Brudne buty Joe Bidena na spotkaniu z królową

Niestety internauci zwrócili uwagę, że Joe Biden nie do końca przemyślał strój, w jakim powinien pojawić się na spotkaniu z monarchinią. Uwagę szczególnie przykuwają... brudne buty prezydenta. „Czy prezydent USA nie ma kogoś, kto informuje go o podstawowych zasadach etykiety dworskiej, zabiera okulary, wybiera marynarkę w dobrym rozmiarze i czyści buty?”, wylicza przewinienia prezydenta USA Aleksandra Pakuła na swoim Instagramie.

królowa Elżbieta II, Joe Biden
Fot. Samir Hussein - Pool/WireImage/Getty Images
 

Królowa zwróciła uwagę na wpadki Bidena

„Długo rozmawialiśmy. Była bardzo wspaniałomyślna. Nie sądzę, aby się obraziła, ale przypominała mi moją matkę. Pod względem wyglądu i po prostu wielkoduszności. Była bardzo łaskawa”, tak Joe Biden podsumował swoje spotkanie z królową. Czy monarchini rzeczywiście nie dostrzegła wpadek, jakie popełnił prezydent USA? Wątpliwe, czego dowodem są zamieszczone na Instagramie królowej zdjęcia. Specjaliści od wizerunku szybko dostrzegli wpadkę prezydenta i postanowili nie umieszczać w social mediach monarchini zdjęć Bidena w okularach... 

królowa Elżbieta II, Joe Biden wpadka
Fot. Samir Hussein - Pool/WireImage/Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?