królowa Elżbieta II, Joe Biden wpadka
Fot. Samir Hussein - Pool/WireImage/Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Wielka Brytania. Wpadka Joe Bidena na spotkaniu z królową. Tak złamał królewski protokół

Zwróciliście na to uwagę?

Gabriela Czernecka 14 czerwca 2021 13:39
królowa Elżbieta II, Joe Biden wpadka
Fot. Samir Hussein - Pool/WireImage/Getty Images

Królowa Elżbieta II miała okazję spotkać się z trzynastym w czasie swojego panowania prezydentem USA. Niestety Joe Biden już w trakcie pierwszego spotkania podczas szczytu G7 popełnił wpadkę. Wcale nie lepiej poradził sobie podczas spotkania na herbatce z królową w Zamku Windsor. To nie umknęło uwadze fotoreporterów…

Królowa Elżbieta II i Joe Biden na szczycie G7

Za królową Elżbietą II pracowity weekend pełen wrażeń. Już w piątkowe popołudnie wzięła udział w szczycie G7, gdzie spotkała się z głowami państw takich jak Stany Zjednoczone, Francja, Kanada, Włochy, Wielka Brytania, Niemcy i Japonia. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele brytyjskiej rodziny królewskiej: księżna Camilla, książę Karol, księżna Kate i książę William, a także m.in. Boris Johnson, Justin Trudeau czy Joe Biden prezydent USA wraz z pierwszą damą Jill Biden. Amerykańska para prezyndecka naruszyła jednak królewski protokół!

Zobacz: Królowa Elżbieta II poznała już trzynastu prezydentów USA! Zobacz historyczne zdjęcia

Według zasad obowiązujących podczas spotkania z monarchinią to ona przybywa na miejsce wydarzenia jako ostatnia. Niestety podczas piątkowego szczytu w Kornwalii kolumna prezydenta Stanów Zjednoczonych przybyła na miejsce spotkania… kilka minut po przybyciu monarchini z pozostałymi członkami rodziny. „Słuszne jest, aby wszyscy przybyli, zanim królewska osobistość i zasady protokołu nakazują, aby żaden gość nie opuszczał imprezy przed członkiem rodziny królewskiej”, komentowała zachowanie prezydenta USA coachingowa Debrett's w rozmowie z serwisem Daily Mail

Późne przybycie uznawane jest za okazanie braku szacunku, ale królowa Elżbieta II zdawała się być pochłonięta pozostałymi gośćmi i sugeruje się, że być może nie zauważyła drobnego spóźnienia Bidena. Prawdopodobnie jednak jak zwykle wykazała się klasą i zrozumieniem dla jego braku znajomości królewskiego protokołu

Wpadka Joe Bidena na spotkaniu z królową Elżbietą II

Nie można jednak tego powiedzieć o niedzielnym spotkaniu Joe Bidena z królową Elżbietą II. Tego dnia prezydent USA również zaliczył wpadkę! Wizyta prezydenta USA na zamku w Windsorze rozpoczęła się od przeglądu wojska na zamkowym dziedzińcu, a chwilę później monarchini wraz z parą prezydencką udali się do jednej z komnat na herbatkę. Według Sky News, podała ją parze sama królowa, a pobyt Bidenów trwał ponad godzinę, czyli był o dziesięć minut dłuższy, niż było to przewidziane w programie.

Prezydent USA zaliczył jednak wpadkę - przed dołączeniem na herbatkę podczas wykonania hymnu USA - Joe Biden miał założone okulary przeciwsłoneczne. Takie zachowanie odbierane jest za okazanie braku szacunku. Nie było to spotkanie, które trwało godzinę, co usprawiedliwiałoby założone okulary - jak pisze Aleksandra Pakuła na swoim blogu instytutetykiety.pl, tylko w takiej sytuacji okulary przeciwsłoneczne na nosie podczas rozmowy z drugą osobą są w pewien sposób wytłumaczalne. W przypadku Joe Bidena jest więc to jawne złamanie królewskiego protokołu. 

ZobaczTak księżna Meghan łamała królewski protokół. Oto 9 zdjęć, które mówią same za siebie

królowa Elżbieta II, Joe Biden protokół królewski
Fot. Samir Hussein - Pool/WireImage/Getty Images

Chwilę po prezentacji wojska Joe Biden jednak zrehabilitował się i nie powtórzył błędu swojego poprzednika, Donalda Trumpa. Okazał monarchini szacunek postępując krok za nią i nie wyprzedzając jej. W ten sposób podkreślił jej rangę jako nie tylko tej, która wystosowała zaproszenie, ale także docenił Elżbietę II jako królową szanując obowiązujące zasady.

Zobacz: Donald Trump upokorzył królową Elżbietę II w trakcie wizyty w Wielkiej Brytanii?!

królowa Elżbieta II, Joe Biden królewski protokół
Fot. Chris Jackson/Getty Images)

 Brudne buty Joe Bidena na spotkaniu z królową

Niestety internauci zwrócili uwagę, że Joe Biden nie do końca przemyślał strój, w jakim powinien pojawić się na spotkaniu z monarchinią. Uwagę szczególnie przykuwają... brudne buty prezydenta. „Czy prezydent USA nie ma kogoś, kto informuje go o podstawowych zasadach etykiety dworskiej, zabiera okulary, wybiera marynarkę w dobrym rozmiarze i czyści buty?”, wylicza przewinienia prezydenta USA Aleksandra Pakuła na swoim Instagramie.

królowa Elżbieta II, Joe Biden
Fot. Samir Hussein - Pool/WireImage/Getty Images
 

Królowa zwróciła uwagę na wpadki Bidena

„Długo rozmawialiśmy. Była bardzo wspaniałomyślna. Nie sądzę, aby się obraziła, ale przypominała mi moją matkę. Pod względem wyglądu i po prostu wielkoduszności. Była bardzo łaskawa”, tak Joe Biden podsumował swoje spotkanie z królową. Czy monarchini rzeczywiście nie dostrzegła wpadek, jakie popełnił prezydent USA? Wątpliwe, czego dowodem są zamieszczone na Instagramie królowej zdjęcia. Specjaliści od wizerunku szybko dostrzegli wpadkę prezydenta i postanowili nie umieszczać w social mediach monarchini zdjęć Bidena w okularach... 

królowa Elżbieta II, Joe Biden wpadka
Fot. Samir Hussein - Pool/WireImage/Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.