Elżbieta II daje znaki swoją torebką
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Elżbieta II boi się o swoje życie? Tak unika otrucia. Szczególne znaczenie ma jej... torebka

Królowa nie rozstaje się z torebką. Nieprzypadkowo!

Ksenia Krasko 5 maja 2021 07:05
Elżbieta II daje znaki swoją torebką
Fot. Getty Images

Królowa Elżbieta II, podobnie jak inni przywódcy świata, ma sztab specjalistów, którzy całodobowo pilnują jej bezpieczeństwa. Przeszkolony personel trzyma się konkretnych zasad, aby zminimalizować ryzyko na przykład na oficjalnych przyjęciach, kiedy królowej grozi otrucie. Sama monarchini także stosuje specjalne sygnały, na które natychmiast reagują jej asystenci. A służy jej do tego... torebka.

Elżbieta II ma sposób, aby nie być ofiarą otrucia. Tak się chroni

Królowa ma prawo obawiać się o swoje życie, ponieważ nie jest w stanie przewidzieć, czy nie trafi na swojej drodze na zupełnie nieprzewidywalną osobę, która mogłaby jej zrobić krzywdę. Znany jest przypadek, kiedy obcy mężczyzna wszedł do Pałacu Buckingham i odwiedził Elżbietę II w sypialni. Nie wyrządził monarchini krzywdy, ale gdyby coś poszło nie tak...? Rodzina królewska od zawsze jest narażona na niebezpieczeństwo.

ZOBACZ: Strzały, próba porwania, wybuch na jachcie. Najgłośniejsze zamachy na Elżbietę II i jej bliskich

Ochrona i personel Pałacu stawiają przede wszystkim na zminimalizowanie ryzyka. Zasady obowiązują na przykład na oficjalnych przyjęciach, zarówno tych organizowanych przez królową Elżbietę II, jak i tych, na które zapraszana jest od 70 lat. Bankiety, które są świetną okazją do spotkania z politykami i innymi osobistościami, są zagrożeniem, ponieważ ktoś może otruć dania lub napoje podawane gościom.

Personel stosuje zasadę, dzięki której nikt nie wie, które z naczyń trafi na stół monarchini. „Kiedy jedzenie jest nałożone i gotowe do podania, losowo wybiera się talerz, który zostaje zaniesiony królowej. Jeśli ktoś chciałby otruć królową, musiałby otruć też inne osoby”, zdradziła Emily Andrews w programie Tajemnice królewskiej kuchni.

Premier David Cameron, Elżbieta II i prezydent ZEA na przyjęciu w Windsorze, 2013 rok

Elżbieta II boi się zatrucia? Specjalne zasady na przyjęciach
Fot. Oli Scarff/Getty Images

Elżbieta II - jakie znaki daje torebką?

Szczególną rolę podczas oficjalnych wyjść Elżbiety II odgrywa jej torebka, a personel zna wszystkie tajemne sygnały, które wysyła im monarchini.

Według królewskich ekspertów, jeśli królowa położy torebkę na stole podczas kolacji, oznacza to, że chce, aby spotkanie zakończyło się w ciągu najbliższych pięciu minut. Kiedy Elżbieta II stawia torebkę na podłogę, sygnalizuje, że jest już bardzo zmęczona rozmową i chce, aby jej dama dworu jak najszybciej zabrała ją na odpoczynek. Jeśli monarchini przerzuca torebkę z jednej ręki na drugą, to kolejna oznaka, że jest znużona.

ZOBACZ: Luksusowe posiadłości, biżuteria warta miliony. Oto, co składa się na majątek królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II w Maroko, 1980 rok

Co znajduje się w torebce Elżbiety II?
Fot. Serge Lemoine/Getty Images

Co królowa Elżbieta II nosi w torebce?

Królowa od lat jest wierna marce Launer London i podobno ma około dwustu swoich ulubionych torebek z dłuższą rączką. Pytanie jednak... co znajduje się w torebce Elżbiety II? Przede wszystkim trochę gotówki (5 lub 10 funtów na kościół), szminkę (według wtajemniczonych marki Clarins) i krem pielęgnacyjny do dłoni i paznokci. Do tego chusteczki higieniczne, grzebień i miętówki.

Według królewskiego eksperta Phila Dampiera, w torebce królowej znaleźć można kilka ciekawostek. „Nosi na przykład amulety przynoszące szczęście jej dzieciom, jak miniaturowe psy, konie i siodła”, pisze w książce What’s in the Queen’s Handbag and other Royal Secrets. Podobno Elżbieta II trzyma tam także smakołyki dla piesków, krzyżówki, mały aparat fotograficzny i... scyzoryk. 

Elżbieta II nie rozstaje się z torebką. Co w niej nosi?

Elżbieta II - co kryją jej torebki?
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images

Królowa Elżbieta II daje personelowi specjalne sygnały torebką

Torebka królowej Elżbiety II pełni kilka funkcji
Fot. Anwar Hussein/WireImage

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.