Koronawirus
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Te kraje wprowadziły obowiązkową kwarantannę dla osób podróżujących z Polski

To odpowiedź na wzrost nowych przypadków zakażenia koronawirusem

Ksenia Krasko 8 sierpnia 2020 11:35
Koronawirus
Fot. Adobe Stock

Liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce stale rośnie. Ostatnie statystyki wyglądają dość niepokojąco, dlatego Ministerstwo Zdrowia postanowiło wprowadzić niezbędne obostrzenia w kilkunastu powiatach. Sytuację w kraju uważnie obserwują przedstawiciele innych państw i reagują według własnych wytycznych. Niektóre z nich wprowadziły obowiązkową kwarantannę dla osób, przyjeżdżających z Polski.

Kraje z obowiązkową kwarantanną dla podróżujących z Polski

Jak informuje TVN24, Litwa, Łotwa i Estonia od najbliższego poniedziałku wprowadzają obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Polski. Decyzja spowodowana jest gwałtownym wzrostem liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Według TVN24, rejestrowane będą wszystkie osoby podróżujące samolotami i promami.

Te trzy kraje wymagają samoizolacji od wszystkich osób, które przybywają z krajów, w których wskaźnik zachorowalności w ciągu ostatnich 14 dni przekracza 16 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. Takie osoby będą mogły opuścić miejsce swojego pobytu tylko w celu załatwienia niezbędnych spraw.

Od początku pandemii Covid-19 na świecie, na Litwie odnotowano łącznie ponad dwa tysiące przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 81 śmiertelnych. Na Łotwie statystyki wskazują na prawie tysiąc trzysta przypadków, 32 osoby zmarły. Bilans w Estonii wynosi ponad dwa tysiące zakażeń i 63 zgony.

Łukasz Szumowski przyznał podczas rozmowy z Polsat News, że „będziemy mieli jeszcze większy wzrost zakażeń”. W związku z tym, w kilkunastu powiatach od soboty obowiązują dodatkowe obostrzenia.

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić również nowe wytyczne. „Z uwagi na fakt, że obserwujemy coraz częstsze lekceważenie obowiązku zasłaniania nosa i ust, co może skutkować nowymi zakażeniami, oraz biorąc pod uwagę opinie lekarzy, którzy nie widzą istotnych przeciwskazań do noszenia masek, zdecydowaliśmy się, że od soboty z obowiązku zakrywania nosa i ust w sklepach, urzędach czy transporcie zwalniają ściśle określone w rozporządzeniu wskazania. Poza nimi obowiązek zasłaniania twarzy jest powszechny”, przekazał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. 

Źródło: TVN24

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.