Koronawirus
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Te kraje wprowadziły obowiązkową kwarantannę dla osób podróżujących z Polski

To odpowiedź na wzrost nowych przypadków zakażenia koronawirusem

Ksenia Krasko 8 sierpnia 2020 11:35
Koronawirus
Fot. Adobe Stock

Liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce stale rośnie. Ostatnie statystyki wyglądają dość niepokojąco, dlatego Ministerstwo Zdrowia postanowiło wprowadzić niezbędne obostrzenia w kilkunastu powiatach. Sytuację w kraju uważnie obserwują przedstawiciele innych państw i reagują według własnych wytycznych. Niektóre z nich wprowadziły obowiązkową kwarantannę dla osób, przyjeżdżających z Polski.

Kraje z obowiązkową kwarantanną dla podróżujących z Polski

Jak informuje TVN24, Litwa, Łotwa i Estonia od najbliższego poniedziałku wprowadzają obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Polski. Decyzja spowodowana jest gwałtownym wzrostem liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Według TVN24, rejestrowane będą wszystkie osoby podróżujące samolotami i promami.

Te trzy kraje wymagają samoizolacji od wszystkich osób, które przybywają z krajów, w których wskaźnik zachorowalności w ciągu ostatnich 14 dni przekracza 16 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. Takie osoby będą mogły opuścić miejsce swojego pobytu tylko w celu załatwienia niezbędnych spraw.

Od początku pandemii Covid-19 na świecie, na Litwie odnotowano łącznie ponad dwa tysiące przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 81 śmiertelnych. Na Łotwie statystyki wskazują na prawie tysiąc trzysta przypadków, 32 osoby zmarły. Bilans w Estonii wynosi ponad dwa tysiące zakażeń i 63 zgony.

Łukasz Szumowski przyznał podczas rozmowy z Polsat News, że „będziemy mieli jeszcze większy wzrost zakażeń”. W związku z tym, w kilkunastu powiatach od soboty obowiązują dodatkowe obostrzenia.

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić również nowe wytyczne. „Z uwagi na fakt, że obserwujemy coraz częstsze lekceważenie obowiązku zasłaniania nosa i ust, co może skutkować nowymi zakażeniami, oraz biorąc pod uwagę opinie lekarzy, którzy nie widzą istotnych przeciwskazań do noszenia masek, zdecydowaliśmy się, że od soboty z obowiązku zakrywania nosa i ust w sklepach, urzędach czy transporcie zwalniają ściśle określone w rozporządzeniu wskazania. Poza nimi obowiązek zasłaniania twarzy jest powszechny”, przekazał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. 

Źródło: TVN24

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.