Koronawirus, test, covid, pandemia, epidemia
Fot. Adobe stock
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus zmienił swoją specyfikę! Jesienią przenosi się zupełnie inaczej niż w wakacje

Znany immunolog wytknął też poważny błąd rządzącym

Rafał Kowalski 30 września 2020 11:58
Koronawirus, test, covid, pandemia, epidemia
Fot. Adobe stock

Już ponad sześć miesięcy mieszkańców Polski obowiązują obostrzenia dotyczące pandemii koronawirusa. Niestety niebezpieczna sytuacja nie wydaje się kończyć – druga fala zakażeń właśnie się rozpoczęła. Każdego dnia w ostatnim tygodniu liczba zarażonych wynosi około 1300-1500 osób. Znany immunolog przekonuje, że powodem może być zmiana sposobu, w jaki można zachorować na COVID-19.

Koronawirus na jesieni – nowe źródła zakażenia, błąd rządu

Wczoraj na antenie jednej z radiostacji gościł specjalista, który zwrócił uwagę na to, że koronawirus rozsiał się po całej Polsce. Przyczyna? Wakacje, w których ludzie skupiali się na plażach i w górach, a potem powracali do swoich domów „W tej chwili wirus przenosi się zupełnie inaczej niż 3 miesiące temu. Nie mamy dużych ognisk w pojedynczych zakładach pracy, tylko mamy wielopunktowe rozsiane zakażenia, czasami 1-2 osobowe z danego miejsca. Moim zdaniem należy szukać tu przyczyny w tym, że po pierwsze wakacje spowodowały ruch ludności, przeniesienie z jednego regionu do drugiego wirusów", mówił w RMF FM dr Paweł Grzesiowski.

Lekarz immunolog nie uważa też otwarcia placówek oświatowych za najlepszy pomysł. „Następnym krokiem było otwarcie szkół. Nie miejmy złudzeń - dzieci przenoszą zakażenia, a ponieważ chorują przeważnie bezobjawowo, to one będą zakażać i nawet nie będziemy wiedzieli kiedy i kogo”, mówił na antenie 56-letni nauczyciel akademicki.

Jednocześnie gość RMF zwrócił uwagę na to, że w Polsce brakuje szczepionek na grypę. Tysiące osób czekało wiele tygodni na informacje o tym, kiedy będą one w końcu dostępne. „Problem polega na tym, że między majem a lipcem nikt w tym kraju nie przejmował się pandemią, tylko szykowano wybory. [...] I niestety z tego powodu być może jesteśmy w tej chwili w tej sytuacji epidemicznej, w jakiej jesteśmy. Dlatego, że czas na zamawianie szczepionek przeciw grypie jest, jak się sezon jeszcze nie zacznie. A jak sezon się już zacznie, to szczepionka jest rozdystrybuowana do wszystkich innych krajów", mówił dr Grzesiowski.

Zgadzacie się z jego słowami? Warto wciąż na siebie uważać! 

polski-lek-na-koronawirusa
Fot. adobe.stock.com

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?