Varius Manx i Kasia Stankiewicz na planie Dzień Dobry TVN, Warszawa, 19.06.2021
Fot. Mateusz Jagielski/Dzien Dobry TVN/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Varius Manx dobitnie odpowiada siostrom Kuszyńskim: „Kontaktujemy się przez prawników”

Sprawa najprawdopodobniej znajdzie swój finał w sądzie

Damian Brillowski 13 lutego 2022 20:00
Varius Manx i Kasia Stankiewicz na planie Dzień Dobry TVN, Warszawa, 19.06.2021
Fot. Mateusz Jagielski/Dzien Dobry TVN/East News

Konflikt między siostrami Kuszyńskimi a męskimi członkami zespołu Varius Manx przybiera na sile. Kilka dni temu Marta Kuszyńska oskarżyła wspomniany zespół o „znęcanie psychiczne i molestowanie” a członków grupy nazwała „toksycznymi oprawcami”. Później głos zabrała Monika Kuszyńska, która stwierdziła, że „bardzo boi się konfrontacji z przeszłością, z tymi ludźmi, ze wspomnieniami, z całą tą historią”. Okazuje się, że członkowie Varius Manx mają dosyć oskarżeń i postanowili zaangażować do sprawy prawników. Czy zwaśnione strony spotkają się w sądzie? 

Marta Kuszyńska oskarża członków Varius Manx o „molestowanie i znęcanie psychiczne”

Zespół Varius Manx w tym roku świętuje swoje 30-lecie. Z okazji zacnego jubileuszu głos postanowiła nieoczekiwanie zabrać siostra Moniki Kuszyńskiej, Marta. Za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikowała druzgocące oświadczenie, w którym wraca wspomnieniami do czasu, w którym obie siostry Kuszyńskie były czynnie zaangażowane w działalność zespołu. Według jej słów męscy członkowie zespołu Varius Manx mieli nadużywać swojej pozycji i dopuszczać się skrajnie niemoralnych czynów takich jak „znęcanie psychiczne i molestowanie”.

„Jubileusz zespołu Varius Manx, dużo pięknych zdjęć i filmów. Jako nastolatka przez kilka lat towarzyszyłam mojej siostrze w trasach koncertowych zespołu Varius Manx. Nie potrafię zapomnieć jak okrutnie męska część zespołu (mam na myśli stały skład) traktowała moją siostrę, jak jeszcze była jego częścią oraz po wypadku samochodowym spowodowanym przez lidera zespołu, w konsekwencji którego moja siostra jeździ na wózku inwalidzkim. Zamiast wspierać młodziutką, pełną ideałów dziewczynę, byli toksycznymi oprawcami. Znęcanie psychiczne, molestowanie było na porządku dziennym. Byłam tego świadkiem, jak również ofiarą”, szczerze przyznała Marta Kuszyńska na Facebooku.

Dlaczego po tylu latach kobieta postanowiła ujawnić prawdę? Jak twierdzi, nie może dłużej patrzeć na to, jak zespół w chwale glorii dalej funkcjonuje w przestrzeni publicznej. Jej oświadczenie ma być przestrogą dla tych, którzy myślą, że kariera muzyczna to tylko blaski fleszy i niekończąca się sława. 

„Kiedy jesteś nastolatką i poznajesz swoich muzycznych idoli nawet do głowy Ci nie przychodzi ocena ich zachowania. Teraz, kiedy jako kobieta świadoma pewnych mechanizmów widzę, jak zespół cudownie funkcjonuje w przestrzeni publicznej, nie potrafię nadal biernie się temu przyglądać. Za dużo widziałam i sama przeżyłam. Niech mój post będzie przestrogą, dla wszystkich którzy widzą tylko piękne plakaty, zdjęcia z koncertów i blichtr”, podsumowała Marta Kuszyńska.

Czytaj także: „Całą płytę nagrałaś tak, jakbyś miała raka gardła”. Trudne relacje Moniki Kuszyńskiej i Roberta Jansona

Monika Kuszyńska, Marta Kuszyńska, studio Dzień Dobry TVN, Warszawa, 10.02.2013 rok
Fot. PIOTR BLAWICKI /DDTVN/ EAST NEWS

Monika Kuszyńska, Marta Kuszyńska, studio Dzień Dobry TVN, Warszawa, 10.02.2013 rok

Monika Kuszyńska o pracy w Varius Manx

Po kilku dniach głos postanowiła zabrać główna zainteresowana. Monika Kuszyńska wspólnie z siostrą Martą nagrały wideo, w którym opowiedziały ze szczegółami, jak wyglądała współpraca z muzykami z ich perspektywy. Piosenkarka nie ukrywała, że powrót do przeszłości nie jest dla niej łatwy. „Trochę postawiłaś mnie przed faktem. Muszę się z tym zmierzyć. Może powiem, jak zareagowałam. Dostałam ataku paniki. To był sygnał, który dał mi do zrozumienia, jak silna to trauma we mnie. Jak bardzo boję się konfrontacji z przeszłością, z tymi ludźmi, ze wspomnieniami, z całą tą historią. Miałam nadzieję w ostatnich latach, że mam to za sobą. Ale zrozumiałam, że to było wyparcie”, stwierdziła Monika Kuszyńska. 

Okazuje się, że artystka była zmuszona skorzystać z pomocy terapeuty, gdyż traumatyczne wydarzenia zaszkodziły jej zdrowiu. „Dotarło to do mnie, że mam nerwicę lękową. Od pół roku jestem w terapii. (…) Ta sytuacja postawiła mnie przed faktem: muszę to z siebie wyrzucić. Inaczej tego nie zamknę – komentowała – Mam takie marzenie, żeby się przestać bać. I dopóki nie powiem tego głośno, nie przestanę się bać. Zawsze delikatnie o tym próbowałam opowiadać, żeby nikogo nie dotknąć. (…) Nie chciałam, żeby ktokolwiek ucierpiał. Dzisiaj wiem, że to ja ucierpiałam”, ujawniła piosenkarka. 

W pewnym momencie głos zabrała Marta Kuszyńska, która opisała konkretną sytuację, jaka miała wydarzyć się między nią a członkami Varius Manx. „Nagle podchodzę i chłopak z zespołu – wiedząc, że jestem twoją siostrą i widząc, że jestem niepełnoletnią, młodziutką dziewczyną – mówi do mnie niezwykle wulgarny, opresyjny tekst sugerujący jakieś doświadczenie seksualne. Ja nie znałam takich słów. (…) Chłopaki z zespołu siedzą i się śmieją mi prosto w twarz, przyklaskując mu w ten sposób. To moje pierwsze doświadczenie z tym zespołem. Późniejsze, niestety, przekraczały moją granicę fizyczności”, przyznała Marta Kuszyńska. 

Cała rozmowa do zobaczenia poniżej lub na platformie Youtube

Czytaj także: Monika Kuszyńska przerywa milczenie. Ujawnia prawdę o Varius Manx i Robercie Jansonie

Sprawą Varius Manx zajmą się prawnicy 

Jak się okazuje, sprawą oskarżenia Varius Manx przez siostry Kuszyńskie zajmą się prawnicy. Menedżer zespołu Jacek Siębora zapytany przez portal Plejada o komentarz do zaistniałej sytuacji udzielił dosadnej odpowiedzi. 

„Nasze stanowisko macie państwo w oświadczeniu. Nie komentujemy. Kontaktujemy się poprzez naszych prawników i oficjalne oświadczenie. Proszę obserwować nasze strony i jeśli będziemy wydawać kolejne oświadczenia, to tam się pojawią”, powiedział menedżer Varius Manx. 

Oświadczenie Varius Manx zostało umieszczone kilka dni temu na oficjalnym Facebooku grupy. Jego pełną wersję zobaczysz tutaj 

Czytaj także: Varius Manx odpowiada na zarzuty Marty Kuszyńskiej. W obronie grupy staje Kasia Stankiewicz

Zespół Varius Manx, Monika Kuszyńska, Robert Janson, Opole, czerwiec 2001
Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Zespół Varius Manx, Monika Kuszyńska, Robert Janson, Opole, czerwiec 2001 rok

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% przy zakupach za min. 250 zł
-20% przy zakupach za min. 250 zł
Rabat 20% dla wszystkich klien... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min. 250 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% dla wszystkich klientów przy zakupach za min. 250zł. Oferta obowiązuje w sklepach stacjonarnych oraz na www.intimissimi.com, nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
Rabat do -20%
Rabat do -20%
-10% na zakupy za min. 99 zł l... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
Rabat do -20%
Online

-10% na zakupy za min. 99 zł lub -20% na zakupy za min. 199 zł. Rabaty nie łączą się z innymi promocjami oraz nie dotyczą produktów Hebe Partner. Oferta i szczegóły w aplikacji Hebe i na hebe.pl. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
-18% na zakupy za min. 199 zł
-18% na zakupy za min. 199 zł
Oferta dostępna na sephora.pl... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY18
Zobacz
+
-18% na zakupy za min. 199 zł
Online

Oferta dostępna na sephora.pl i w aplikacji. Nie łączy się z innymi przecenami i kodami rabatowymi. Nie obejmuje kosztów przesyłki, zakupu kalendarzy adwentowych, kart upominkowych oraz produktów marek znajdujących się pod linkiem: sephora.pl/wykluczenia. Dotyczy wszystkich form dostawy, w tym Click&Collect. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY18
Zobacz
-30% przy zakupie min. 2 sztuk
-30% przy zakupie min. 2 sztuk
Rabat 30% przy zakupie min. 2... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-30% przy zakupie min. 2 sztuk
Online
Stacjonarnie

Rabat 30% przy zakupie min. 2 sztuk (z wyłączeniem kolekcji Pure Vibrance). Oferta dostępna w salonach stacjonarnych i na eolsen.pl. Szczegóły u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Wprowadź kod na stronie www.to... więcej»
Kod rabatowy:30SZALONE
Zobacz
+
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Online
Stacjonarnie

Wprowadź kod na stronie www.topsecret.pl/ona lub pokaż go w jednym z ponad 100 sklepów stacjonarnych i skorzystaj z oferty. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:30SZALONE
Zobacz
-30% na całą ofertę kosmetyków
-30% na całą ofertę kosmetyków
Rabat -30% na ofertę kosmetykó... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
-30% na całą ofertę kosmetyków
Online

Rabat -30% na ofertę kosmetyków marki Bielenda, obowiązuje na bielenda.com. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.