Jolanta Kwaśniewska, VIVA! 25/2012
Fot. Robert Wolański
O TYM SIĘ MÓWI

Jolanta Kwaśniewska ulubioną pierwszą damą Polaków. Na którym miejscu znalazła się Agata Duda?

Jesteście zaskoczeni?

Gabriela Czernecka 1 czerwca 2020 17:20
Jolanta Kwaśniewska, VIVA! 25/2012
Fot. Robert Wolański

Jolanta Kwaśniewska ulubioną pierwszą damą Polaków! Choć nie pełni tej funkcji od piętnastu lat, dla Polaków wciąż jest tą, która zyskała ich największą sympatię. Dla wielu kobiet stanowi inspirację, dzięki swojemu niebywałemu wyczuciu stylu oraz klasie i empatii. Badanie dla serwisu o2.pl. przeprowadził IBRiS. Które miejsce zajęła Agata Duda? Poznajcie szczegóły!

Ulubiona pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska 

„Musiałam podporządkować się w stu procentach do tego urzędu, bo inaczej nie można było”, wspomniała w jednym z wywiadów. Jolanta Kwaśniewska dla wielu kobiet stanowi inspirację, dzięki niebywałemu wyczuciu stylu. Działalność charytatywna, w tym w założonej przez siebie fundacji Porozumienie bez barier, w pewnym momencie zapewniła jej popularność znacznie większą niż męża! I choć wielu widziałoby ją jako panią prezydent, to ona konsekwentnie podkreśla, że nie widzi siebie w tej roli. „Zawsze byłam nieszczęśliwa, że prezydentowa tak bardzo jest obserwowana, że ja muszę się ciągle ubierać, że w tych mundurkach spędziłam 10 lat. Ubierałam się wbrew sobie, ponieważ tak naprawdę te kostiumiki, sukienusie takie, to nie jest to, co kocham, bo ja dobrze się czuję w takiej sportowej elegancji, ja lubię z takim zadziorem się bardziej ubrać”, powiedziała jakiś czas temu w programie Siła kobiet.

Dziś została wyróżniona zaskakującym tytułem. Jolantę Kwaśniewską okrzyknięto ulubioną pierwszą damą Polaków. Badanie dla serwisu o2.pl. przeprowadził IBRiS. Żona prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, zdobyła aż 48,1 proc. głosów badanych! Skąd takie uwielbienie byłej pierwszej damy? Kobiety w całej Polsce doceniają nie tylko jej wyczucie stylu, ale i  za doskonałe wypełnianie swoich obowiązków. Była sumienna, nie bała się wygłaszać swoich myśli i odpowiadała na wiele próśb o wyciągnięcie pomocnej dłoni. Jak mówiła w wywiadzie dla VIVA.pl w rozmowie z Rafałem Kowalskim, starała się inaczej podchodzić do wyjątkowej roli, jaka jej przypadła: „Z mojego punktu widzenia to było bardzo ważne zajęcie. Łamałam pewne bariery, nie płynęłam z nurtem, a pod prąd. Choćby wtedy, gdy po raz pierwszy objęłam patronatem Międzynarodowy Dzień AIDS. Zapraszałam osoby z tą przypadłością do Pałacu, uczestniczyłam w różnego rodzaju pogadankach i po prostu nie bałam się różnych słów, które uważane są za zarezerwowane dla osób, które nie są na świeczniku”, mówiła Jolanta Kwaśniewska.

Łamałam pewne bariery, nie płynęłam z nurtem, a pod prąd

Pierwsza dama nigdy nie ukrywała jednak, że bycie pierwszą damą wymagało od niej paru poświęceń, szczególnie w przypadku córki Oli. Nie miała okazji towarzyszyć jej przy zdawaniu matury czy podczas innych ważnych wydarzeń w jej życiu, ale dziś jest dumna z tego, jaką kobietą stała się Aleksandra Kwaśniewska: „To było naprawdę trudne, bo często nie było mnie gdy potrzebowała naszego wsparcia (...). Wychowaliśmy silną, fantastyczną dziewczynę”, wyznała w rozmowie z Krzysztofem Ibiszem. A jak rysuje się dalsza część zestawienia? 

Jolanta Kwaśniewska urodziny stylizacje
Fot. DAREK REDOS/REPORTER

Na drugim miejscu z wynikiem 20,6 proc. głosów uplasowała się żona aktualnej głowy państwa, Agata Duda.

stylizacje, Agata Duda, czerwiec 2019, wizyta japońskiej pary książęcej w Polsce
Fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER, East News

Na podium znalazła się także Maria Kaczyńska. A kto zajął ostatnie dwa miejsca? Czwarte należy do Anny Komorowskiej (1,6 proc. głosów), a ostatnie Danuta Wałęsa. Zagłosowało na nią zaledwie 0,6 proc. badanych.

Anna Komorowska, VIVA! czerwiec 2010
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM

Wygląda na to, że Jolanta Kwaśniewska choć nie jest już pierwszą damą od piętnastu lat, to wciąż dla wielu pozostaje w tej roli niezastąpiona!  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.