nowe-zasady-diagnozowania-koronawirusa-2
Fot. East News, AdobeStock.com
O TYM SIĘ MÓWI

Od wtorku testy antygenowe na obecność koronawirusa w Podstawowej Opiece Zdrowotnej!

W połowie stycznia zostaną zrobione nauczycielom w trzech regionach

Konrad Szczęsny 1 grudnia 2020 13:03
nowe-zasady-diagnozowania-koronawirusa-2
Fot. East News, AdobeStock.com

Adam Niedzielski potwierdził, że od wtorku 1 grudnia testy antygenowe będzie można wykonać w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydał w tej sprawie specjalne zarządzenie. „Od środy będą podawane w statystykach zakażeń koronawirusem”, poinformował Minister Zdrowia. Dodał również, że w trakcie ferii zimowych w trzech regionach Polski testom zostaną poddani nauczyciele.

Testy antygenowe w całej Polsce w ramach podstawowej opieki zdrowotnej

Od jakiegoś czasu w mediach trwała ożywiona dyskusja, dotycząca powszechnego przeprowadzania testów na obecność koronawirusa wśród obywateli. Jednym z warunków takiego scenariusza było przeprowadzanie ich w podstawowej opiece zdrowotnej. Tak też się stanie, co potwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Podjęliśmy decyzję, że od dzisiaj testy antygenowe będą dostępne w podstawowej opiece zdrowotnej. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia właśnie wydał zarządzenie, które daje możliwość prowadzenia testów w POZ, wskazując jednocześnie ich wycenę”, podkreślił. „W najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy w POZ; przygotowujemy się do tego logistycznie”, podkreślił na konferencji prasowej. Jednak zastrzegł, że nie oznacza to wykonywania testów na COVID-19 na życzenie. O zasadności jego przeprowadzenia mają decydowali lekarze rodzinni. 

„Dlatego nie robimy masowych badań przesiewowych. To lekarz rodzinny będzie pilnował racjonalności systemu. Te zlecenia powinny pojawiać się w sytuacji, kiedy zgodnie z wiedzą medyczną, jest zidentyfikowane ryzyko zakażenia koronawirusem. Dlatego nie każdy obywatel, który się zgłosi do lekarza, taki test na pewno otrzyma. Będą przypadki odmowne”, dodał, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Zapotrzebowanie na test można zgłaszać poprzez wypełnienie specjalnego formularza na stronie testyantygenowe.mz.gov.pl. 

„Zakontraktowaliśmy 2 mln testów antygenowych, z których część przekazaliśmy już do szpitali, a część do stacji pogotowia. Teraz przekazujemy do POZ”, poinformował Adam Niedzielski.

Testy będą również mogły zostać zakupione przez placówki samodzielnie. Wówczas jednak rozliczone zostaną po wyższej stawce. Zmiana nie oznacza jednak, że punkty drive thru, w których przeprowadzane są testy PCR, przestaną istnieć. To od lekarza POZ będzie zależało, który z nich uzna za bardziej odpowiedni dla pacjenta.

Test antygenowy będzie wykonywany na miejscu, w poradni POZ. Ich wyniki od środy 2 grudnia będą zawierane w codziennym raporcie Ministerstwa Zdrowia, dotyczącym zakażeń koronawirusem w Polsce. Praktyka taka ma rozszerzyć możliwości, dotyczące diagnostyki SARS-CoV-2.

Adam Niedzielski: W połowie stycznia chcemy zrobić testy nauczycielom z trzech regionów

Adam Niedzielski poinformował również, że w trakcie ferii zimowych poddani testom zostaną nauczyciele nauczania podstawowego i wyżej z trzech regionów Polski: Śląska, Małopolski (czołówka, biorąc pod uwagę liczbę zakażeń) oraz Podkarpacia (dla kontrastu).

„W połowie stycznia, przed zakończeniem zimowych ferii, w ramach pilotażu badań przesiewowych na koronawirusa,  chcemy zrobić testy nauczycielom z trzech regionów. Pracujemy nad szczegółami. Zdecydowaliśmy, że będziemy chcieli przeprowadzić pilotaż w odniesieniu do nauczycieli w szkołach. Chcemy, żeby przed pójściem dzieci do szkoły, przynajmniej w tych trzech województwach, sprawdzić bieżący stan zakażenia pośród pedagogów. Zastanawiamy się jeszcze nad formułą tego testowania. Mamy tu jeszcze chwilę czasu”, wyjaśniał Adam Niedzielski.

Testy mają zostać wykonane zaraz przed końcem ferii zimowych.

„Zastanawiamy się, czy zrobić tak, żeby przeprowadzić łącznie i test antygenowy, i test PCR, po to, by korzystać z tego, czym jest pilotaż, troszeczkę się nauczyć, zobaczyć na większej grupie czy potwierdzą się np. ujemne wyniki w antygenach”, tłumaczył. Odrzucono natomiast możliwość przeprowadzenia wyłącznie jednorazowych testów antygenowych. „Ale nie chciałbym przesadzać ostatecznego kształtu, zastanawiamy się z ekspertami jak to powinno wyglądać”, dodał asekuracyjnie.

Dlaczego natomiast nie zdecydowano się na przeprowadzenie badań przesiewowych w całej Polsce?

„Jeżeli chodzi o badania przesiewowe, to jest dużo wątpliwości - patrząc choćby na to, co robiły inne państwa europejskie, ale i na opinie ekspertów - co do zasadności robienia takich testów. Ich jednorazowe przeprowadzenie wydaje się nie spełniać postulatów merytorycznych i nie daje obrazu rzeczywistości. I eksperci, zarówno z rady medycznej przy panu premierze, jak i generalnie eksperci formułujący opinie szerzej w przestrzeni publicznej, te wątpliwości podnoszą”, podkreślił.  

Od wtorku 1 grudnia testy antygenowe będą mogły zostać przeprowadzone w ramach podstawowej opieki zdrowotnej:

test-na-covid-do-zrobienia-w-domu-5
Fot. AdobeStock.com

W połowie stycznia testom poddani zostaną nauczyciele ze Śląska, Małopolski i Podkarpacia:

Koronawirus, test, covid, pandemia, epidemia
Fot. Adobe stock

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Spędziliśmy dzień z Małgorzatą Rozenek-Majdan! Tak mieszka, tak pracuje...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…