Anna Jantar, Jarosław Kukulski historia miłości
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER, AKPA/KArczewski
NIEZWYKŁE HISTORIE

Tak wyglądało małżeństwo Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego. Połączyła ich miłość do muzyki...

Nie doczekali 10. rocznicy ślubu...

Gabriela Czernecka 10 czerwca 2022 15:15
Anna Jantar, Jarosław Kukulski historia miłości
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER, AKPA/KArczewski

On spokojny domator, ona towarzyska, spragniona przygód. Byli jak ogień i woda, ale połączyła ich miłość od pierwszego wejrzenia. Na przekór plotkom stworzyli trwały związek. Pokonali kryzysy, a rozdzieliła ich tragiczna śmierć... Z okazji 72. rocznicy urodzin artystki, przypominamy niezwykłą historię miłości Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego

Anna Jantar i Jarosław Kukulski: historia miłości 

„Zaiskrzyło między nami od razu”, mówił w jednym z wywiadów Jarosław Kukulski. Długo mówiono, że poznali się na castingu do zespołu Waganci, gdzie szukano solistki. On był założycielem bandu, ona młodą wokalistką szukającą okazji do zaprezentowania większemu gronu swojego talentu. W castingu udział wzięła m.in. Maryla Rodowicz czy Anna Szmeterling, ale już po kilku pierwszych wersach, które zaśpiewała Anna Jantar wiedziano, że to ona zostanie nową wokalistką zespołu.

„Na to, że znalazła się w zespole miała wpływ również jej niebagatelna uroda. Choć byłem kierownikiem zespołu nie chciałem chłopakom nic narzucać. Okazało się jednak, że nie mają wątpliwości. Solistką zostanie Ania”, wspominała słowa Jarosława Kukulskiego Agnieszka Jarczyk w Gazecie Ustrońskiej w 2016 roku. Para poznała się jednak nieco wcześniej: „Odkryłem ją w poznańskich klubach. Śpiewała w Od Nowa i w Nurcie, a ja nieco wcześniej byłem szefem artystycznym Nurtu, więc znałem wiele dziewcząt tam występujących m.in. Zdzisławę Sośnicką. Ania pojawiła się tam nieco później. Została mi przedstawiona przez znajomego jako nowy supertalent”, wyznał kompozytor. „Była niebezpiecznie chuda, dlatego wydawała mi się bardzo wysoka i miała bardzo cienkie nogi... Była bardzo szczupła i żeby nogi wydawały się zgrabniejsze, lekko je uginała”, wspominał pierwsze spotkanie.  

Anna Jantar portret
Fot. /bpt/ PAP/CAF - Ryszard Okoński

Dziewiętnastoletnia Ania rusza z zespołem Waganci na pierwszą trasę koncertową. Na miejsce zbiórki młodą wokalistkę przyprowadza babcia, która prosi Jarosława Kukulskiego, by zaopiekował się Anią. Szybko między nimi zaiskrzyło. Rodzice piosenkarki, słysząc o romansie nastoletniej córki nie byli zadowoleni, więc para szybko postanowiła zalegalizować swój związek. W 1970 roku para wzięła ślub cywilny, rok później kościelny w jednym z poznańskich kościołów. Po rozwiązaniu zespołu Waganci, Anna Kukulska postanowiła spróbować sił w karierze solowej. Przyjęła pseudonim Anna Jantar. Utwory w dużej mierze tworzył dla niej ukochany mąż, Jarosław Kukulski. To on odpowiada za takie piosenki Anny Jantar jak „Tyle słońca…”, „Najtrudniejszy pierwszy krok”, „Mój tylko mój”, „Radość najpiękniejszych lot”, „Żeby szczęśliwym być”, „Wielka dama tańczy sama” czy „Moje jedyne marzenie”. Szybko stworzyli jedną z najpiękniejszych par polskiej estrady.

On ceniony kompozytor, ona artystka o anielskim głosie. Wielu zazdrościło im nie tylko wielkiej miłości, ale przede wszystkich współpracy. Układ kompozytor-wokalistka pozwolił im podbijać rynek muzyczny w rekordowym tempie. ,,Jarek nie tylko pomaga mi w doborze repertuaru, ale przede wszystkim sam go dla mnie tworzy. Zwykle też jest kierownikiem muzycznym wszystkich mych nagrań. Potrafi godzinami siedzieć przy fortepianie. Jeśli pisze dla mnie, jednocześnie ze mną ćwiczy, próbuje. Uważam, że podczas komponowania piosenki powinna istnieć współpraca między kompozytorem i wykonawcą, i tak właśnie jest w naszym przypadku”, mówiła Anna Jantar w jednym z wywiadów. 

Jarosław Kukulski, 1976 r. 

Tak wyglądało małżeństwo Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego. Połączyła ich miłość do muzyki...
Fot. Jacek Barcz / Forum

,,Byliśmy ze sobą na co dzień, cały czas, ułatwiało nam to szalenie współpracę, i stąd tyle utworów powstało. Jarek ma dość lekką rękę, że tak powiem, do pisania przebojów. On jest w ogóle tzw. melodykiem i potrafi pisać przeboje, aczkolwiek nie zawsze te piosenki akurat, które jemu wydają się przebojowymi, stają się przebojami i odwrotnie - te, które wydawałoby się, że nic nie zwojują, stają się przebojami”, dodawała. „Sukcesami dzielimy się po połowie i jak do tej pory... jesteśmy szczęśliwym małżeństwem”, mówiła z kolei w rozmowie z Lechem Nowickim.

Zobacz też: Powstanie serial o Annie Jantar w TVP? Jej córka Natalia Kukulska zabrała głos w tej sprawie

Anna Jantar i Jarosław Kukulski: córka Natalia

W latach 70. przechodzą sprawdzian swojego związku. Anna Jantar zaszła w ciążę. Niestety początkowe miesiące nie były dla niej łatwe: „Okazało się, że mamy konflikt serologiczny. Ania zaszła w ciążę, ale źle ją znosiła, miała zatrucie ciążowe. Gasła w oczach. Lekarze radzili, żebyśmy usunęli ciążę. Pamiętam noc po rozmowie z nimi. Ania leżała w łóżku, a ja klęczałem przy niej. Podjęliśmy decyzję, że rankiem przerwie tę ciążę, ale po cichu modliliśmy się o cud. W końcu zasnęliśmy. Po przebudzeniu Ania powiedziała: »Jarek, chcę coś zjeść, najlepiej na ciepło«. Babcia natychmiast ugotowała rosołek. Ania zjadła go i, o dziwo, nie miała mdłości. Wymodliliśmy cud!”, wyznał Jarosław Kukulski w jednym z wywiadów. 

Co ciekawe, Anna Jantar początkowo myślała, że na świat przyjdzie chłopiec (wybrała nawet imię!). „Pamiętam tylko jedną sytuację, kiedy nie miała ochoty na spotkania, autografy. To było w Sopocie w 1975 roku. Była chora i wycieńczona, za kulisami czuwał lekarz. Wprost ze sceny karetka zawiozła ją do szpitala, gdzie rozegrała się najważniejsza dla niej i Jarka batalia o ratowanie życia nienarodzonego jeszcze dziecka”, wspominał Marcin Kalita słowa mamy Anny Jantar. Na świat przyszła jednak dziewczynka, której para dała na imię Natalia. Po narodzinach córki Anna Jantar zrobiła sobie chwilową przerwę od koncertowania. Gdy powróciła do muzyki, znów była na szczycie. 

Zdrady i kłótnie? Czyli jak wyglądało małżeństwo Kukulskich

Jarosława Kukulskiego i Annę Jantar łączyła miłość do muzyki, ale poza tym byli jak ogień i woda. I choć współpraca muzyczna toczyła się świetnie, to ich miłość daleka była od ideału. W książce „Nie wrócą te lata. Autobiografia i listy do męża”, opisującej życie Ireny Jarockiej, zostały zawarte informacje o tym, jak naprawdę wyglądało małżeństwo Kukulskich. Anna Jantar próbuje sił z innymi kompozytorami, kieruje się w muzykę rockową, co nie do końca podoba się Jarosławowi Kukulskiemu. Coraz częściej plotkuje się o kryzysie w związku pary. Padają oskarżenia o zdrady i romanse. Jarosława Kukulskiego łączono z Ireną Jarocką i Urszulą Sipińską. Szczególnie głośno było o relacji Jarosława Kukulskiego z Ireną Jarocką, dla której stworzył kilka utworów. „Jantar i Jarocka zawsze rywalizowały, ale mówiono, że ich wzajemna niechęć tak naprawdę powodowana była zazdrością o faceta”, mówił informator Faktu.

Sama Jarocka nigdy nie potwierdziła tych doniesień, ale nie ukrywała rywalizacji z Anną Jantar: „Kiedy żyła Ania, była między nami jakaś podświadoma rywalizacja, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Pewnie były też pretensje, na przykład, że podrabia moje kostiumy, podobnie się ubiera. Ale to takie ludzkie. Mogła mieć pretensje z powodu moich fanów. Fani Ani i moi bardzo ze sobą walczyli. Robili sobie jakieś brzydkie kawały. Czasami, gdy wychodziłyśmy razem z koncertów, dochodziło do nieprzyjemnych sytuacji. Szczerze mówiąc, tę rywalizację odczuwam do dzisiaj”,  mówiła jeszcze przed śmiercią Jarocka. Po latach Jarosław Kukulski wyznał, że plotki rozpuszczano celowo, by zniszczyć ich współpracę. 

Przeczytaj również: Kibicowała im nawet jej babcia. Oto historia miłości Natalii Kukulskiej i Ryszarda Kunce

Tragiczna śmierć Anny Jantar

W tym czasie Anna Jantar postanowiła spróbować swoich sił w Stanach. To nie podoba się Jarosławowi Kukulskiemu, który przyznał po latach: „Bardzo walczyłem oto, żeby nie pojechała do tych Stanów, po raz pierwszy się bardzo mocno przeciwstawiłem Ani, do tego stopnia, że bardzo poważnie się pokłóciliśmy. Powiedziałem, że nie chcę, żeby jechała, bo należy się Natalii, nie chcę, żeby zostawiała ją na tak długo, że nie powinna wyjeżdżać”, mówił Jarosław Kukulski w 2007 roku w programie Zofii Czernickiej Mój dekalog. Mimo to Anna Jantar spakowała walizki i 27 grudnia 1979 roku wyleciała do Stanów. Para rozstała się w kłótni. Wokalistka szybko zaczęła jednak tęsknić za rodziną i po kilku miesiącach oznajmiła, że wraca. „Zadzwoniła w przeddzień lotu z prośbą, żebym wyjechał po nią na lotnisko z Natalią i z mamą, a ja powiedziałem dobrze, daję Ci mamę. Jedyne, co sobie wyrzucam, to może to, że gdybym wiedział, że cokolwiek się przytrafi to na pewno bym tak nie potraktował Ani w tak oschły sposób, wtedy jak zadzwoniła”, mówił z żalem Jarosław Kukulski w programie Zofii Czernickiej Mój dekalog

Córka Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego choć była na miejscu zdarzenia, miała wówczas zaledwie cztery lata. Nie wiedziała, co się wydarzyło. Jak przyznał Jarosław Kukulski w programie Mój dekalog, Natalię Kukulską o śmierci mamy poinformowano dopiero rok później. Do małej dziewczynki dotarło to jednak dużo później: „Uświadomiła sobie to dopiero po dwóch latach po jej śmierci, jak był program o Ani nadawany”, przyznał. 

Jakiś czas temu pisano, że Anna Jantar wracała do Polski, by powiadomić Jarosława Kukulskiego, że podjęła decyzję o rozwodzie. Według Faktu miała nagrać piosenkę, w której ostatecznie chciała pożegnać się z mężem. „Dwa, może trzy tygodnie przed powrotem z USA do Polski Ania zadzwoniła do mnie i poprosiła, żebym napisał dla niej tekst o rozstaniu, o byłym mężu – tak powiedziała o Jarku, i o miłości, która umarła…”, wyznał Janusz Kondratowicz w książce Marioli Pryzwan Bursztynowa dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach. Niestety 14 marca 1980 roku Anna Jantar  zginęła tragicznie w katastrofie samolotu, który leciał z Nowego Jorku do Polski. 

W zgliszczach znaleziono wzruszający list, który Jarosław Kukulski napisał do Anny Jantar, zapewniając w nim o swojej miłości. To, co najbardziej jednak porusza to zdanie, w którym pisze, że jest to ostatni list do ukochanej. W świetle późniejszych wydarzeń, ta deklaracja brzmi wyjątkowo dramatycznie: „Kocham Cię całym sercem i możesz liczyć na mnie w każdej sytuacji, a czy Ty odczytasz moją spowiedź jako słabość czy też jako miłość, której trzeba pomóc, to zależy tylko od Ciebie. Szczęście nasze, Anusiu, zależy tylko od nas samych. By jednak to było możliwe, musimy tego chcieć obydwoje. Całuję Cię mocno, Twój Jarek. PS. List taki do Ciebie jest jedynym i ostatnim. Gdybym musiał go pisać po raz wtóry, będziesz musiała chyba dokończyć go sama”, brzmi treść listu.

Czytaj też: Natalia Kukulska o mamie, Annie Jantar: „Nikt mi nie powiedział, że mama zginęła” 

Jedna z wersji mówi, że do Polski ze Stanów Anna Jantar przyleciała tylko po to, by zabrać mała Natalię i pożegnać się z mężem. A może jednak też chciała podjąć próby odbudowania związku? Tego niestety nigdy się nie dowiemy... Jarosław Kukulski przez lata zmagał się z tętniakiem aorty brzusznej. Zmarł 13 września 2010 roku. 

Anna Jantar i Jarosław Kukulski
Fot. PAP/Andrzej Karczewski , PIOTR FOTEK/REPORTER

Źródło: Mariola Pryzwan Bursztynowa dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach; Marcin Wilk Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia; Fakt, Party; program Mój Dekalog, Gazeta Ustrońska

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?