O TYM SIĘ MÓWI

Ochotniczka z USA przetestowała szczepionkę na Covid-19. Opisała swoje doświadczenia

„Jestem dumna, że wzięłam w tym udział”

Ksenia Krasko 16 kwietnia 2020 14:45

Eksperci każdego dnia informują o nowych odkryciach, związanych z chorobą Covid-19. Ostatnie działania naukowców dają nadzieję na szybsze powstrzymanie pandemii koronawirusa, ponieważ trwają prace nad wprowadzeniem w obieg odpowiedniej szczepionki, a ze względu na obawy przed drugą falą pandemii, badania są znacznie przyspieszone. Przeprowadzane są już pierwsze testy, również dzięki zgłaszaniu się ochotników, którzy są gotowi na eksperymentalne zaszczepienie.

Koronawirus USA. Pierwsza osoba po testowej szczepionce

Amerykanka Jennifer Haller jest pierwszą osobą, na której przetestowano szczepionkę przeciwko Covid-19. Kobieta opowiedziała o swoich odczuciach i wynikach tego eksperymentu medycznego w rozmowie z dziennikiem The Telegraph.

O poszukiwaniu ochotników dowiedziała się z Facebooka. Jak sama przyznaje, pomyślała wtedy, że w taki sposób mogłaby przyczynić się do globalnej walki z pandemią. Kobieta opowiedziała The Telegraph, że zgodziła się na dwie dawki szczepionki testowej w odstępie 28 dni. Lekarze będą monitorować stan jej zdrowia przez rok. Dodała: „Wszyscy jesteśmy pozbawieni kontroli i bezradni. [...] Pomyślałam, że mogę być przydatna”.

Test odbył się w laboratorium w Seattle. Procedura trwała tylko kilka sekund. „Pierwszego dnia moja temperatura nieznacznie wzrosła. Drugiego dnia bolało mnie ramię, ale potem wszystko było w porządku. Ta szczepionka przypomina zwykłą szczepionkę przeciwko grypie”, wytłumaczyła Jennifer Haller.

Kobieta wciąż pozostaje w izolacji, a w najbliższych dniach powinna otrzymać drugą dawkę szczepionki. Matka dwójki dzieci cieszy się, że się zgłosiła. „Wcześniej czy później naukowcy stworzą szczepionkę. Jestem dumna, że wzięłam w tym udział”, powiedziała.

Na całym świecie odnotowano już ponad dwa miliony przypadków zakażenia koronawirusem, w tym ponad 135 tysięcy śmiertelnych.

Ponad 515 tysięcy osób uważa się za wyleczone. 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.