Koronawirus, szczepionka, Covid-19
Fot. stock.adobe
O TYM SIĘ MÓWI

Szczepienia na koronawirusa. W czwartek nad ranem ruszyły zapisy dla czterdziestolatków 

Rząd zmienia harmonogram szczepień

Ksenia Krasko 1 kwietnia 2021 10:15
Koronawirus, szczepionka, Covid-19
Fot. stock.adobe

Pomimo wcześniej uzgodnionego harmonogramu szczepień, rząd zdecydował o istotnej zmianie terminów. Jak poinformował Michał Dworczyk, dziś wystartowały zapisy na szczepienie dla osób od 40. do 59. roku życia. „Zdecydowaliśmy się uruchomić zapisy dla osób, które w styczniu zgłosiły gotowość do rejestracji”, wytłumaczył szef KPRM w czwartkowy poranek.

Szczepienia na koronawirusa. Zapisy dla osób od 40. do 59. roku życia

„W tej chwili mamy rejestrację otwartą dla wszystkich osób powyżej 60. roku życia. W systemie centralnej rejestracji zarejestrowanych jest łącznie około 11 milionów osób, z tego wolnych terminów do szczepień do końca maja jest około 1,8 miliona”, tłumaczył Michał Dworczyk na antenie RMF FM.

ZOBACZ TEŻ: Zamknięte przedszkola, sklepy meblowe i budowlane. Szef rządu zapowiedział nowe obostrzenia

„W ostatnich dwóch dniach ta rejestracja zwolniła, dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić zapisy dla osób, które w styczniu zgłosiły gotowość do rejestracji. I zostały dziś w nocy wyznaczone skierowania dla osób od 40. do 60. roku życia. Te osoby dostają smsy i telefony z propozycją umówienia się na konkretny termin”.

Miejsce i termin szczepienia można wybrać również na portalu pacjent.gov.pl. 

Podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk poinformował, że doszło do „usterki w systemie” i osoby z grupy wiekowej 40-59 były rejestrowane na terminy wcześniejsze niż osoby starsze. Polityk zaznaczył, że rejestracja zostanie wstrzymana na kilka godzin. „Po usunięciu usterki, do każdej osoby z grupy 40-59, która otrzymała termin na kwiecień, zadzwoni automat lub konsultant, proponując termin w drugiej połowie maja”, przekazał dziennikarzom.

Szczepienia w Polsce. Gdzie można się zaszczepić?

Szczepienia w Polsce trwają od końca grudnia zeszłego roku, wykorzystywane są preparaty koncernów Pfizer, AstraZeneca i Moderna. Rząd przewiduje wykonanie 20 milionów szczepień do końca II kwartału oraz zaszczepienie wszystkich chętnych do końca sierpnia. Szczepienia na Covid-19 wykonywane będą między innymi w przychodniach POZ, szpitalach rezerwowych i powiatowych, punktach drive thru, w wybranych zakładach pracy oraz w aptekach.

Od początku epidemii koronawirusa w Polsce wykryto ponad dwa miliony trzysta tysięcy przypadków zakażenia. Ponad 53 tysiące osób zmarło, blisko milion dziewięćset tysięcy uważa się za wyleczone. 

Źródło: TVN24

Te produkty pozwolą zadbać o właściwą higienę:

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…