Koronawirus, konferencja premiera 24.02.2021
Fot. Piotr Molecki/East News / STOCK.ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Zamknięte przedszkola, sklepy meblowe i budowlane. Szef rządu zapowiedział nowe obostrzenia

Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski o sytuacji w Polsce

Ksenia Krasko 25 marca 2021 11:32
Koronawirus, konferencja premiera 24.02.2021
Fot. Piotr Molecki/East News / STOCK.ADOBE

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adama Niedzielski zwołali konferencję prasową, na której zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią ogłosili nowe obostrzenia epidemiczne. Rząd podjął decyzję w oparciu o statystyki, które wskazują na rekordowe liczby nowych zakażeń koronawirusem w kraju. Ograniczenia mają obowiązywać przez dwa tygodnie, także podczas świąt Wielkanocy.

Koronawirus: nowe obostrzenia. Lockdown w Polsce

„Obostrzenia są konieczne, obejmą okres dwóch tygodni, czyli tydzień poprzedzający święta wielkanocne i tydzień po świętach”, komentował wczoraj Mateusz Morawiecki. W czwartek rano MZ podało, że wykryto ponad 34 tysiące nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej od początku epidemii.

Przypomnijmy, że od 20 marca w całej Polsce obowiązuje częściowy lockdown. Zamknięte są kina, teatry, galerie i podobne obiekty rozrywkowe, a także hotele oraz baseny i sauny. Ograniczono działalność galerii handlowych w całym kraju. Uczniowie z klas 1-3 szkół podstawowych wrócili do nauki w trybie zdalnym, a do pracodawców zaapelowano o umożliwienie zatrudnionym pracy w trybie zdalnym.

Na środowej konferencji premier i minister zdrowia zaprezentowali nowe obostrzenia. „Napór trzeciej fali jest bardzo silny”, rozpoczął Mateusz Morawiecki i dodał, że „zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia”. Polityk zapowiedział, że rząd zrobi wszystko, co możliwe, aby zapobiec takiemu scenariuszowi.

„Sytuacja epidemiczna nie pozostawia nam marginesu swobody”, podkreślił szef rządu, zapowiadając nowe obostrzenia. Zaapelował również o narodową solidarność i o to, aby Wielkanoc spędzić w wąskim gronie rodzinnym. Ostrzegł też, że na Covid-19 coraz częściej chorują młodzi ludzie.

Adam Niedzielski zaznaczył, że nie ma wątpliwości, że trzecia fala „przewyższy” poprzednie, a w kolejnych tygodniach będziemy obserwować dalszy wzrost zachorowań i przypadków hospitalizacji. W Polsce działa już 27 szpitali tymczasowych, które według polityka „odgrywają bardzo ważną rolę”.

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych zostaną zamknięte. Hurtownie i składy budowlane będą dostępne, zakaz dotyczy sprzedaży detalicznej”, przekazał minister zdrowia. „W placówkach handlowych i innych miejscach wielkopowierzchniowych, jak na przykład poczta czy targ, obowiązywać będzie zasada 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w placówkach powyżej 100 metrów kwadratowych”, dodał.

Zamknięte zostaną przedszkola i żłobki, ale będzie zapewniona opieka dla dzieci medyków i służb porządkowych. Do 9 kwietnia zamknięte będą również salony fryzjerskie i kosmetyczne. W miejscach kultu religijnego zacznie obowiązywać zasada maksymalnie jednej osoby na 20 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odległości 1,5 metra i niezbędnych zasad bezpieczeństwa, czyli m.in. zakrywania ust i nosa.

Nowe obostrzenia będą obowiązywać przez dwa tygodnie od soboty 27 marca. Wcześniejsze obostrzenia pozostają w sile.

Koronawirus w Polsce 2021. Ile osób zakażonych?

Przypomnijmy, że od kilku miesięcy nieczynne są restauracje i kawiarnie (działają wyłącznie na wynos lub z dostawami) oraz siłownie i kluby fitness.

ZOBACZ TEŻ: Nadmierne odkażanie środkami do dezynfekcji może być groźne? Eksperci nie mają wątpliwości

Od początku epidemii koronawirusa w Polsce wykryto ponad dwa miliony przypadków zakażenia. Ponad 50 tysięcy osób zmarło, ponad milion siedemset tysięcy uważa się za wyleczone. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…