Sylwia Gruchała co dziś robi
Fot. Irmina Konefal irmina konefal / Forum
NIEZWYKŁE HISTORIE

Sylwia Gruchała zniknęła z mediów... Jak dziś wygląda? Niedawno się zaręczyła!

Za olimpijką rozwód, 40. urodziny i operacja...

Rafał Kowalski 30 marca 2022 19:50
Sylwia Gruchała co dziś robi
Fot. Irmina Konefal irmina konefal / Forum

W listopadzie skończyła 40 lat, a dwie dekady temu osiągała największe sportowe sukcesy. Jak dziś wygląda życie Sylwii Gruchały? Wybitna florecistka zmieniła swoje priorytety dla ukochanej córki. Sportsmenkę ukształtowały też takie wydarzenia jak dzieciństwo bez mamy, śmierć taty, rozwód z mężem i zakończenie kariery. Na szczęście dziś dzieje się też wiele dobrego. Ulubienica kibiców wyznała, że jest zakochana i... zaręczona!

Dzieciństwo Sylwii Gruchały. Wychował ją tata

Pochodząca z Gdyni florecistka urodziła się 6 listopada 1981 roku. Niestety już 6 lat później jej mama ogłosiła jej i jej rodzeństwu, że wyjeżdża na chwilę do USA. Wiadomość ta okazała się w połowie kłamstwem, bo nigdy nie wróciła już do swoich bliskich. Sylwię Gruchałę wychował więc głównie dzielny tata. „Wiadomo, że jeden człowiek nie jest w stanie zastąpić obojga rodziców. Tata był bardziej mamą niż tatą. To był bardzo wrażliwy, delikatny, łagodny człowiek. Kochał miłością bezwarunkową. Byłam z nim bardzo związana, tęsknię za nim do dziś. Bardzo wiele od niego dostałam. Ta sytuacja była dla niego bardzo dużym obciążeniem. Miał nie tylko mnie, ale i mojego brata oraz dwie siostry. Dlatego kobieta byłaby dla niego dużym wsparciem, oczywiście gdyby była obecna fizycznie. Pewnie wtedy dłużej by żył”, wyznała gwiazda Onetowi przypominając o tym, że ukochany ojciec odszedł, gdy miała 15 lat.

Mama zawodniczki mimo wielu rozmów, obietnic i próśb nigdy nie dotrzymała słowa i nie wróciła do Polski. Panie spotykają się sporadycznie. „Dzisiaj już jej nie oceniam. Każdy ma swoje życie i swoje decyzje. (...) Widujemy się czasem, gdy jadę do USA na zawody. Zawsze jest wielka radość ze spotkania, ale też dystans, bo jesteśmy sobie obce”, opowiadała kilka lat temu Wysokim Obcasom. W innym wywiadzie dodała z kolei, że poniekąd rozumie motywacje mamy. „Wybaczyłam, zrozumiałam, dlaczego to zrobiła. Gdy ona miała dwa latka, straciła swoją mamę. I tu chyba tkwi klucz do tej układanki”, tłumaczyła w Przeglądzie Sportowym.

Sylwia Gruchała, 2000 rok

Sylwia Gruchała 2000
Fot. Lukasz Glowala / KFP/REPORTER

Sylwia Gruchała: sukcesy sportowe i koniec kariery

Mimo trudnego po części dzieciństwa, szybko zaczęła trenować szermierkę, która przyniosła jej ogromne sukcesy. Jako kilkulatka trenowała w Szkole Podstawowej nr 70 w klubie AZS AWF Gdańsk. Na swoim koncie ma osiem medali Mistrzostw Świata, siedem z Mistrzostw Europy i dwa z Igrzysk Olimpijskich (srebrny wywalczony w Sydney w 2000 roku i brąz za Ateny 2004).

Niestety kilka lat później przestała odnosić tak spektakularne sukcesy i krok po kroku zaczęła wycofywać się ze sportu. Dziś uważa, że to wina miłości. Do 2010 roku była związana z włoskim szablistą Luigim Tarantino. Związek na odległość przestał jednak mieć sens. „Schrzaniłam swoją karierę. Wszystko mogło potoczyć się całkiem inaczej. Gdybym się nie zakochała, przez długi czas mogłam być najlepszą zawodniczką na świecie, a do tego stałabym się bogata. Miłość wypełniła wszystkie moje potrzeby. Nie odczuwałam już zapału do tego, by zostać najlepszą zawodniczką w swojej dyscyplinie. Nie dążyłam już do tego, żeby wygrywać za wszelką cenę. Pewnie gdybym wtedy miała rodziców, oni wylaliby na moją głowę kubeł zimnej wody i bym się opamiętała. Miałam wtedy 26 lat i to był moment przełomowy w mojej karierze, bo po zakończeniu tego związku cztery lata później nie byłam już w stanie nadrobić straconego czasu”, mówiła Onetowi i dodawała, że gdyby zmieniła kilka decyzji, dziś byłaby bogatsza. „Przepuściłam dużo pieniędzy. Bardzo dużo. Na wycieczki, na ciuchy, na luksusy. […] Doszłam do takiego momentu, że cokolwiek przestawało mnie już cieszyć”, czytaliśmy w tym samym wywiadzie.

Czytaj także: Wojciech Fibak był jednym z najlepszych tenisistów w historii Polski. Jak potoczyło się jego życie?

Sylwia Gruchała, 2001 rok

Sylwia Gruchała 2001
Fot. Irmina Konefal irmina konefal / Forum

Nieudane małżeństwo Sylwii Gruchały. Rozwód z Markiem Bączkiem

W 2013 roku, gdy gwiazda zaczęła skupiać się na sobie. Wzięła ślub z szablistą Markiem Bączkiem i urodziła córkę Julię. O ile macierzyństwo wciąż jest bardzo ważne w życiu sportsmenki, tak małżeństwo nie przetrwało próby czasu. „Po rozwodzie miałam ciężki okres. Skupiłam się na sobie i na córce, nie miałam głowy, nastroju do wchodzenia w relacje. Byłam zamknięta. Trzy lata żyłam w takim celibacie, nauczyłam się wypierać swoje potrzeby”, mówiła magazynowi Prestiż.

Sylwia Gruchała utrzymuje w wywiadach, że z byłym mężem łączą ją dobre relacje. Para zorganizowała nawet razem córce chrzest. Doszło do niego w sierpniu 2020 roku, gdy Julia miała 7 lat. „Zdecydowaliśmy się na Warszawę, bo w niej mieszkają Julki tata i dziadkowie, a Julka też przyszła na świat w Warszawie, w szpitalu na Wilanowie. I bardzo blisko tego szpitala znajduje się Świątynia Opatrzności Bożej, w której był chrzest”, tłumaczyła w Sport.pl florecistka.

Niestety już w grudniu ubiegłego roku Marek Bączek nie potwierdzał w mediach wersji o tym, że ma ze sportsmenką poprawne relacje. Z wypowiedzi udzielonej portalowi Plejada.pl wynikało, że olimpijka wniosła pozew o ograniczenie praw rodzicielskich byłemu mężowi. Sprawa jest w toku.

Sylwia Gruchała, były mąż Marek Bączek, 2013

Sylwia Gruchała, były mąż Marek Bączek, 2013
Fot. PIOTR BLAWICKI /DDTVN/ EAST NEWS

Córka i nowy partner Sylwii Gruchały. Florecistka o obecnym życiu

Zanim Sylwia Gruchała zniknęła z mediów wzięła udział w sesji do CKM-u, w Tańcu z gwiazdami i teledysku grupy Feel. Wydarzenia sprzed 14 lat wiele ją kosztowały, ale zawodniczka robiła to między innymi, by utrzymać swoją popularność, zarobić i znaleźć sponsorów, którzy wsparliby jej działania sportowe. „Ludzi nie interesowała szermierka, tylko interesowało ich moje życie prywatne, to musiałam ich trochę do mojego życia wpuścić. Takie prawa szołbiznesu. Gdybym uprawiała popularną dyscyplinę sportu, nie musiałabym tego robić. Na przykład Iga Świątek nie musi dziś nic zdradzać ze swojego życia, bo tenis i tak ludzie będą oglądać. To jest zupełnie inna bajka”, mówiła dla Sport.pl.

Dziś żyje z dala od show-biznesu. Jej ostatnie zdjęcia, które można znaleźć w agencjach, są starsze niż 3 ostatnie lata. „Popularna już byłam. To mój świadomy wybór, wolę być biedniejsza, ale spokojniejsza i żyć w zgodzie ze sobą”, mówiła gwiazda magazynowi Prestiż. „Też kiedy byłam czynnym sportowcem, to mogłam coś ludziom przekazać, a teraz jestem matką, zwykłą kobietą. Jestem z tego zadowolona, tylko nie widzę, żeby ktoś chciał słuchać, jak o tym opowiadam”, dodawała w Sport.pl.

SPRAWDŹ TAKŻE: Po skończeniu kariery miał problemy z prawem i alkoholem. Jak dziś żyje Wojciech Fortuna? Szczęście znalazł z dala od rodzinnego Zakopanego

A co jeszcze słychać u ulubienicy kibiców? Wieloletnia kariera, zawody i liczne treningi sprawiły, że przez lata nabawiła się ona m.in. naderwania ścięgna Achillesa, zapalenia w kaletce, pękniętej łękotki, floretu wbitego w nosi przebitej dłoni. Po latach okazało się, że florecistka musiała też zoperować haluksy. Operacji dokonała rok temu. Zdecydowała się na nią, by bez bólu móc biegać i nosić szpilki. To właśnie fotografie z lekarzem przeprowadzającym zabieg są ostatnimi publicznymi, na których możemy podziwiać Sylwię Gruchałę.

Sylwia Gruchała z lekarzem Ryszardem Stawickim operującym jej stopy, 2021

Poza własnymi pasjami – jak wspomniane bieganie czy jazda na motorze – całym światem Sylwii Gruchały jest rola mamy. W 2017 roku sportsmenka została ambasadorką kampanii Mam Czas – akcji, która zachęca rodziców i dzieci do spędzania wspólnie chwil nie w sieci, a na świeżym powietrzu czy w przestrzeni domowej. I właśnie w taki sposób florecistka uwielbia odpoczywać z własną córką.

Julia ma dziś 9 lat. Czy podziela pasje mamy? „Teraz trenuje żeglarstwo. Ale nie wiem czy to się przełoży na zawodowstwo. Mieszkamy blisko klubu żeglarskiego w Sopocie, ten sport jest świetny, ale na razie córka się trochę boi pływania na optimistach. Jest jeszcze mała, zobaczymy, jak będzie”, opowiedziała niedawno Sylwia Gruchała portalowi Sport.pl.

Czytaj też: Widzowie pokochali go za rolę Pietrka w Ranczu. Co dziś robi Piotr Pręgowski?

Sylwia Gruchała z córką Julią, 2014, TVP

Sylwia Gruchała z córką Julią, 2014, TVP
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Sylwia Gruchała z córką Julią, 2017, Dzień Dziecka z Gwiazdami

Sylwia Gruchała z córką Julią, 2017, Dzień Dziecka z Gwiazdami
Fot. ADAM JANKOWSKI/REPORTER

„Ja się teraz delektuję życiem”, mówi z kolei o sobie. „W końcu. Po 25 latach na planszy szermierczej. Po trudnym czasie. Bo jak się wejdzie na szczyt, to trudno jest się na nim utrzymać, a ja weszłam szybko i musiałam długo tam wytrwać”, dodaje Sylwia Gruchała, która w ostatnich latach zajmowała się trenowaniem zdolnej nastolatki Julii Besssman. Ponadto gwiazda igrzysk 2000 i 2004 prowadziła też szkolenia motywacyjne, które przez pandemię nieco zwolniły.

Prywatnie jest bardzo szczęśliwa, bo w jej życiu prywatnym pojawił się ktoś wyjątkowy… „Najlepiej jest na Kaszubach. Teraz u Karola, mojego narzeczonego. A wkrótce w nowym domu. A właśnie - zaręczyłam się!”, zakończyła niespodziewanie majowy wywiad z Łukaszem Jakimiakiem.

Zakochanym, którzy nie pokazali się jeszcze publicznie, życzymy wszystkiego, co najpiękniejsze 

CZYTAJ TEŻ: Tak Reni Jusis wyglądała 25 lat temu. Jak się zmieniła i co dziś robi? 

Sylwia Gruchała, 2018, studio DDTVN

Sylwia Gruchała, 2018, DDTVN
Fot. Kamil Piklikiewicz/DDTVN/East News

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Promocja do -20%
Promocja do -20%
Rabat na wszystkie produkty Ph... więcej»
Kod rabatowy:wiosna24
Zobacz
+
Promocja do -20%
Online

Rabat na wszystkie produkty Pharmaceris dostępne na www.pharmaceris.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u Partnera.Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:wiosna24
Zobacz
do -30% na wybrany asortyment
do -30% na wybrany asortyment
Rabat do -30% na wybrany asort... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
do -30% na wybrany asortyment
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrany asortyment dostępny w butiku stacjonarnym i na riskmadeinwarsaw.com  Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
Do -30% na wybrane nowości
Do -30% na wybrane nowości
Rabat do -30% na wybrane nowoś... więcej»
Zobacz
+
Do -30% na wybrane nowości
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrane nowości z kolekcji Wiosna/Lato 2024 i wiele więcej! Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na gomez.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Produkt widoczny na zdjęciu nie jest objęty rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
20% na cały asortyment
20% na cały asortyment
Rabat 20% na cały asortyment,... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na cały asortyment, dostępne w salonach stacjonarnych oraz na www.wojas.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w salonach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
-25% na wszystko
-25% na wszystko
Rabat 25% na całą ofertę MEFEM... więcej»
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
+
-25% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 25% na całą ofertę MEFEMI w cenie regularnej. Promocje na stronie www nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.