Krzysztof Penderecki, Elżbieta Penderecka, VIVA!, kwiecień 2017
Fot. BRUNO FRIDRYCH/PLASTER STUDIO
WSPOMNIENIE

Siostrzeniec Krzysztofa Pendereckiego mówi wprost: „Żona była z nim do samego końca”

Spędzili razem prawie sześćdziesiąt lat...

Gabriela Czernecka 1 kwietnia 2020 18:21
Krzysztof Penderecki, Elżbieta Penderecka, VIVA!, kwiecień 2017
Fot. BRUNO FRIDRYCH/PLASTER STUDIO

W niedzielę dotarły do nas bardzo smutne wieści. Zmarł Krzysztof Penderecki. Wielki polski kompozytor miał w życiu dwie miłości - muzykę oraz ukochaną żonę, Elżbietę Penderecką. Razem spędzili niemal sześćdziesiąt lat. W wywiadzie dla Faktu, syn siostry Krzysztofa Pendereckiego, Krzysztof Korwin Piotrowski, mówi wprost: „Rzadko można spotkać tak doskonale dobrane małżeństwo”.

Żona Krzysztofa Pendereckiego: Elżbieta Penderecka 

W niedzielę 29 marca 2020 w swoim domu pod Krakowem zmarł wybitny kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki. Z wpisu, który w mediach społecznościowych zamieściło Ministerstwo Kultury wynika, że w ostatnich tygodniach a może nawet miesiącach artysta zmagał się z poważną chorobą. „Po długiej, ciężkiej chorobie zmarł #KrzysztofPenderecki - jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Miał 86 lat”, mogliśmy przeczytać na oficjalnym profilu na Twitterze. Przez ponad pół wieku Krzysztof Penderecki tworzył niezwykły związek z Elżbietą Penderecką. Nie bała się z nim związać, mimo tego, że muzyk jest 13 lat starszy i miał opinię „bon vivanta”. „Wydawał mi się kimś bardzo młodym, z dużym poczuciem humoru i odpowiedzialnym. Zresztą taki pozostał do dzisiaj. Zafascynowało mnie, że był wielką indywidualnością nie tylko w muzyce, również w stylu bycia”, wyznała w wywiadzie VIVY! przed laty.

Krzysztof Penderecki, VIVA! kwiecień 2011, main topic
Fot. Olga Majrowska

Teraz w rozmowie z Faktemsiostrzeniec Krzysztofa Pendereckiego wspomina wybitnego kompozytora.   Przypomnijmy, że Krzysztof Korwin-Piotrowski, syn siostry kompozytora, Barbary Pendereckiej-Piotrowskiej, jest redaktorem naczelnym portalu muzycznego ORFEO. „Wujek w ostatnich dniach był już bardzo ciężko chory, ale ciocia zachowała się heroicznie. Powiedziała mojej mamie, że będzie przy nim do śmierci i nie pozwoli go zabrać do szpitala, gdzie czułby się okropnie. Chciał być w domu, gdzie ciocia czuwała nad nim przez cały czas. Elżbieta spała z nim w jednym łóżku, trzymając go za rękę i sprawdzając co chwilę, czy wszystko jest w porządku. Umarł na jej rękach. To wspaniała kobieta, kocham ją i podziwiam za jej postawę”, mówi wprost.

Siostrzeniec Pendereckiego podkreśla, że kompozytor bezgranicznie kochał swoją żonę: „Mam wciąż przed oczami tę scenę, kiedy przytulają się do siebie, a ciocia całuje wujka i gładzi go po ręce. Jestem przekonany, że gdyby wujek nie miał u swojego boku tak wspaniałej żony, jego kariera nie rozwijałaby się tak błyskawicznie na całym świecie. Elżbieta jest niesłychanie mądra, bystra, energiczna, piękna, potrafiąca emanować swoim czarem i załatwiać mnóstwo trudnych spraw. Zna kilka języków obcych, ma znakomity słuch i ogromne kontakty ze środowiskiem muzycznym na kilku kontynentach”, wyznaje w rozmowie z Faktem i dodaje: „Rzadko można spotkać tak doskonale dobrane małżeństwo”.

Krzysztof Penderecki, Elżbieta Penderecka, VIVA! kwiecień 2011, 11/2011
Fot. Olga Majrowska

Choć według jego wspomnień, Krzysztof Penderecki był raczej typem samotnika, to był świetnym wujkiem: „Miałem z nim bliski kontakt, otrzymałem imię na Jego cześć. Moja mama Barbara Penderecka-Piotrowska, jego siostra, urodziła mnie dzień po Jego 35. urodzinach, także w Dębicy. Co roku świętowaliśmy razem. Był też z nami w najważniejszych chwilach”, czytamy.

Siostrzeniec wybitnego kompozytora ma także do fanów ogromną prośbę. By ocalić pamięć o Krzysztofie Pendereckim gromadzi wszelkie związane z nim wspomnienia: „Zwracam się więc tą drogą do Państwa w imieniu rodziny, abyście przysyłali na portal ORFEO (www.orfeo.com.pl), na mój adres mailowy piotrowski.korwin@orfeo.com.pl wspomnienia związane z moim wujkiem, zdjęcia lub nagrania audio i wideo. To będzie świadectwo, jak zmieniała się historia naszego kraju”, mówi w rozmowie z Faktem. To naprawdę piękna inicjatywa!  

Krzysztof Penderecki
Fot. East News

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.