POŻEGNANIE

Nie żyje Jerzy Kalibabka! Słynny przestępca-uwodziciel miał 62 lata

Jego życie stało się inspiracją serialu „Tulipan”

Rafał Kowalski 14 marca 2019 15:23
Jerzy Kalibabka
Fot. PAP

Dziennikarze Super Expressu jako pierwsi dotarli do smutnej informacji o śmierci Jerzego Kalibabki. Słynny PRL-owski uwodziciel kobiet zmarł w Dziwnowie. Miał 62 lata. Przyczyny jego śmierci oraz data pogrzebu nie są na razie znane.

Śmierć Jerzego Kalibabki. Kim był?

„Polskiego Casanowę” znała cała Polska. A wszystko to za sprawą powstałego w 1986 roku serialu Tulipan, którego scenarzyści wzorowali się na losach Jerzego Kalibabki. Słynny przestępca i uwodziciel był postacią, którego wyczyny, zdecydowanie zasługiwały na ekranizację. Serial doczekał się 6 odcinków. 

Kalibabka pochodził z Dziwnowa, gdzie zdobył podstawowe wykształcenie i pracował jako rybak. W 1977 roku, w dniu swoich 21. urodziny, podjął decyzję, że chce zmienić swoje życie. Postanowił zostać… uwodzicielem kobiet i przestępcą! Przez trzy lata okradał zamożne panie oraz wypoczywające nad morzem turystki z Niemiec. Nawiązywał też z nimi przelotne romanse. Z czasem stał się także sutenerem, a jego działalność uwodzicielsko-przestępcza miała miejsce w wielu miastach Polski. Jerzy Kalibabka często zmieniał miejsca pobytu. Oszukiwał bogate panie w Szczecinie, Warszawie, Zielonej Górze oraz wielu kurortach, gdzie najłatwiej było mu (i jego wspólnikom) natrafić na majętne ofiary. W późniejszych latach sąd obliczył, że wartość skradzionych przez Kalibabkę dóbr wynosiła 15 milionów złotych.

Milicja obywatelska zatrzymywała go wielokrotnie, ale dopiero w 1980 roku Kalibabkę udało schwytać się na dłużej. Przestępca został osadzony w areszcie w Kamieniu Pomorskim. Niestety podczas badań rentgenowskich, sprytny młodzieniec uciekł. Na dobre złapano go w 1982 roku w Szczawnicy, gdzie wypoczywał z ówczesną kochanką. Dwa lata później skazano go na 15 lat więzienia za popełnienie 103 przestępstw. „Polski Casanova” miał też zapłacić milion złotych grzywny. Po niespełna 10 latach odsiadki, uwodziciel wyszedł na wolność. A jak spłacił kaucję? Wszystko dzięki producentom serialu Tulipan, którzy w trakcie pobytu w więzieniu zatrudnili go na stanowisku produkcyjnego konsultanta. To właśnie Jerzy Kalibabka stał się pierwowzorem głównej postaci, którą grał Jan Monczka.

Po wyjściu z więzienia Kalibabka powrócił do Dziwnowa, gdzie miał założyć rodzinę i prowadzić własną kawiarnię. Utrzymywał się także ze sprzedaży warzyw oraz prowadzenia szkoły uwodzenia dla panów. Po roku 2000 Jerzy Kalibabka od czasu do czasu gościł w programach telewizyjnych,w tym w Rozmowach w Toku (TVN) czy Seksie bez tajemnic (TLC). W serwisie YouTube wciąż są dostępne wykłady, w których tłumaczy, jak podrywać kobiety. Jemu udało się uwieść ich ponad 2 tysiące! „Naprawdę kochałem każdą kobietę, z którą spałem”, opowiadał. Owocem licznych romansów Kalibabki jest podobno aż… 48 dzieci! 

Jerzy Kalibabka
Fot. Ja Fryta / Wikipedia

Jerzy Kalibabka
Fot. Screen YouTube

Serial „Tulipan”. Główną rolę zagrał Jan Monczka

serial „Tulipan”
Fot. INPLUS/East News

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Po raz pierwszy Joanna Krupa z mamą! Rozmawiają o kobiecości, mężczyznach i… mężach!