Tego mogliście nie wiedzieć

Gabriela Czernecka 29 lipca 2021 09:39

Ślub księcia Karola z Dianą Spencer był wydarzeniem roku, a sama ceremonia zyskała miano ślubu stulecia. Dziś mija czterdzieści lat od tego wydarzenia, które było zapowiedzią iście królewskiego życia Karola i Diany, wręcz takiego jak z bajek, gdzie zakochani „żyją długo i szczęśliwie”. W przypadku tej pary tak się jednak nie stało. Oboje w przeddzień ceremonii chcieli ją odwołać, każde z innych powodów. Ostatecznie jednak 29 lipca 1981 roku spełnili swój obowiązek. Nic dziwnego, że dla obojga jak wspominali po latach był to „najgorszy dzień ich życia”. Ona już w dniu ślubu zdawała sobie sprawę z tego, że Karola łączy silna więź z Camillą Parker-Bowles, nie do końca jednak zdawała sobie jeszcze jak bardzo. Jemu z kolei wmawiano poczucie obowiązku i powinności względem korony. Tego dnia nie kryli jednak radości. Czuli uwielbienie tłumu, wszechogarniającą radość i poczucie spełniania, któremu obojgu tak bardzo brakowało w życiu. Dziś po 40 latach od tego wydarzenia doskonale wiemy, jak potoczyły się losy pary, ale ten dzień na zawsze zapisał się w historii. Oto 12 ciekawostek o ślubie Diany i Karola. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!  

1/12
Copyright @Keystone/Hulton Archive/Getty Images)
1/12

Panna młoda w dniu ślubu podtrzymała tradycje ślubne - miała coś starego, czyli rodzinną tiarę, coś pożyczonego, czyli kolczyki, które dała jej matka oraz coś niebieskiego, czyli podwiązkę, która ukryta była pod suknią. Inna wersja mówi, że miała wszytą malutką niebieską kokardkę w kreację.

2/12
ślub księżnej Diany: media
Copyright @Ron Burton /Mirrorpix/Getty Images)
2/12

Zarówno Karol, jak i Diana pomylili się w chwili składania przysięgi - Diana nazwała ukochanego „Filipem Karolem”, zamiast „Karolem Filipem”, zaś Karol nie powiedział, że podzieli się z żoną “ziemskimi dobrami”.

3/12
ślub księżnej Diany: kareta
Copyright @Princess Diana Archive/Getty Images)
3/12

Nie tylko pantofelki z literami C i D miały przynieść jej szczęście. W metkę sukni Diany wszyta była także mała, złota podkowa  wykonana z 18 – karatowego walijskiego złota wysadzanego białymi diamentami.

4/12
ślub księżnej Diany: portret
Copyright @David Levenson/Getty Images)
4/12

Suknia ślubna księżnej Diany opracowywana była przez sześć miesięcy, a fragment koronki użytej do dekoracji kreacji pochodził z czasów… królowej Marii, która panowała w Wielkiej Brytanii w latach 1910-1936.

5/12
ślub księżnej Diany: wymięta suknia
Copyright @Keystone/Hulton Archive/Getty Images)
5/12

Projektanci sukni Diany zaliczyli wpadkę. Nie przewidzieli tego, że gdy księżna wsiądzie do karety, suknia okropnie się wymnie. Podobno przed oficjalnym zdjęciami próbowano ją na szybko wyprasować. 

6/12
ślub księżnej Diany: przysięga
Copyright @Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images
6/12

Ślub Diany i Karola odbył się w środę. Ten dzień był ogłoszony w Wielkie Brytanii świętem narodowym. Ceremonia odbyła się w Katedrze Świętego Pawła w Londynie, a nie jak wiele królewskich ślubów - w Opactwie Westminsterskim. Przypuszcza się, że zdecydowano się na tamtą katedrę, ponieważ jest po prostu większa.

7/12
ślub księżnej Diany: kreacja
Copyright @Terry Fincher/Princess Diana Archive/Getty Images)
7/12

Tuż przed ślubem księżna Diana zaplamiła delikatny jedwab swojej sukni ślubnej ulubionymi perfumami Quelques Fleurs. Na szczęście ani na zdjęciach ani na transmisji w mediach nie było tego widać.

8/12
ślub księżnej Diany: suknia
Copyright @ Anwar Hussein/Getty Images)
8/12

Dzień przed ślubem oboje chcieli odwołać ceremonię. Ona wiedziała, że Karola łączy bliska więź z Camillą, ale nie do końca zdawała sobie jeszcze sprawy z tego, jak bardzo bliska. On ostatniej nocy przed ślubem pojechał do kochanki. To miało być jego ostatnie spotkanie z Camillą. Tak się nie stało...

9/12
ślub księżnej Diany: bukiet
Copyright @Jayne Fincher/Princess Diana Archive/Getty Images)
9/12

Suknia księżnej Diany została uszyta w dwóch egzemplarzach, na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Ten “drugi” egzemplarz został sprzedany na aukcji w 2005 roku.

10/12
ślub księżnej Diany: suknia ślubna
Copyright @JUSTIN TALLIS/AFP/East News
10/12

Po ślubie w 1981 roku, suknia dwa razy do roku była pokazywana w rodzinnej posiadłości księżnej. Diana chciała, aby kreację przekazano jej dzieciom, gdy te skończą 30 lat. Zgodnie z wolą księżnej, w 2014 roku suknia została oddana Harry’emu i William’owi.

11/12
ślub księżnej Diany: pantofelki
Copyright @Kerry Taylor Auctions/Splash/EAST NEWS
11/12

Na podeszwach ślubnych butów Diany umieszczone były inicjały C i D - czyli Charles (Karol) i Diana. Do ozdobienia ich zużyto 150 pereł i 500 cekinów. Efekt psuł bardzo malutki obcas, ale nie chciano, by Diana była wyższa od księcia - to sugerowałoby jej wyższą pozycję. 

12/12
ślub księżnej Diany: podróż poślubna
Copyright @Serge Lemoine/Hulton Archive/Getty Images)
12/12

Po ślubie i świętowaniu w gronie najbliższych, Karol i Diana udali się w podróż poślubną. Diana zaprezentowała się wówczas w różowym kostiumie. Co ciekawe, królewski dwór próbował jej wyperspadować pomysł "różowej" stylizacji, którą uznano za zbyt dziecinną, ale Diana nie ugięła się.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.