śluby Windsorów
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

To najdziwniejsza tradycja ślubna w brytyjskiej rodzinie królewskiej.  Niewiele par to zrozumie...

Latami wzbudzała kontrowersje

Gabriela Czernecka 31 grudnia 2020 18:54
śluby Windsorów
Fot. Getty Images

Wśród zasad protokołu królewskiego jest wiele takich, które uważane są za odrobinę dziwne bądź nietypowe. Brytyjska rodzina ma szereg tradycji, do których się stosuje. Szczególnie łatwo zauważyć, je podczas organizacji ślubów. Która zasada jest uważana za najbardziej zaskakującą? Poznajcie szczegóły.

Najdziwniejsza tradycja ślubna Windsorów

W organizacji wesela księcia i jego wybranki jedno jest pewne - pieniędzy nie zabraknie. Młoda para musi jednak zastosować się do wielu ślubnych i weselnych tradycji, które musi kontynuować. Od odpowiedniego ubioru księcia i jego wybranki (nawet suknia ślubna Meghan Markle czy Kate Middleton musiała zawierać pewne elementy) po wybór tortu czy usadzenie gości - tego wymaga od nich... protokół królewski! I tak para jeszcze zanim zacznie myśleć o organizowaniu uroczystości, musi uzyskać zgodę od samej królowej.

Śluby w rodzinie Windsorów
Fot. Getty Images

Co ciekawe, protokół zawiera także zasadę dotyczącą oficjalnego ogłoszenia oświadczyn. Każde zaręczyny w brytyjskiej rodzinie królewskiej muszą być oficjalnie ogłoszone przed prasą i dziennikarzami. Tak było w przypadku choćby księcia Williama, który zaręczył się z Kate Middleton, i teraz w listopadzie 2017 roku w przypadku księcia Harry’ego i Meghan Markle. 

Za jedną z najdziwniejszych zasad ślubnych w rodzinach królewskich uważa się jednak… obrączki ślubne. Co ciekawe, choć podczas uroczystości małżeństwo wymienia się obrączkami, to jedynie małżonka ją nosi. Zarówno książę Filip, jak i książę William ich nie noszą. Wyjątkiem jest książę Karol, który nosił swoją obrączkę ze ślubu z Dianą nawet po jej śmierci, by oddać jej hołd. Zdjął ją dopiero w 2005 roku, gdy stanął na ślubnym kobiercu z Camillą Parker-Bowles.. Obecnie nosi na palcu obrączkę, którą założył, biorąc ślub z Camillą. Wiedzieliście o tym?  

Śluby w rodzinie Windsorów
Fot. Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.