Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce w Katarze, skandal
Fot. Giuseppe Cacace/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Zawodniczki oburzone nowatorskim pomysłem organizatorów MŚ w Lekkoatletyce!

„Odbiera się nam intymność. Ciągle myślałam o tym, że wszystko mi widać”

Weronika Kostyra 1 października 2019 13:49
Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce w Katarze, skandal
Fot. Giuseppe Cacace/East News

Zawodniczki biorące udział w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Dosze w Katarze są oburzone pomysłem organizatorów. W blokach startowych biegaczek zainstalowano kamery, które ukazują sportowców o dołu, z dość niekorzystnej perspektywy. Zdenerwowane zawodniczki protestują.

Zawodniczki oburzone kamerami w blokach startowych

Nowy wynalazek skomentowała polska biegaczka Ewa Swoboda. „Jestem totalnie na nie. Odbiera się nam intymność. (…) Faceci pewnie mają to gdzieś, ale kobiety nie. Rozmawiałyśmy o tym, to nas spina. Zresztą, samo kamerowanie od dołu jest niefajne. My, kobiety, chcemy ładnie wyglądać, robimy sobie makijaż, szykujemy się, a tu ktoś nas tak niekorzystnie pokazuje. Myślę, że ludzie z IAAF tak bardzo chcieli iść w przód z nowinką, że o nas wcale nie pomyśleli”, powiedziała w rozmowie ze Sport.pl.

Ewa Swoboda wyjaśnia, że kamera sprawia, że zawodniczki czują się niekomfortowo i nie mogą się skoncentrować. „Jak chodzimy koło bloków, to się schylamy, różne rzeczy robimy i ja ciągle myślałam o tym, że wszystko mi widać, na przykład pupę. No jak się skupić w takich warunkach? To jest szokujące”, wyjaśniła sportsmenka. „Mam nadzieję, że takie kamerowanie już się nie powtórzy. Niech sobie będą kamery gdzieś za naszymi głowami, plecami, ale nie między nogami, bo tak zabiera się nam intymność i skupienie”, dodała.

Niezadowolone są także niemieckie zawodniczki Gina Lueckenkemper i Tatjana Pinto na ich wniosek Niemiecka Federacja zwróciła się do IAAF, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych. Otrzymali zapewnienie, że nagrania z kamer zamontowanych w blokach startowych są usuwane po upływie 24 godzin. „Chcemy jak najlepiej uchwycić dramaturgię, pokazać wybuch energii u biegaczy ruszających z bloków. Czuliśmy, że widzom tego brakuje”, wytłumaczyła swój pomysł IAAF. „Ciekawe, czy w rozwój tych kamer była zaangażowania jakaś kobieta. Nie sądzę”, powiedziała niemiecka zawodniczka Gina Lueckenkemper. 

TAGI #sport #skandal

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…