Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański
O NIM JEST GŁOŚNO

Roman Polański w mocnych słowach o akcji #MeToo: „To jest zbiorowa histeria”

Jego postawa wywołała lawinę krytyki!

Weronika Kostyra 14 maja 2018 13:00
Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański

Echa afery Weinsteina sprzed kilku miesięcy nadal nie milkną. Środowisko filmowe podejmuje konkretne działania, które mają zapobiec molestowaniu seksualnemu i dyskryminacji kobiet w przyszłości. Kontrowersyjna okazała się niedawna decyzja Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, która zdecydowała wykluczyć ze swojego grona Romana Polańskiego i Billa Cosby’ego.

Roman Polański o akcji #MeToo

Roman Polański nie zgadza się z tą decyzją i zapowiedział apelację w tej sprawie. Reżyser nie ukrywa, że nie jest zwolennikiem akcji #MeToo. Uważa, że wiele z oskarżeń, które padły pod jej wpływem, mija się z prawdą. „Mogą sądzić tylko po sobie, oskarżenia mnie dotyczące są fałszywe. To są zupełne brednie. Nawet nie warto mi się nad tym długo pochylać”, powiedział Katarzynie Janowskie w programie Rezerwacja. Nie zgadza się też z opinią, że obecne protesty w Hollywood zmienią sytuację i umożliwią aktorkom zrobienie kariery bez ryzyka molestowania seksualnego. „Nie jestem przekonany, dlatego że ktokolwiek miał talent, nie miał żadnych problemów z wkroczeniem w świat filmu”, dodał.

W dużo mocniejszych słowach opisał #MeToo w rozmowie z Newsweekiem: „Wydaje mi się, że to jest zbiorowa histeria z rodzaju tych, które zdarzają się w społeczeństwach co jakiś czas. Wszyscy usiłują, głównie ze strachu, podpisać się pod tym ruchem. Gdy to obserwuję, przypomina mi się śmierć tego ubóstwianego przywódcy Korei Północnej, po której wszyscy tak strasznie płakali, a niektórzy płakali nawet do tego stopnia, że nie można było się powstrzymać od śmiechu. Moim zdaniem to zupełna hipokryzja”, podsumował.

Jego postawa wywołała dużą krytykę. „Roman Polański, ścigany za gwałt na dziecku, twierdzi że światowy ruch mający na celu ujawnienie przestępców na tle seksualnym - czyli takich jak on - przekazuje nam ładunek przesadzonych bzdur. To ostatni człowiek, który ma prawo podnosić głowę, by użalać się na histerię i hipokryzję”, napisał Piers Morgan na łamach Daily Mail. 

Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański

Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.