Juliusz Paetz, arcybiskup
Fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News
POŻEGNANIE

Nie żyje arcybiskup Juliusz Paetz. Zmarł w wieku 84 lat

Wiadomość o jego śmierci przekazała Archidiecezja Poznańska

Konrad Szczęsny 15 listopada 2019 11:04
Juliusz Paetz, arcybiskup
Fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Arcybiskup Juliusz Paetz zmarł 15 listopada 2019 roku w wieku 84 lat. Informację potwierdzili przedstawiciele Archidiecezji Poznańskiej, której duchowny był metropolitą w latach 1996-2002. Jego postać budziła ogromne kontrowersje, oskarżano go o molestowanie kleryków i księży.

Śmierć arcybiskupa Julisza Paetza. Pogrzeb

Nie ujawniono, jakie były przyczyny śmierci arcybiskupa. Wiadomo, że Juliusz Paetz zmarł dzisiaj. Jego pogrzeb ma mieć charakter „ściśle prywatny” i odbędzie się w katedrze poznańskiej.

„Miejsce pochówku, jak również forma pogrzebu, zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego, zostały ustalone w wyniku konsultacji ze Stolicą Apostolską i Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz Rodziną Zmarłego”,  napisali przedstawiciele Archidiecezji Poznańskiej.

Kontrowersje wokół Juliusza Paetza. Oskarżenia o molestowanie

Ta sprawa w lutym 2002 roku wstrząsnęła Polską. Wówczas wszczęto śledztwo w sprawie dopuszczania się przez arcybiskupa Juliusza Paetza molestowania seksualnego względem kleryków i księży z seminarium duchownego. Mimo że stanowczo odpierał zarzuty, ustąpił ze sprawowanej funkcji metropolity poznańskiego.

Co więcej, Watykan (jeszcze za czasów Jana Pawła II) zdecydował się nałożyć na niego szereg zakazów liturgicznych: duchowny nie mógł udzielać święceń i bierzmowania, jak również konsekrować kościołów, głosić kazań czy przewodniczyć publicznym uroczystościom. Z czasem (w 2013 roku) zabroniono mu również udziału w tychże uroczystościach w ogóle. Żaden proces nie został mu jednak nigdy wytoczony.

Jak ujawniono w licznych medialnych publikacjach, wcześniej przez dwa lata lokalna społeczność katolicka starała się „rozwiązać tę sprawę bez nagłaśniania jej”. Działania te obejmowały m.in. rozmowy z duchownym, interwencje u nuncjusza apostolskiego oraz innych biskupów w kraju, jak również w samym Watykanie. Dopiero fakt, że o oskarżeniach formułowanych pod adresem arcybiskupa Paetza poinformowała Jana Pawła II jego bliska przyjaciółka, Wanda Półtawska, spowodowały reakcję Stolicy Apostolskiej i wysłanie jej przedstawicieli do Poznania, by przyjrzeli się bliżej całej sprawie. 

Kontrowersje wywoływał fakt, że po 2013 roku, gdy wydano już Juliuszowi Paetzowi zakazu udziału w publicznych uroczystościach, koncelebrował on msze święte  

Juliusz Paetz, arcybiskup
Fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.